poniedziałek, 23 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Substancje biomimetyczne w kosmetyce

substancjkBadania nad reakcjami zachodzącymi w skórze, zrozumienie jej fizjologii oraz procesów biochemicznych w niej występujących w połączeniu z osiągnięciami biotechnologii doprowadziły do pojawienia się syntetycznych związków biomimetycznych – peptydów.

 

Inspiracją do ich stworzenia by- ły naturalne peptydy i białka. Biomimetyczny mechanizm ma za zadanie imitować ich działanie w ce- lu poprawy funkcji skóry, zahamowa- nia lub stymulacji, a nawet odwrócenia pewnych procesów fizjologicznych bądź chorobowych. Zastosowanie odpowied- niej kolejności krótkich łańcuchów se- kwencji aminokwasów (2–10) oraz ich modyfikacje w celu zwiększenia aktyw- ności umożliwiają właściwą penetrację w głąb skóry oraz biologiczne działanie zgodne z ich identycznymi odpowied- nikami. Stosowanie miejscowe pepty- dów daje znakomite rezultaty – potwier- dzone i gruntownie udokumentowane. Dostarczone bezpośrednio do skóry po- dejmują pracę i pozwalają na uzyskanie oczekiwanych efektów.

Co potrafią peptydy?

 

Multifunkcjonalność peptydów pozwa- la na wykorzystanie ich we wszystkich dziedzinach kosmetologii i medycyny estetycznej. Pełnią funkcje neurome- diatorów stymulujących lub hamują- cych wybrane procesy, są silnymi an- tyoksydantami, ułatwiają też transport innych substancji w głąb skóry. Jedne z nich stymulują czynniki wzrostu, zwięk- szają syntezę kolagenu, elastyny, gli- kokozaaminoglikanów i fibronektyny. Efektem ich działania jest szybsze go- jenie się ran, spłycenie zmarszczek i poprawa wyglądu skóry. Inne redukują podrażnienia i zaczerwienienia, wzmac- niają odporność skóry, chronią przed uszkodzeniem DNA komórek i napra- wiają uszkodzenia spowodowane pro- mieniowaniem UV. Kolejne hamują neuroprzekaźniki, takie jak acetylocho- lina, rozluźniając mięśnie twarzy i w ak- tywny sposób przeciwdziałając tworze- niu się zmarszczek mimicznych. Część peptydów znalazła również zastosowa- nie w rozjaśnianiu przebarwień, dzięki właściwościom redukującym produkcję melaniny.

 

Zrozumieć mechanizm starzenia się

 

Ostatnie badania nad procesem starze- nia się, w których porównano mecha- nizm starzenia fizjologicznego oraz cho- robowego występującego w przypadku progerii, odsłoniły nieznane dotąd fakty.

 

Co jeszcze?

 

Z kolei badania nad otyłością i poszuki- wania nowych rozwiązań w tej dziedzinie spowodowały pojawienie się peptydów o działaniu regulującym gospodarkę tłusz- czową, zmniejszając adipogenezę. Nie można też zapominać o peptydach, które aktywnie wpływają na stymulację wzrostu włosów, hamowanie ich wypadania, co jest niezwykle istotne w produktach pielę- gnujących brwi, rzęsy i włosy. Niezwykłe i wszechstronne możliwości biomimetycznych związków peptydo- wych z pewnością plasują je w czołów- ce nowoczesnych składników aktywnych kosmetyków XXI wieku.


Anna Marcjasz kosmetolog | Product Manager Arkana
kosmetyka pielęgnacja

 

Progeria – (zespół progerii Hutchinsona- -Gilforda, łac. progeria, z gr. „przedwcze- sna starość”, ang. Hutchinson-Gilford progeria syndrome, HGPS) – genetycznie uwarunkowany zespół charakteryzujący się przyspieszonym procesem starzenia – osiem razy szybciej niz w normalnym procesie fizjologicznym. HGPS spowo- dowany jest mutacją punktową de no- vo w położonym na chromosomie 1 ge- nie LMNA kodującym laminę A. Białko to stabilizuje błonę otaczającą jądro komór- kowe, a jego mutacje powodują zabu- rzenia w strukturze i funkcjach jądra ko- mórkowego. Średnia długość życia osób z progerią wynosi 13 lat. Naukowcy szczególnie interesują się pro- gerią, gdyż badania nad tą chorobą mogą ujawnić informacje dotyczące normalne- go procesu starzenia. Wykazano istotne znaczenie progery- ny – zmutowanego białka laminy A, nie- zwykle istotnego dla DNA komórek i ich zdolności podziału, a co za tym idzie przedwczesnego starzenia się. Badania opublikowane w ubiegłym roku wykaza- ły, że progeryna jest również obecna w fi- broblastach i keratynocytach u osób zdro- wych. Jej poziom wzrasta o 3 proc. każdego roku podczas fizjologicznego starzenia się skóry, powodując uszkodzenie DNA ko- mórek. Zahamowanie procesu starzenia się skóry dzięki zahamowaniu akumulacji progeryny z równoczesnym hamowaniem metaloproteinaz i elastazy jest możliwe dzięki biomimetycznemu peptydowi na- śladującemu białko – elafinę.

 

 

Żródło: BEAUTY FORUM POLSKA 10/2012

Oceń ten artykuł
(4 głosów)