sobota, 02 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

ZMARSZCZKI WOKÓŁ UST

Piekne_usta_fot_Depositphotos.jpgZmarszczki wokół ust tworzą się zwykle po czterdziestym roku życia tak u kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo głębokie, promieniście ułożone zmarszczki  to  konsekwencja procesów zwyrodnienia i zwiększonej wiotkości skóry. Mogą one być wynikiem fotostarzenia  i palenia papierosów, niewłaściwej pielęgnacji, gwałtownego spadku masy ciała, nadużywania alkoholu lub obniżenia poziomu hormonów. Wbrew nazwie „ zmarszczki palacza” tworzą się one  nie tylko u osób palących. W pierwszej fazie ich powstawania są widoczne wtedy gdy, np. pijemy przez słomkę, robimy „dziubek’, zaciągamy się dymem z papierosa. Jednak z biegiem czasu zaczynają stawać się transparentne nawet wtedy gdy mięsień okrężny ust nie pracuje.

Starzenie się skóry to naturalny proces zachodzący w organizmie i nie da się go odwrócić. Istnieje jednak wiele sposobów na opóźnienie takich nieuniknionych zmian w naszym wyglądzie.

 

Osoby, które są zwolennikami  domowych kuracji w przypadku zmarszczek nad górną wargą powinni zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które zapewnią głębokie nawilżenie i  poprawiają elastyczność skóry. W składzie preparatów do pielęgnacji tej części twarzy warto szukać kwasu hialuronowego, sproszkowanej perły, miedzi i bursztynu.  Przyda się również krem z  nanocząsteczkami, aminokwasami i peptydami. Efekty działania takich kosmetyków nie pojawiają się od razu, ale po kilku miesiącach ich regularnego stosowania zmiany na lepsze są widoczne gołym okiem. Warto również poza preparatami pielęgnacyjnymi postawić na proste ćwiczenia, polegające na ściąganiu warg i wypychaniu ich do przodu. Jeśli wszystkie przez nas poczynione w domu zabiegi i ćwiczenia nie przyniosą rezultatu na jaki liczyliśmy, warto wybrać się do kosmetyczki. W profesjonalnym gabinecie otrzymamy oferty dedykowanych temu problemowi zabiegów, jak i rady co jeszcze możemy dobrego uczynić, by poprawić kondycję skóry wokół warg. Często proponowanym zabiegiem jest peeling chemiczny, który wykonany  kilkukrotnie w odpowiednich odstępach czasu poprawi jędrność i elastyczność skóry oraz wygładzi ją, przy okazji wybielając plamy i przebarwienia.

5925063_m.jpg

Aby spłycić zmarszczki wokół ust można pokusić się o zabieg, który ograniczy nadaktywność mięśnia okrężnego ust, czyli na ostrzyknięcie toksyną botulinową, która to osłabi i rozluzni ów mięsień.  Pamiętajmy jednak, że zabieg z użyciem botoksu wymaga sporych umiejętności i doświadczenia, dlatego przed jego wykonaniem warto zlustrować gabinety i wybrać ten najbezpieczniejszy. Jeśli takie ostrzyknięcie zostanie zle wykonane, prowadzi do poważnych zburzeń i powikłań. Dawki botoksu używane w okolicach ust nie mogą powodować efektu paraliżującego, dlatego na początek podawane nam porcje toksyny powinny być minimalne, by jedynie nieznacznie zmniejszyć aktywność mięśni.  Musimy również liczyć się z przejściowymi  skutkami ubocznymi , takimi jak: zaburzenia mimiki twarzy, mowy, picia, problemy z zamykaniem ust. Efekty działania botoksu utrzymują się zwykle od czterech do pięciu miesięcy.
W zależności od potrzeb i kondycji skóry, oprócz toksyny botulinowej gabinety oferują ostrzyknięcia kwasem hialuronowym lub serię zabiegów przy użyciu lasera frakcyjnego. Jeśli zmarszczki nie są głębokie i gęsto usiane, do ich wypełnienia używa się kwasu o najmniejszej lub średniej gęstości. Przy głębokich zmarszczkach bądź potrzebie korekty profilu oraz uniesienia odcinka między nosem a konturem górnej wargi specjalista zastosuje gęsty kwas hialuronowy.  Po takim wypełnieniu zmarszczki wokół ust wyraźnie się spłycają. Następuje poprawa jędrności i nawilżenia skóry, kontur ust staje się bardziej wyrazisty. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po trzech, czterech tygodniach i utrzymuje się do dwunastu miesięcy.  U osób młodych, które borykają się z tym problemem w roli wypełniacza świetnie sprawdza się rozrzedzony hydroksyapatyt wapnia. Zmusza on skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu staje się ona jędrna, gładka i dobrze nawilżona. Trwałość efektu po takim zabiegu to kilkanaście miesięcy.

 

Mechanizm działania lasera frakcyjnego polega na kontrolowanym mikronakłuwaniu skóry. Takie uszkodzenie pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego poprawia gęstość, elastyczność i napięcie skóry. Aby efekty były zadowalające wystarczą dwie, trzy wizyty w gabinecie w odstępach czterech, pięciu tygodni. Zabieg warto co jakiś czas powtarzać, aby można było zapomnieć o zmarszczkach.

botoina_s4.jpg

W walce ze bruzdami wokół ust warto najpierw zacząć od domowych kuracji,   jeśli nie przyniosą one zamierzonego rezultatu można sięgnąć po zabiegi laserowe, następnie toksynę botulinową, a dopiero w ostateczności pokusić się o wypełnianie zmarszczek.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(18 głosów)