wtorek, 07 grudnia 2021
Miło Cię widzieć!

Najskuteczniejszy preparat w walce z opryszczką

Ciekawostka: Czy wiesz, że popularna opryszczka zwykle przebiega dwuetapowo?

I etap to infekcja wirusowa powodowana przez wirusa Herpes Simplex. Typowe objawy odrętwienie i świąd pojawiające się w miejscu infekcji.

II etap to pojawienie się typowych pęcherzyków, które z czasem pękają i w ich miejsce pojawiają się uciążliwe i bolesne strupki. To etap wtórna infekcja bakteryjna powodowana przez gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus).

Profilaktyka przeciwwirusowa w gabinetach kosmetycznych przed i po zabiegu makijażu permanentnego ust

U osób cierpiących na opryszczkę pojawia się zwiększone ryzyko1 jej nawrotu ze względu na aplikację barwnika na kontur ust. Stąd, gabinety kosmetyczne oferujące taki zabieg proszą klientów o miejscowe lub systemowe profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe przed i po zabiegu. Standardowa profilaktyka w gabinetach obejmuje stosowanie leków (w formie maści, żeli, sztyftów, kremów lub tabletek) zawierających substancję przeciwwirusową acyklowir. Preparaty z acyklowirem (np. Hascovir, Zovirax, Herpex, Heviran) można nabyć w aptece zarówno na receptę, jak i bez recepty. Należy pamiętać, że jak każdy lek również i w/w mogą wywoływać działania niepożądane, np.: nudności, wymioty, bóle głowy, łuszczenie się skóry, suchość skóry czy uczucie miejscowego pieczenia.

Ocean Pharma GmbH stworzyła przeciwwagę/alternatywę/konkurencję dla preparatów z acyklowirem - Spirularin® HS Creme

Rezultatem 20-letnich badań setek różnych gatunków alg, prowadzonych przez firmę Ocean Pharma GmbH wraz z Kliniką Dermatologiczną w Hamburgu, jest chroniony patentem ekstrakt o nazwie Spiralin®. W jego skład wchodzą substancje, które mikroalga z gatunku Spirulina Platensis uwalnia w chwili zagrożenia drobnoustrojami. To właśnie Spiralin® jest bazą dermokosmetyku Spirularin® HS Creme. Dzięki temu, krem działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo! Dodatkowo doskonale natłuszcza, nawilża, regeneruje i rewitalizuje. Zasadnym zatem było przetestowanie działania ochronnego przeciwko opryszczce kremu Spirularin® HS w porównaniu do dostępnych na rynku preparatów z acyklowirem!

Przebieg badania

W badaniu przetestowano działanie kremu Spirularin® HS u kobiet z nawracającą opryszczką wargową, które przeszły zabieg makijażu permanentnego ust lub planowały kolejny. W badaniu wzięło udział 198 klientek 35 niemieckich gabinetów kosmetycznych. Kobiety podzielono na 3 grupy:

 • 1 grupa stosowała krem z acyklowirem (50 mg/g)2

 • 2 grupa zażywała tabletki z acyklowirem (400mg 3 razy na dobę lub 200mg 5 razy na dobę) lub walacyklowir (1g dwa razy na dobę)3

 • 3 grupa aplikowała Spirularin® HS krem ze składnikiem aktywnym Spiralin®4

Wyniki badania

 • wśród dostępnych bez recepty kremów do ust, krem Spirularin® HS wykazał znacznie lepsze działanie ochronne niż krem z acyklowirem

 • krem Spirularin® HS okazał się skuteczniejszy od kremu oraz tabletek z acyklowirem pod względem częstotliwości występowania po zabiegu strupów na ustach. Co druga pacjentka w grupie stosującej Spirularin® HS pozostała wolna od strupów. Podczas gdy w grupie stosującej krem z acyklowirem aż u 88% dotkniętych infekcją rozwinęło się zaskorupienie warg a w grupie zażywającej tabletki u 83% badanych

 • prawie 80% kobiet z grupy aplikującej krem Spirularin® HS nie odczuwało po zabiegu suchości ust (wysoki poziom nawilżenia, brak uczucia napięcia i pękania skóry, brak uczucia pieczenia, zniwelowanie i zmiękczenie blizn oraz jędrność ust) w porównaniu do grupy stosującej krem z acyklowirem, gdzie ów odsetek wyniósł tylko 60% a w grupie stosującej tabletki – ponad 60%

Wnioski z badań

Spirularin® HS krem vs preparaty z acyklowirem:

 • najskuteczniejszy na rynku przeciwwirusowy dermokosmetyk o działaniu pielęgnacyjno-ochronnym dostępny bez recepty

 • jest 3 razy skuteczniejszy niż krem z acyklowirem

 • 4-krotnie zmniejsza ryzyko powstania strupów w trakcie wystąpienia opryszczki

 • nie powoduje napięcia skóry, jej pękania oraz uczucia pieczenia w porównaniu do kremów zawierających acyklowir

 • zwiększa nawilżenie ust o 43% w porównaniu do kremu z acyklowirem

 • widocznie zmiękcza i wygładza blizny będące skutkiem infekcji

 • jest bardzo dobrze tolerowany pod względem zapachu oraz zabarwienia

 • nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych (np. łuszczenie się lub suchość skóry)

 

 1. Mader J. et al.: Calcium spirulan derived from Spirulina platensis inhibits herpes simplex virus 1 attachment to human keratinocytes and protects against herpes labialis, “Journal of Allergy and Clinical Immunology” 2016, Vol. 137, No.1, s.197-203.
 2. Skóra ust po zabiegu jest silnie opuchnięta i w wielu miejscach delikatnie uszkodzona (przerwana ciągłość skóry).
 3. Leczenie miejscowe (stosowano dwa razy dziennie) rozpoczynano 1 tydzień przed makijażem i kontynuowano do 2 tygodni po zabiegu.
 4. Tabletki zwykle zażywano od 2 do 3 dni przed makijażem i kontynuowano do 1 tygodnia po zabiegu.
 5. Krem Spirularin® HS aplikowano 3 dni przed zabiegiem 2 razy dziennie natomiast po zabiegu, według subiektywnych potrzeb, kilka razy dziennie.

Strona produktu: https://b2b.wp-cosmetics.pl/sklep/opryszczka/krem-przeciwko-opryszczce-spirularin-hs-3-ml/

Oceń ten artykuł
(1 głos)