czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Ina Knobloch - Perfumiarz

Zapach róży i lawendy, smak gorzkiej czekolady i opowieść
o miłości, nienawiści oraz kuszącym odkryciu.

 

Historia człowieka, który na początku XVIII wieku odkrył wodę kolońską i uczynił z Kolonii stolicę perfum.

 

Z każdej strony tej powieści wydostają się słodkie wonie...

 


 

 

 

Mieszanka bergamoty i olejku migdałowego to pierwsza woń, jaką rozkoszował się ten wrażliwy nos.  Łatwo sobie wyobrazić, że nawet już w momencie urodzin w 1685 roku zapach odgrywał szczególną rolę w życiu Giovanniego Mariny Fariny.

Jako dziecko bawił się w otoczeniu wypełnionym aromatem górskiego powietrza i kropelek rosy, a po przyjeździe do Wenecji objawiły mu się zapachy świata. Kiedy spotyka tam córkę kupca, Antonię Bretano, odchodzi od zmysłów. "Delikatna woń niewinności, zmieszana z subtelną nutką cytryny i omdlewającym rysem gwałtowności" napełniła go miłością.

Od tego momentu poświęca życie na stworzenie dla niej perfekcyjnego zapachu. Ale nawet jego doskonały nos nie mógł wyczuć rywala, którego nic nie powstrzyma na drodze eliminacji konkurenta...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perfumiarz - Ina Knobloch
przekład: Miłosz Urban

Format:  135 x 205 mm

Objętość: 400 stron

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-62252-53-4

Cena det. brutto: 39,90 zł

 

 

Ina Knobloch “Perfumiarz”

Fragmenty w przekładzie Miłosza Urbana

Bergamotka – boskie pozdrowienie Hesperyd

Szmaragdowozielony szlachetny olejek pozyskiwany ze skórek owoców pomarańczy bergamota dotarł do Włoch w XVII w. Pachnie przyjemnie i orzeźwiająco, ma działanie uspokajające, poprawiające nastrój i antyseptyczne – idealnie nadaje się na powitanie nowego mieszkańca tego świata.

8 grudnia 1685 roku Giovanni Maria Farina przyszedł na świat, lecz zanim zobaczył go swoimi oczkami, zmarszczył nos, czując jego zapach.



Caterina przywiozła z Wenecji świeży olej bergamotowy i inne olejki eteryczne. Ostrożnie uroniła kilka kropel pachnących esencji do buteleczki z ciemnego szkła, w której trzymała olej migdałowy, wymieszała i wylała odrobinę na dłonie, by namaścić mieszaniną malutkie ciałko noworodka, wprawdzie już umytego, ale wciąż wrzeszczącego wniebogłosy.



Chwilę później maleństwo ucichło i, mrużąc dopiero co otwarte oczęta, zaczęło wciągać powietrze drobniutkim noskiem.



Caterina już wtedy wiedziała, że ten oto wnuk będzie kimś wyjątkowym. Również reszta rodziny miała się już wkrótce o tym przekonać.


Seria: Nefretete, Wydawnictwo TELBIT

 

 

Aqua mirabilis – cudowna woda

Od ponad pięciuset lat zbiorcze określenie dla alkoholizowanych eliksirów służących celom medycznym i/lub wodom zapachowym – dla zastosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.


Wtedy uznał, że nadszedł czas, by wyłuszczyć wujowi, co odkrył
w czasie samotnej pracy w laboratorium: wziął dwie chusteczki i skropił jedną olejkiem migdałowym, a drugą czystym alkoholem. Plama alkoholu zniknęła bardzo szybko z jasnego płótna, podczas gdy plama z olejku pozostała. (...)

Aqua mirabilis będzie mi służyła za partyturę, na której aromatami zapiszę moje utwory, tak jak Antonio Vivaldi zapisuje swoje na pięciolinii. Moimi nutami będą esencje, a gotowe kompozycje operami, które będzie można raz za razem powtarzać w tej samej jakości. Najważniejszym instrumentem uczynię zaś najczystszy z możliwych alkohol. Źle przygotowany zepsuje całe dzieło, bo dźwięki aromatów zabrzmią fałszywie. Niedogon zniweczy moje dzieło i zagłuszy woń szlachetnych owoców i bergamoty. Tylko czysty rozwinie bukiet zapachów olejków eterycznych. To, co chcę stworzyć, to nie aqua mirabilis do wcierania w ciało, płukania ust czy picia, lecz kompozycja zapachów, które, współgrając ze sobą i wonią skóry, będą uskrzydlały ducha!

(...)

Tego dnia uważał się za najszczęśliwszego człowieka na świecie.
W końcu miał przed oczyma jasny cel, coś, dla czego warto się poświęcić, co będzie mógł podarować Antonii i co zmieni świat;
świat, który wydawał mu się ciężki i lepki, a chciał go uczynić lekkim i zwiewnym.


 

WYDAWCA


Działające od 15 lat Wydawnictwo TELBIT w ostatnich latach konsekwentnie poszerza ofertę i wykracza poza dotychczasową specjalizację. Coraz częściej sięga nie tylko po beletrystykę młodzieżową, ale i powieści grozy, fantastykę czy kryminały i utwory pisarzy, którzy zdobyli dużą popularność za granicą.

 



Ostatni rok w Telbicie to kilka spektakularnych sukcesów, m.in. powieść „EON” australijskiej autorki Alison Goodman (Nagroda Aurealis za Najlepszą Powieść Fantasy, w Polsce I miejsce w plebiscycie Najlepsza Książka na Wiosnę), czy niezmiernie głośna, bestsellerowa autobiografia samego Ozzy’ego Osbourne’a „Ja, Ozzy”.


W planach wydawniczych na rok 2012 jest wiele nowości, które mają dużą szansę zdobyć szerokie uznanie polskich czytelników.


Jedna z nich to „Perfumiarz” Iny Knobloch w przekładzie Miłosza Urbana.

 


 

Wydawnictwo TELBIT


Członek Polskiej Izby Książki
ul. Jaworzyńska 7/7

00-634 Warszawa

Tel./fax: +48 22 331-84-85, 331-88-70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kontakt dla mediów:


Michał Wereszczyński

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. kom.: +48 500-275-212


Sebastian Kijuk

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. kom.:  +48 507-097-947

Oceń ten artykuł
(26 głosów)