niedziela, 24 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

15227585.jpgNos jest środkowym elementem twarzy i odgrywa ważną rolę w wyglądzie. Że względu na jego umiejscowienie trudno jest ukryć wszelkie mankamenty. Jest on często przyczyną kompleksów, a co za tym idzie korekta nosa to druga co do popularności operacja plastyczna.

Korekta nosa jest to jeden z najtrudniejszych zabiegów z zakresu estetycznej chirurgii plastycznej. Wynika to zapewne z ogromnej różnorodności przypadków budowy i zniekształceń nosa z jakimi musi się zmierzyć chirurg plastyczny na sali operacyjnej.

 

W nosie można zmienić prawie wszystko. Ważne jest by planowana operacja była uzasadniona. Można zmniejszyć czubek nosa bardzo lub tylko subtelnie. Można usunąć garb i zrobić prosty grzbiet nosa lub lekko wklęsły. Szeroki nos można zwęzić, zbyt wąski poszerzyć. Można korygować wielkość skrzydełek nosa, wielkość dziurek w nosie. Nos można skrócić, sterczący przybliżyć do twarzy, a zbyt mały powiększyć wkładając silikonowe implanty. Dzięki operacjom można również zrekonstruować  uszkodzone lub zdeformowane po wypadkach nosy. Na pewno są to zabiegi bardziej skomplikowane i trwające wiele godzin niż te „zachciankowe”.

 

Choć wiele osób narzeka na swój nos, to nie ma jakiegoś jednego, ustalonego dla niego, kanonu piękna. Tak naprawdę idealny nos nie istnieje. Najważniejsze jest  by był odpowiednio wkomponowany w naszą twarz.  Musi też harmonizować z sylwetką i osobowością danej osoby. Każdy z nas jest indywidualnością i powinien mieć pasujący do niego nos. Zdarza się, że niektórym marzy się nosek którejś z gwiazd i to na niej chcą się wzorować planując korektę własnego.

NOS1-390x390.jpg

Trudno jest oszacować, ile kosztuje operacja plastyczna nosa( średnia to około 12,000zł.), ponieważ każdy pacjent jest inny i różne są jego oczekiwania. Poza tym kliniki oferują różne cenniki. Jeśli ustali się koszt operacji plastycznej nosa, należy upewnić się, czy cena obejmuje między innymi; znieczulenie, pobyt itp. , czy konieczna będzie ewentualnie jakaś dodatkowa opłata.
Zmiana kształtu nosa często zbiega się z oczekiwaniem na totalną metamorfozę. Tymczasem, aby uniknąć rozczarowań, warto wziąć pod uwagę fakt, że tak naprawdę operacja dotyczy tylko i wyłącznie nosa. Kiedy już podejmiemy twardą decyzję o operacji, kluczową sprawą jest wybór odpowiedniego chirurga, ponieważ nos powinien być zoperowany raz a dobrze. Najlepiej gdy lekarz, któremu powierzymy swój nos jest znany ze swych osiągnięć (dobrze jest gdy może on nam udokumentować swoje zdolności), wysokiego wyszkolenia i ma mały odsetek niezadowolonych pacjentów. Przed zabiegiem konieczna jest wnikliwa konsultacja z lekarzem, który będzie nas operował. Musi ona być odpowiednio przeprowadzona, bo bez tego nie ma co myśleć o powodzeniu zabiegu. Należy lekarzowi dokładnie opisać swój problem i określić swoje oczekiwania. Jeśli nie potrafimy do końca sprecyzować tego czego się spodziewamy, można powycinać z kolorowych pism nosy innych, które nam się podobają i przedstawić zdjęcia lekarzowi do wglądu. Będzie on mógł potraktować je jako inspirację. W wielu gabinetach jest również odpowiedni, nowoczesny sprzęt, na którym można przeprowadzić symulację i przekonać się jaki nos najbardziej do nas pasuje. Bardzo ważny jest też wywiad stricte lekarski, podczas którego należy udzielać precyzyjnych odpowiedzi co do swojego stanu zdrowia. Lekarz podczas takiej konsultacji zleca również wykonanie kilku niezbędnych badań, informuje o przebiegu zabiegu, procedurze postępowania pooperacyjnego oraz dalszej rekonwalescencji.

 

Kiedy ustalimy już termin operacji, należałoby zaplanować urlop, najlepiej na około dwa tygodnie. Termin zabiegu nie powinien się zbiegać z czasem trwania miesiączki. Zanim wylądujemy na sali operacyjnej musimy wykonać obowiązkowe badania takie jak: morfologia, grupa krwi, EKG, czas krzepnięcia i krwawienia. Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew  (np. aspiryna, leki przeciwbólowe). Jeśli jesteśmy palaczami, musimy zdecydowanie ograniczyć ilość wypalanych papierosów, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. Takie postępowanie pomoże szybciej zobaczyć rezultaty i zapobiegnie ewentualnym powikłaniom.

 

Przed zabiegiem, zanim zostaną podane leki i narkoza, anestezjolog przeprowadzi  z nami jeszcze krótki wywiad. Potem już wszystko w rękach chirurga. Podczas operacji chirurg plastyczny używa wielu narzędzi za pomocą których odpowiednio przycina, modeluje, ustawia na nowo kości i chrząstki naszego nosa. Zabieg może być wykonywany tzw. technice zamkniętej, wówczas operacja odbywa się tylko przez dziurki w nosie. Coraz bardziej popularną metodą staje się tzw. technika otwarta, gdzie lekarz rozcina nos pod spodem, pozostawiając minimalnie widoczną bliznę. Świadomość posiadania tak znikomej blizny nie powinna nas odstraszać od tej formy operacji, ponieważ technika otwarta pozwala na dużo precyzyjniejsze modelowanie nosa i  w efekcie o wiele bardziej zadowalający nas rezultat końcowy przeprowadzonej korekty.

Po zakończeniu operacji  będą działały podane nam wcześniej leki, więc nie będziemy odczuwać bólu. Przez najbliższą dobę po zabiegu w naszym nosie będą tkwiły tzw. setony, które mają za zadanie uciskać wnętrze nosa i zapobiegać tym samym krwawieniu. Niestety uniemożliwiają one swobodne oddychanie przez nos. Przez kilka dni po korekcie będziemy musieli zażywać antybiotyki i leki przeciw bólowe. W czasie gojenia się należy ograniczyć wysiłek fizyczny i pod żadnym pozorem nie wolno nam korzystać z solarium i sauny. Zwykle między siódmym a dziesiątym dniem po zabiegu zdejmowane są opatrunki oraz termoplastyczna szyna, która unieruchamia nos z zewnątrz.

 

Nasz nowiutki kształt nosa będzie już widoczny zaraz po zdjęciu szyny i wyciągnięciu wewnętrznych opatrunków, pomimo opuchniętej i zasiniałej twarzy, która jeszcze bardzo zakłóca ostateczny efekt zabiegu.  Pełne zadowolenie z odbicia w lustrze osiągniemy niestety po kilku miesiącach. Czas dochodzenia do pełnej satysfakcji zależy od tego jak rozległa i inwazyjna była korekta.
Korekcja nosa to sposób na poprawienie wyglądu twarzy. Dzięki niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą w końcu pokochać własne odbicie w lustrze, należy jednak zachować rozsądek i umiar jak we wszystkim w życiu.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)