czwartek, 28 października 2021
Miło Cię widzieć!

Przyszłość branży czy chwilowy trend?

Od zawsze to, co jedyne w swoim rodzaju, innowacyjne czy po prostu inne cieszyło się popularnością i zwiększonym zainteresowaniem. Dotyczy to wszystkich dziedzin naszego życia i nie jest tajemnicą, że indywidualność i niepowtarzalna linia intrygują. Z drugiej strony żyjemy w czasach, w których takie pojęcia jak natura czy ekologia zyskują z roku na rok coraz większe znaczenie. Wprawdzie specjaliści w tej dziedzinie już nieraz dali do  rozumienia, że ekologia jest nauką opartą w dużym stopniu na hipotezach, jednak drobne rozbieżności w badaniach zdarzają się w końcu w każdej dyscyplinie. Mimo tych niedociągnięć w wynikach, których najbardziej jaskrawym przykładem jest chyba kwestia ocieplenia klimatu, kwestia ekologii nie może być marginalizowana.

 

Ekologia jest modna. Hitem stają się samochody z napędem hybrydowym, mające zapewne stanowić jedynie krok w kierunku pojazdów napędzanych energią słoneczną, energooszczędne domy, ekologiczne kosmetyki i zdrowa, nieskażona żywność. Idąc dalej, naturalne źródła energii, tj. źródła geotermalne, farmy wiatrowe mają powoli zastępować te bardziej niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska źródła energii. To kierunek, o którym na bieżąco możemy dowiedzieć się nie tylko z magazynów popularnonaukowych, to już nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość. Mając ten fakt na uwadze, zastanówmy się, czy tego typu trend znajdzie również swoje odbicie w innych dziedzinach. Nas oczywiście nurtuje pytanie, czy idea  kologii zagości na stałe w branży spa i wellness?

 

Połączenie sił

 

Z pewnością spa i wellness, rozumiane jako połączenie filozofii Wschodu z nowoczesnymi technikami  achodu w celu uzyskania harmonii ciała i ducha, to doskonałe pole dla wprowadzania proekologicznych rozwiązań. Tu nie tylko należałoby się oprzeć na tym co daje natura, ale wręcz czerpać z niej pełnymi garściami – oczywiście w zgodzie i z poszanowaniem dla jej zasobów. W artykule dotyczącym architektury wspominałem już, że niezwykle ważne jest połączenie koncepcji ośrodka spa ze środowiskiem naturalnym, z najbliższym otoczeniem. Odpowiednie otwarcie się na otaczającą przyrodę i wykorzystanie potencjału miejsca jest kluczem do sukcesu. To oczywiście tylko jedna strona medalu. Idea Eko SPA to jednak coś więcej... To używanie naturalnych materiałów, sięgnięcie po naturalne źródła energii, wykorzystanie do maksimum już na etapie projektowym, a później realizacyjnym wszystkich możliwych proekologicznych rozwiązań. To także ograniczenie do minimum zużycia wody, unikanie używania chemikaliów czy wreszcie zwrócenie uwagi na emisję CO2 . Jednym z przykładów działań mających na celu kompensację CO2 jest korzystanie ze środków transportu publicznego przez wszystkich pracowników obiektu firmowanego hasłami ekologii. Takie rozwiązania są już z powodzeniem stosowane na Zachodzie – ochrona środowiska na każdym kroku i to nie w formie modnych haseł. Innym z przykładów takich proekologicznych zachowań jest odejście od używania papierowych ręczników, które zastąpiono przez produkty wyprodukowane na bazie roślin.

 

Powrót do korzeni


Przypuszczalnie to właśnie ekologia będzie w przyszłości stanowić jeden z najważniejszych trendów  ellness. Wellness to w dosłownym tłumaczeniu dobre samopoczucie, a więc wszystko to, co bliżej natury, powinno mieć ogromny, zbawienny wpływ na nasz organizm. Idea eko wpisuje się wręcz idealnie w to, co najbliższe naszym ciałom i zmysłom – wszystkie zabiegi i produkty jak najbliżej natury. Przy powstawaniu każdego elementu takiego miejsca należy skupić uwagę na środowisku naturalnym – od budowy,  wyposażenia poczynając, a kończąc na sposobie prowadzenia firmy i jej zarządzania. Pojęcia „zielony”, „naturalny” czy „organiczny” to już od pewnego czasu synonimy znaków jakości. Wypoczynek połączony z wellness ma być powrotem do korzeni.

 


 

W 100% naturalne

 

Kolejnym tematem związanym z ideą eko są linie kosmetyczne wyprodukowane z substancji w 100%  naturalnych. Produkty, które nakłada się na ciało, muszą być w zasadzie... jadalne. Wspaniałe zabiegi na bazie naturalnych olejów, wyciągów roślinnych, owoców, ziaren czy skarbów ziemi (borowina) i morza (algi) także wpisują się w ten trend. Wciąż popularne są też minerały jako główny składnik kosmetyków do  makijażu. Nie są one podatne na rozmnażanie bakterii, a tym samym środki konserwujące stają się zbędne. W dłoniach doświadczonych rehabilitantów, terapeutów czy kosmetyczek produkty naturalne są w stanie  doprowadzić zmysły klientów do krainy szczęścia i zadowolenia, a jednocześnie profesjonalnie zadbać o ich ciało. Gama tych kosmetyków jest niezwykle szeroka i równie różnorodna. Zioła, glinki, oleje, olejki  eteryczne, maści i sole od dawna były podstawą przyrodolecznictwa, medycyny ludowej czy też medycyny klasztornej. Mieszanka czystych, naturalnych produktów i prastarych mądrości daje nam dziś możliwość stosowania wartościowych receptur. To właśnie ta wiedza, przekazywana ongiś z pokolenia na pokolenie, wyznacza nowoczesne kierunki działania, stanowiąc podstawy filozofii zabiegów w Eko SPA. Możliwość czerpania wiedzy z dawnych receptur, możliwość tworzenia nowych, to proces, który nigdy nie dobiegnie końca. Dzięki temu w Spa mamy nie tylko możliwość czerpania na nowo z dawnych źródeł, ale także cieszenia się z nowych doznań i możliwości, idealnie wpisujących się w ekospojrzenie na spa.

 

Oferta

 

Ostatnim elementem jest stworzenie odpowiedniego menu zabiegowego, które zbudowane będzie na bazie rytuałów i terapii manualnych. Menu, w którym może znaleźć się miejsce nie tylko na ćwiczenia relaksujące,  regenerujące, ale także na zabiegi dla osób pragnących wykorzystać naturalne otoczenie dla poprawy  własnego życia, chcących pozbyć się nałogów, poprawić swój stan psychiczny. Przykładem mogą być znane już na Zachodzie rozwiązania, idące w kierunku tak zwanego mental spa, w którym przede wszystkim dba się o spokój i relaksację umysłu.

 


 

Jedna z dróg

 

Eko SPA to coraz bardziej widoczny trend w branży spa i wellness. Należy jednak pamiętać, że eko to nie tylko kilka naturalnych produktów umieszczonych w recepcji spa, to coś znacznie więcej. Pragnąc stworzyć centrum spa i wellness oparte na ekologicznym spojrzeniu na świat, musimy wpisać w ten program każdy element naszej inwestycji. Tylko wtedy mamy szansę na stworzenie miejsca przyjaznego środowisku i oferującego prawdziwe Eko SPA.

 

Źródło: www.beuty-forum.com.pl


Oceń ten artykuł
(9 głosów)