czwartek, 25 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Bambus – użyteczna roślina towarzysząca ludzkości w codziennym życiu od wieków. Ostatnio na dobre zagościł w salonach odnowy biologicznej i gabinetach SPA, przynosząc głęboką relaksację i pomoc w uzyskaniu wymarzonej sylwetki.

 

 

aascf

Jako wytrzymały, a jednocześnie lekki i elastyczny materiał, pędy bambusa służyły (i często nadal służą) do budowy domów, mostów czy ogrodzeń. Nasze mieszkania zdobią meble, podłogi i akcesoria wykonane z łodyg bambusowych. Miąższ włókien bambusowych to surowiec stosowany w produkcji papieru. W sferze kulinarnej natomiast, z powodzeniem wykorzystuje się młode pędy jako dodatek do zup czy sałatek – są cenione za swoją chrupkość oraz subtelny, gorzkawy smak.

 

Dzięki eko-modzie, która w ostatnich latach opanowała świat, możemy cieszyć się jej dobroczynnością także w nowoczesnej kosmetyce i SPA. Wyciąg z bambusa zawarty w kremach i balsamach ma działanie odświeżające i rozświetlające skórę, a także pobudzające metabolizm – dzięki czemu szybciej możemy uzyskać szczupłą sylwetkę.

 

W medycynie naturalnej używa się żywicy zbieranej z kolanek łodyg. Zawiera ona ok. 60% tlenku krzemu, który może być absorbowany przez organizm. Stymuluje on syntezę kolagenu w tkance kostnej, ułatwiając rekonstrukcję chrząstek. Duża zawartość zatrzymującej wilgoć krzemionki, obecnej w ekstrakcie z bambusa to świetny środek na nawilżenie i wygładzenie cery.

 

Bambus używany jest w celu:

• Zwiększenia precyzji masażu.

• Dostarczenia nowych wrażeń.

• Ułatwienia drenażu (stymulacja przepływu krwi i limfy).

• Ułatwienia modelarzu (rzeźbienie ciała, modelowanie wypukłości).

 

 

Krzem to także naturalny piezoelektryk – tę właściwość wykorzystuje się w jednym z najprzyjemniejszych rytuałów SPA – masażu z wykorzystaniem pałeczek bambusowych. W tym niezwykle relaksacyjnym zabiegu stosuje się pałki bambusowe o różnych średnicach i długości, co pozwala na dostosowanie ucisku i precyzyjne opracowanie poszczególnych części ciała oraz stymulację punktów refleksyjnych. Dzięki pocieraniu i rolowaniu tworzy się potencjał elektryczny, co doskonale wpływa na samopoczucie klienta – dodaje energii i chęci do życia. Łatwość manewrowania, cylindryczny kształt i delikatność w dotyku sprawia, iż pałeczka bambusowa jest idealnym akcesorium do rolowania i ugniatania, co wpływa na usprawnienie dynamiki krążenia żylnego i limfatycznego. Nie bez znaczenia jest fakt, że bambus to drewno o właściwościach bakteriostatycznych, co czyni z niego wyjątkowo higieniczny przyrząd do masażu.

 

Zazwyczaj masaż zaczyna się od zastosowania rozmiarowo największych pałek, aby przygotować i rozgrzać w pierwszej kolejności większe obszary mięśni, stopniowo przechodząc do pozostałych. Na tym etapie rzeźbimy sylwetkę i modelujemy wypukłości – masujemy pośladki, uda oraz talię. Ruchy oklepujące i wibrujące spowodują rozluźnienie najgłębszych mięśni i korzystnie wpłyną na ich elastyczność. Zmiany pałeczek przeplatamy głaskaniem dłońmi. Prędkość i siła ucisku akcesorium zmienia się w czasie wykonywania zabiegu. Ruchy są wolne, szybkie, głębokie i powierzchowne. Pałeczki o najmniejszej średnicy dają możliwość stymulacji punktów refleksologicznych na stopach i dłoniach.

 

Podstawowe ruchy w masażu bambusowym:

• Głaskanie – długie ruchy powierzchowne i głębokie stymulujące układ nerwowy.

• Ugniatanie – ruchy modelujące mięśnie.

• Uciski – lekka i głęboka kompresja na punktach reflektorycznych.

• Tarcie i oklepywanie – wpływ na skórę, ścięgna i kości.

• Wibracje – stymulacja płynów.

 

 

Stosowane przy masażu twarzy wykazują doskonałe działanie liftingujące i dotleniające. Wykonanie tego zabiegu nie jest męczące i umożliwia zafundowanie klientowi intensywnego masażu przy użyciu minimalnej siły. Zastosowanie takiego samego nacisku przy pomocy coraz mniejszej pałeczki sprawia, że wnikają one głęboko w tkanki. Łącząc zdecydowanie i delikatność ruchu jest to masaż odnawiający i upiększający ciało. Redukcja cellulitu, modelowanie i lifting niewątpliwie dodają mu atrakcyjności. To także niewątpliwa uczta dla ducha – pozostawia na długo uczucie odprężenia, lekkości i wypoczęcia.

 

 

Joanna Burbo

Specjalista ds. PR Clarena

 

 

Konsultacja merytoryczna:

Jakub Olszta

Specjalista ds. masażu i spa Clarena

 

 

Źródło: www.solarium.net.pl

"SOLARIUM & Fitness" nr 4/2010 ss. 50-51

Oceń ten artykuł
(16 głosów)