niedziela, 24 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Łąkowy zapach olejku rumianku rzymskiego

Nagrzane słońcem łąki pełne kwiatów, ziół i rozmaitych traw przypominają o zbliżającym się lecie. To także niezwykłe bogactwo kolorów i zapachów oraz pewien jakże charakterystyczny dla nich nieład – tu wszystko rośnie tak „jak chce” i tam „gdzie chce”, choć przecież zgodnie z zasadami natury. W tę niezwykle aromatyczną przestrzeń już dziś może nas przenieść olejek rumianku rzymskiego.


 

Olejek o pięknym, lekko słodkawym zapachu łąki i miodu oraz zazwyczaj żółto-brązowej barwie, otrzymywany jest z rosnącego w niektórych krajach Europy południowej i zachodniej rumianku szlachetnego. Nie należy go mylić z popularnym olejkiem rumianku lekarskiego o kolorze ciemnoniebieskim. Olejek rumianku rzymskiego, jest droższy i posiada niezwykle szeroki zakres działania.


Łagodzi podrażnienia skóry i układu oddechowego, stosuje się go przy zaburzeniach systemu trawiennego, szczególnie niestrawności i braku apetytu. Koi i uspokaja lęki, histerie i irytacje. Jest doskonały dla dzieci. Luise Graham, chcąc uspokoić niemowlęta i małe dzieci przebywające w rumuńskim sierocińcu masowała ich stopy mieszanką olejków: lawendowego i rumianku rzymskiego.  Terapia znacznie złagodziła stres dzieci związany z samotnością.¹


Olejek pomaga w depresjach i bezsenności, a nawet stymuluje pamięć. Spełnia też funkcję środka przeciwbólowego, dlatego używany jest przy bólach głowy, mięśni, reumatyzmie i artretyzmie. Często stosuje się go przy terapii schorzeń skóry pochodzenia infekcyjnego i alergicznego, pękaniu naczyń krwionośnych i leczeniu ran.


Przez aromaterapię bywa wykorzystywany do masażu, kompresów oraz kąpieli. Wraz z innymi olejkami tworzy świetną antydepresyjną i łagodząca napięcia nerwowe mieszankę, której możemy używać w kominkach aromaterapeutycznych.


Receptury z użyciem olejków eterycznych Dr Beta®:


- Stres, napięcie nerwowe


- Olejek rumianku rzymskiego 5 kropli


- Olejek geraniowy 3 krople


- Olejek lawendowy 2 krople



Stosować w kominku aromaterapeutycznym lub do kąpieli.



Na dobry nastrój:


- Olejek rumianku rzymskiego 2 krople  

 

- Olejek cytrynowy 1 kropla



Stosować w kominku aromaterapeutycznym lub zwiększając dawkę do 10 kropli do kąpieli.



DR BETA

¹ por. W.S. Brud, I. Konopacka, Tajemnice Aromaterapii. Pachnąca Apteka, Łódź 2008, str. 125

Uwaga!  Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę! Olejku rumianku rzymskiego nie powinno się używać w pierwszych miesiącach ciąży!

Buteleczka 9 ÷ 10 ml z ciemnego szkła z kroplomierzem.


www.drbeta.pl


LITERATURA

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008

Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

AFIR biuro PR firmy Dr Beta

Oceń ten artykuł
(13 głosów)