czwartek, 28 marca 2024
Miło Cię widzieć!

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI PAZNOKCI

Zasady prawidłowej pielęgnacji paznokciNawet takie zabiegi, jak niewłaściwe piłowanie czy zbyt częste malowanie mogą znacząco uszkodzić nasze paznokcie. Dowiedz się, co należy robić, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami.

Pokrycie paznokci ładnym lakierem być może ukryje ich gorszą kondycję, ale na pewno nie pomoże im na dłuższą metę. Poniżej opisujemy zasady właściwej pielęgnacji paznokci oraz najczęstsze błędy, jakie nieświadomie popełniamy, a które mogą poważnie zaważyć na ich zdrowiu.

1Przede wszystkim: systematyczność
Przypominanie sobie o paznokciach dopiero wtedy, gdy jest z nimi naprawdę źle, nie pomoże nam odratować ich na dłużej. Tak jak codziennie dbamy o naszą skórę czy włosy, tak samo powinniśmy dbać o nasze paznokcie i od razu zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Obok względów estetycznych, ma to też inne – nawet większe – znaczenie: zmiany na paznokciach mogą nam wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w naszym organizmie (więcej przeczytasz o tym w naszym artykule: O czym świadczą zmiany na paznokciach?).

2Właściwe piłowanie
Duża część z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak zwykłe piłowanie może szkodzić naszym paznokciom. Przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego pilnika – zrezygnować powinnyśmy z pilników metalowych (chyba że mamy naprawdę mocne paznokcie lub tipsy), gdyż mogą znacząco uszkodzić płytkę paznokcia. Delikatniejszy od metalowego jest pilnik papierowy, ma jednak dwie spore wady: po pierwsze, dość szybko się ściera i trzeba go regularnie wymieniać, a po drugie: stosowany zbyt często i nieumiejętnie może prowadzić do rozdwajania płytki. Dla kruchych i osłabionych paznokci najlepsze będą pilniki szklane i kamienne: są delikatne i rzadko powodują uszkodzenia płytki. Drugim krokiem jest właściwy sposób piłowania - należy piłować wyłącznie w jednym kierunku, aby uniknąć rozdwojenia płytki.

3Nieocenione skórki
Inną krzywdą, jaką możemy nieumyślnie wyrządzić naszym paznokciom, jest mocne wycinanie skórek. Skórki służą jako ochrona paznokci, tak więc, całkowicie je usuwając, narażamy płytkę na uszkodzenia i zakażenia. Zamiast wycinać skórki metalowymi obcążkami, namoczmy je w specjalnym płynie lub kremie zmiękczającym i delikatnie odsuńmy drewnianym patyczkiem.

4Umiar...
Jeśli jesteś miłośniczką kolorowych lakierów do paznokci, pamiętaj, by przed każdym ich nałożeniem pomalować najpierw paznokcie warstwą odżywki lub lakieru ochronnego. Dzięki temu unikniesz odbarwień  paznokci (szczególnie od wyrazistych i ciemnych lakierów) i ich osłabienia (przede wszystkim przez zawarty w lakierach aceton). Pamiętaj również, by co jakiś czas dawać paznokciom odpocząć od lakierów – zrób im tydzień „wakacji” i nie nakładaj na nie nic, poza ewentualnymi odżywkami. O tym, jak prawidłowo wykonać manicure, przeczytasz tutaj.

5...i ochrona
Jeśli regularnie masz kontakt z silnymi detergentami (na przykład w trakcie sprzątania łazienki czy kuchni), pamiętaj, by na ręce nakładać gumowe rękawiczki. Podziękują Ci za to nie tylko Twoje paznokcie, ale i delikatna skóra dłoni, która przez kontakt z mocnymi środkami chemicznymi szybko się przesusza.

 
6Kłopotliwe oczyszczanie
Pod paznokciami niemal nieustannie gromadzą się różnego rodzaju brudy i zanieczyszczenia, których regularnie się pozbywamy. Jeśli czynimy to w niewłaściwy sposób (np. ostro zakończonymi przedmiotami), możemy uszkodzić wewnętrzną płytkę, która chroni nasze paznokcie przed bakteriami i grzybami. Dlatego i tu zachowajmy ostrożność i brudy usuwajmy delikatnie, używając do tego drewnianego patyczka lub szczoteczki.

 
7Nawilżanie
Kupując krem do rąk, wybierajmy takie produkty, które mogą też służyć do nawilżania paznokci – choć nie odczuwamy tego bezpośrednio po nałożeniu kremu, nasze paznokcie też wchłaniają wodę i składniki mineralne, które je odżywiają i nadają piękny wygląd. Oprócz tego możemy stosować inne metody nawilżania – np. moczenie palców w oliwie z oliwek czy oleju rycynowym i soku z cytryny.


8Odpowiednia dieta
Brak odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów w naszej diecie jest najczęstszą przyczyną większości problemów z paznokciami. Pamiętajmy, by w naszym codziennym jadłospisie znajdowały się produkty bogate w: magnez, żelazo, wapń, cynk, krzem oraz witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B (szczególnie biotynę, czyli witaminę B7). O tym, gdzie je znajdziesz, przeczytasz tutaj. W przypadku poważnych niedoborów danej witaminy czy mikroelementu, niezbędne może okazać się przyjęcie suplementu, który uzupełni braki i odżywi nasze paznokcie.

Źródło:


 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)