środa, 25 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Granat – źródło młodości

22_-_Fot._OrganiqueBogaty w charakterystyczny tylko dla tego owocu kwas punikowy (omega 5) o właściwościach przeciwzapalnych. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne przez co skutecznie hamuje procesy starzenia.

 

Reperuje zniszczenia spowodowane słońcem i pełni rolę naturalnej ochrony przed UV. Przyspiesza regenerację stymulując produkcję białek budulcowych i odnowę komórkową skóry. Trudno przecenić niezwykłe właściwości granatu zarówno jako soczystej przekąski jak i surowca kosmetycznego. Jest również ważnym symbolem w wielu kulturach. Ten wyjątkowy owoc pochodzi z Persji ale obecnie jest uprawiany w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, od Półwyspu Bałkańskiego po północne Indie.

 

Granat zawojował rynek kosmetyczny na całym świecie dzięki swoim unikalnym właściwościom. Do produkcji kosmetyków stosuje się zarówno skórkę, korę, wyciąg z owoców, kwiaty jak i sproszkowane pestki. Ma wyjątkowe właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i odżywcze, co zawdzięcza obecności kwasu punikowego, który jest zaliczany do sprzężonych kwasów tłuszczowych. Ten unikatowy kwas reguluje podziały komórkowe, działa przeciwobrzękowo i niweluje stany zapalne. W owocach granatu występuje również cenny kwas linolowy o silnych właściwościach odbudowujących i nawilżających. Tropikalny owoc jest również nieocenionym źródłem polifenoli – zawiera ich więcej niż zielona herbata czy czerwone wino. Polifenole są zaliczane do wyjątkowo silnych antyutleniaczy, a ich obecność chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wzmacnia komórki. Kwas elagowy (związek z grupy polifenoli) chroni skórę przed promieniowaniem UV na dwa sposoby: zapobiega niszczeniu kolagenu oraz przeciwdziała rozwojowi stanów zapalnych.

 

Owoce granatu obfitują również w witaminę C i E, które tworzą doskonały duet przeciwdziałający wolnym rodnikom. Witamina C doskonale przyspiesza regenerację skóry, bierze także udział w syntezie kolagenu. Tym samym ogranicza pojawiające się z wiekiem zmiany w naskórku prowadzące do powstawania pierwszych zmarszczek. Kwas askorbinowy wzmacnia odporność naczyń krwionośnych, a dzięki właściwościom złuszczającym znakomicie rozjaśnia przebarwienia. Skóra po kuracji z jej udziałem odzyskuje witalność, zdrowy koloryt i jest wyraźnie rozświetlona.

 

Ekstrakt z granatu oprócz dobroczynnych właściwości posiada zniewalający, naturalny zapach słodkiego owocu, co czyni go atrakcyjnym surowcem w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych i myjących. Ze względu na intensywne działanie, już jego 5% stężenie w produkcie, daje pożądane efekty. Wyciąg z owocu granatu znalazł szerokie zastosowanie w produktach kosmetycznych.

 

Działanie wyciągu z granatu na skórę

• niweluje obrzęki; łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie;
• działa przeciwzapalnie; poprawia koloryt skóry;
• ujędrnia i uelastycznia skórę; nawilża i regeneruje;
• wzmacnia skórę i wygładza drobne zmarszczki;
• pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego;
• skuteczny antyoksydant.

 

Można go znaleźć zarówno w farbach do włosów, kremach, balsamach jak i produktach myjących. Kosmetyki z jego zawartością bez względu na formę mają silne działanie odmładzające, regenerujące i nawilżające. Poprawiają koloryt skóry i pobudzają mikrokrążenie. Po ich zastosowaniu skóra nabiera blasku i jest wyraźnie ujędrniona. Owoc granatu jest cennym surowcem kosmetycznym i farmaceutycznym jego właściwości doceniono w wielu kulturach, czyniąc z niego silny talizman i symbol religijny.

 

Symbolika owocu granatu

 

Bliski Wschód

 

Granat jest jednym z siedmiu owoców Izraela – symbolizuje płodność, dobre uczynki, obfitość i sprawiedliwość. Dlatego jest tradycyjnie spożywany w okresie świąt Rosz ha-Szana i Sukot. Według Tory został wyznaczony przez Boga aby zdobić strój najwyższego kapłana. Według tradycyjnych wierzeń, dojrzały owoc powinien posiadać dokładnie 613 pestek – czyli dokładnie ilość równą ilości przykazań w judaizmie. Granat odgrywa ważną rolę w kulturze Bliskiego Wschodu. Czczony jako święta roślina i stosowany w obrządkach religijnych, uznawany jest za symbol nieśmiertelności, odrodzenia oraz płodności. Kwiaty granatu są symbolem miłości.

 

Świat Antyczny

 

Owoc granatu w świecie antycznym wiązał się z kultem pięknych bogiń: Demeter, Persefony Afrodyty i Hery. Do dzisiaj zachowały się ich wizerunki z granatem przy piersi. Owoc kojarzono ze światem umarłych, co znajduje potwierdzenie w micie o Persefonie, która podstępnie poczęstowana owocem granatu musiała zostać żoną Hadesa i panią świata podziemnego. Z granatem wiążą się również pozytywne konotacje. Mnogość jego ziaren kojarzona jest z płodnością i dobrobytem. W Grecji kult granatu jest obecny po dziś dzień, goście weselni rzucają owoc na podłogę i rozgniatają, co ma zapewnić nowożeńcom wielodzietność, szczęście i dobrobyt. Jego dobroczynny wpływ na urodę znała już ponoć Kleopatra, która zajadała się nim w dużych ilościach.

 

Europa

 

Według niektórych biblistów to nie jabłko ale właśnie granat był owocem zakazanym w Edenie, zaś średniowieczni alchemicy uważali, że przedłuża życie. W źródłach można znaleźć także informacje, że był pierwowzorem berła królewskiego europejskich władców, ze względu na swój kształt. A ze względu na swoje cudowne właściwości zdobił herby związków lekarzy w Europie. W religii chrześcijańskiej granat jest symbolem zmartwychwstania i nadziei życia wiecznego. Obfitość nasion, może też symbolizować kościół, gdzie nasiona reprezentują wielu wierzących.

 

Chiny

 

W medycynie starożytnych Chin sok z granatów uznawano za “skoncentrowane życie” i gwarancję długowieczności. W kulturze chińskiej owoce granatów symbolizują płodność, a nowożeńcy są obdarzani obrazami przekrojonych owoców, co ma im zapewnić liczne potomstwo.

 

Małgorzata Zdziebko-Zięba

PR Manager Organique

Kosmetyczka, doświadczony pedagog.
Autorka wielu tekstów na temat zdrowia, urody i marketingu.

http://www.solarium.net.pl/

Oceń ten artykuł
(6 głosów)