środa, 15 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

Oko prawdę Ci powie...

Wygląd skóry obrazuje stan naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jeśli organizm pracuje sprawnie, skóra promienieje. Natomiast stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta odciskają swe piętno na urodzie.

 

Widać to zwłaszcza na przykładzie naszych oczu, które nie bez powodu bywają nazywane zwierciadłami duszy. Choć nie tylko. Ciągły ruch oczu pozostawia ślady w postaci drobnych zmarszczek w cienkiej i przeważnie suchej tkance wokół.


Nie przestajemy jednak uśmiechać się czy mrużyć oczu mimo ryzyka powstania kurzych łapek. A skóra wokół oczu jest narażona na działanie takich samych czynników zewnętrznych jak pozostałe fragmenty twarzy mające grubszą i mocniejszą strukturę i tam najszybciej widać symptomy starzenia się organizmu.


Jakość skóry


Skóra na ciele ma zwykle co najmniej 2 mm grubości, natomiast ta wokół oczu zaledwie 0,5 mm. Jest ona bardziej sucha, ponieważ posiada mniej gruczołów łojowych. Dwadzieścia zamiast ośmiuset na centymetrze kwadratowym! Te nieliczne dostarczają mniej substancji tłuszczowych, co zwiększa tendencję do odwodnienia skóry, brak bowiem warstewki ochronnej tłuszczowego sebum. Także wolniejsze krążenie krwi powoduje gorsze odżywienie skóry wokół oczu. Skóra ta jest również delikatniejsza, bo włókna kolagenowe i elastynowe są tu znacznie słabsze niż gdzie indziej. Mięśnie otaczające oczy są używane jedynie do mrugania, natomiast nie dają efektu napięcia skóry. W wyniku częstych ruchów powieki – 10-15 na minutę, powstają kurze łapki, stopniowo tworząc promieniste zmarszczki wokół oczu. Kondycji tej nie poprawiają także praca przy komputerze, stres, niedobór snu czy klimatyzowane pomieszczenia.


Widoczne oznaki starzenia


Efektem tych niekorzystnych zmian jest pogarszająca się elastyczność skóry otaczającej oko. Najwcześniejsze zmiany starzeniowe widać w okolicy kąta zewnętrznego oka. W miarę starzenia obserwujemy przebarwienia, zwyrodnienie włókien strukturalnych, zmianę grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Zmarszczki i bruzdy pogłębiają się, powieki opadają, spojrzenie staje się mniej wyraziste. Dlatego te delikatne i wrażliwe okolice wymagają specjalistycznej i intensywnej pielęgnacji.


Cienie pod oczami


Mogą być efektem nieprzespanej nocy lub wyczerpania organizmu, choć nie zawsze. Bywają związane z nadmiarem adrenaliny czyli hormonu stresu, ale na ogół to objaw upośledzonego krążenia krwi i gromadzenia się płynów w warstwie skóry. Mogą być skutkiem alergii, przebytych lub aktualnych chorób lub są dziedziczne. Powodem bywa też niewłaściwe odżywianie, gdy brak w nim żelaza i witamin. Zasinienia pod oczami z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze, a obrzęki bardziej widoczne po przebudzeniu. Ciemno zabarwione wewnętrzne kąciki oczu mogą być wynikiem zaburzonej pracy trzustki.


Obrzęki powiek i worki pod oczami


Obrzęki powiek powstają zwykle z nagromadzenia limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. Następuje to przede wszystkim w nocy, gdy organizm pracuje na zwolnionych obrotach. Inną przyczyną obrzęków bywa słabnąca z wiekiem włóknista membrana przytwierdzona do oczodołu. Worki pod oczami mogą sygnalizować niedoczynności tarczycy. Na powstawanie obrzęków wpływ mają także przemęczenie, nadmiar soli w diecie, źle dobrane kosmetyki, choroby ogólnoustrojowe jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby nerek, wątroby, serca czy alergie lub wyczerpanie nerwowe.


Zmarszczki


W naturalnym procesie starzenia powstają najpierw po zewnętrznej stronie oka. Nazywane są kurzymi łapkami. To maleńkie zmarszczki mimiczne najszybciej pojawiające się wokół oczu, ponieważ mrugamy powiekami średnio 10 tysięcy razy dziennie, uśmiechamy się i robimy miny. Nic więc dziwnego, że tworzą się już około 25. roku życia. Oprócz kurzych łapek istnieją zmarszczki śmiechu spowodowane ciągłymi ruchami mimicznymi. Kolejnym objawem są zmarszczki wywołane ciężarem powiek. Ciągłe mruganie powoduje osłabienie naskórka, tkanka łączna traci swą konsystencję, w wyniku czego skóra staje się mniej jędrna i napięta. Słabnie umocowanie powieki w oczodole. Jeśli nie zaczynamy temu zapobiegać odpowiednio wcześnie, zmiany te pogłębiają się.


Opadająca powieka


Defekt ten to najczęściej skutek osłabienia włókien kolagenu i elastyny, a co za tym idzie utraty jędrności i elastyczności. Oba typy włókien to jedne z podstawowych białek strukturalnych. Działają jak materac, zapewniając skórze jędrność i sprężystość. Jednak każdego dnia nasze ciało jest narażone na wpływ szkodliwych czynników, które uszkadzają włókna podporowe materaca. Skóra wtedy robi wrażenie rozciągniętej i łatwo poddaje się siłom grawitacji. Twarz traci owal, widać zmiany na podbródku, w okolicy linii żuchwy oraz na powiekach górnych. Za jędrność skóry odpowiada także turgor komórkowy, czyli napięcie wewnątrzkomórkowe wynikające z właściwego nawodnienia. Stąd tak ważne jest nawilżanie. Turgor jest odpowiedzialny za właściwe napięcie błon komórkowych, wzmocnienie ich kształtu i objętości. Skóra o dobrym poziomie nawilżenia jest jędrna i wygląda młodziej.


Pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie


Wynika z przemęczenia oczu, braku snu, długotrwałego oglądania telewizji, pracy przy komputerze, palenia papierosów, przebywania w zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach, pojawia się z powodu negatywnego działania słońca, wiatru, uczuleń, noszenia soczewek kontaktowych czy chorób oczu.


Pielęgnacja zależy od wieku


Najlepiej używać produktów bezzapachowych lub zawierających hypoalergiczną kompozycję zapachową. Preparaty bez barwników, konserwantów i dodatku olejów mineralnych są łagodniejsze. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych mają na rynku kosmetyki specjalnie dla siebie, gdyż były badane na osobach noszących takie szkła. Ważna jest też postać kosmetyku, właściwa jest taka, która chroni przed migracją do worka spojówkowego, co może wywołać pieczenie i łzawienie.


Należy dobierać kosmetyki do wieku i stanu skóry pamiętając, że nie zawsze wiek skóry jest taki sam jak wiek metrykalny.


20+


W tym wieku zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. Pielęgnacja zależy od rodzaju i stanu skóry. Jeśli jest słabo nawilżona szybciej pojawią się zmarszczki. W tym wieku stawiamy na nawilżanie i stosujemy kosmetyki dla młodej cery.


30+


W tym okresie zaczynamy stosować łagodne, lekkiej konsystencji kosmetyki przeciwzmarszczkowe o charakterze nawilżającym. Chodzi przede wszystkim o pobudzenie witalności skóry i dobre nawilżenie oraz poprawę mikrocyrkulacji.


40+


Teraz należy już zacząć ujędrniać i wygładzać powieki i okolice oczu. Dobrze służą tu substancje drenujące, napinające. Do tego oczywiście wszystko, co dobrze nawilża.


50+


W tym wieku następuje powolne sztywnienie włókien elastyny i kolagenu w procesie glikacji. Polecane są działania przeciwzmarszczkowe, antyrodnikowe, napinające i wygładzające oraz wypełnianie zmarszczek, ich korekta optyczna oraz lifting.


Dodatkowe wsparcie dla oczu


Wpływ na kondycję skóry wokół oczu ma właściwe oświetlenie podczas pracy, całoroczna ochrona oczu przed promieniowaniem UV, okulary przeciwsłoneczne z oznaczeniem CE spełniające europejskie normy bezpieczeństwa i posiadające filtry UV oraz odpowiednia ilość snu.


Praca przy monitorze komputera oraz zajęcia wymagające skupienia są wyjątkowo męczące dla oczu. Należy przestrzegać przerw na odpoczynek.


mgr Barbara Włudyka

Konsultant ds. badań i rozwoju branży kosmetycznej, biolog, kosmetolog


Źródło:

www.solarium.net.pl

"SOLARIUM & Fitness" nr 1/2011 str. 86-87

Oceń ten artykuł
(6 głosów)