Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Ekologia jest modna. Hitem stają się samochody z napędem hybrydowym, mające zapewne stanowić jedynie krok w kierunku pojazdów napędzanych energią słoneczną, energooszczędne domy, ekologiczne kosmetyki i zdrowa, nieskażona żywność. Idąc dalej, naturalne źródła energii, tj. źródła geotermalne, farmy wiatrowe mają powoli zastępować te bardziej niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska źródła energii. To kierunek, o którym na bieżąco możemy dowiedzieć się nie tylko z magazynów popularnonaukowych, to już nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość. Mając ten fakt na uwadze, zastanówmy się, czy tego typu trend znajdzie również swoje odbicie w innych dziedzinach. Nas oczywiście nurtuje pytanie, czy idea kologii zagości na stałe w branży spa i wellness?
Połączenie sił
Z pewnością spa i wellness, rozumiane jako połączenie filozofii Wschodu z nowoczesnymi technikami achodu w celu uzyskania harmonii ciała i ducha, to doskonałe pole dla wprowadzania proekologicznych rozwiązań. Tu nie tylko należałoby się oprzeć na tym co daje natura, ale wręcz czerpać z niej pełnymi garściami – oczywiście w zgodzie i z poszanowaniem dla jej zasobów. W artykule dotyczącym architektury wspominałem już, że niezwykle ważne jest połączenie koncepcji ośrodka spa ze środowiskiem naturalnym, z najbliższym otoczeniem. Odpowiednie otwarcie się na otaczającą przyrodę i wykorzystanie potencjału miejsca jest kluczem do sukcesu. To oczywiście tylko jedna strona medalu. Idea Eko SPA to jednak coś więcej... To używanie naturalnych materiałów, sięgnięcie po naturalne źródła energii, wykorzystanie do maksimum już na etapie projektowym, a później realizacyjnym wszystkich możliwych proekologicznych rozwiązań. To także ograniczenie do minimum zużycia wody, unikanie używania chemikaliów czy wreszcie zwrócenie uwagi na emisję CO2 . Jednym z przykładów działań mających na celu kompensację CO2 jest korzystanie ze środków transportu publicznego przez wszystkich pracowników obiektu firmowanego hasłami ekologii. Takie rozwiązania są już z powodzeniem stosowane na Zachodzie – ochrona środowiska na każdym kroku i to nie w formie modnych haseł. Innym z przykładów takich proekologicznych zachowań jest odejście od używania papierowych ręczników, które zastąpiono przez produkty wyprodukowane na bazie roślin.
Powrót do korzeni
Przypuszczalnie to właśnie ekologia będzie w przyszłości stanowić jeden z najważniejszych trendów ellness. Wellness to w dosłownym tłumaczeniu dobre samopoczucie, a więc wszystko to, co bliżej natury, powinno mieć ogromny, zbawienny wpływ na nasz organizm. Idea eko wpisuje się wręcz idealnie w to, co najbliższe naszym ciałom i zmysłom – wszystkie zabiegi i produkty jak najbliżej natury. Przy powstawaniu każdego elementu takiego miejsca należy skupić uwagę na środowisku naturalnym – od budowy, wyposażenia poczynając, a kończąc na sposobie prowadzenia firmy i jej zarządzania. Pojęcia „zielony”, „naturalny” czy „organiczny” to już od pewnego czasu synonimy znaków jakości. Wypoczynek połączony z wellness ma być powrotem do korzeni.
W 100% naturalne
Kolejnym tematem związanym z ideą eko są linie kosmetyczne wyprodukowane z substancji w 100% naturalnych. Produkty, które nakłada się na ciało, muszą być w zasadzie... jadalne. Wspaniałe zabiegi na bazie naturalnych olejów, wyciągów roślinnych, owoców, ziaren czy skarbów ziemi (borowina) i morza (algi) także wpisują się w ten trend. Wciąż popularne są też minerały jako główny składnik kosmetyków do makijażu. Nie są one podatne na rozmnażanie bakterii, a tym samym środki konserwujące stają się zbędne. W dłoniach doświadczonych rehabilitantów, terapeutów czy kosmetyczek produkty naturalne są w stanie doprowadzić zmysły klientów do krainy szczęścia i zadowolenia, a jednocześnie profesjonalnie zadbać o ich ciało. Gama tych kosmetyków jest niezwykle szeroka i równie różnorodna. Zioła, glinki, oleje, olejki eteryczne, maści i sole od dawna były podstawą przyrodolecznictwa, medycyny ludowej czy też medycyny klasztornej. Mieszanka czystych, naturalnych produktów i prastarych mądrości daje nam dziś możliwość stosowania wartościowych receptur. To właśnie ta wiedza, przekazywana ongiś z pokolenia na pokolenie, wyznacza nowoczesne kierunki działania, stanowiąc podstawy filozofii zabiegów w Eko SPA. Możliwość czerpania wiedzy z dawnych receptur, możliwość tworzenia nowych, to proces, który nigdy nie dobiegnie końca. Dzięki temu w Spa mamy nie tylko możliwość czerpania na nowo z dawnych źródeł, ale także cieszenia się z nowych doznań i możliwości, idealnie wpisujących się w ekospojrzenie na spa.
Oferta
Ostatnim elementem jest stworzenie odpowiedniego menu zabiegowego, które zbudowane będzie na bazie rytuałów i terapii manualnych. Menu, w którym może znaleźć się miejsce nie tylko na ćwiczenia relaksujące, regenerujące, ale także na zabiegi dla osób pragnących wykorzystać naturalne otoczenie dla poprawy własnego życia, chcących pozbyć się nałogów, poprawić swój stan psychiczny. Przykładem mogą być znane już na Zachodzie rozwiązania, idące w kierunku tak zwanego mental spa, w którym przede wszystkim dba się o spokój i relaksację umysłu.
Jedna z dróg
Eko SPA to coraz bardziej widoczny trend w branży spa i wellness. Należy jednak pamiętać, że eko to nie tylko kilka naturalnych produktów umieszczonych w recepcji spa, to coś znacznie więcej. Pragnąc stworzyć centrum spa i wellness oparte na ekologicznym spojrzeniu na świat, musimy wpisać w ten program każdy element naszej inwestycji. Tylko wtedy mamy szansę na stworzenie miejsca przyjaznego środowisku i oferującego prawdziwe Eko SPA.
Źródło: www.beuty-forum.com.pl