czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Bieganie zimą – jak chronić skórę przed chłodem?

Popularny jogging stanowi ulubioną aktywność fizyczną wielu osób. By sprawiał radość również zimą – trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Kondycyjnie, a także w obszarze dedykowanego stroju, który chroni skórę i organizm przed wychłodzeniem.

Czy bieganie to aktywność, którą można uprawiać także zimą?

Bieganie zimą jak chronić skórę przed chłodemJogging lub jak kto woli – treningi cardio o stałej intensywności, które bazują na pokonywaniu kolejnych kilometrów, cały czas zyskują na popularności. Widać to szczególnie wieczorami, gdy większość z nas wraca z pracy i ma wówczas czas dla siebie. Ulice, chodniki, parki i alejki zapełniają się wówczas biegającymi ludźmi. Jedni w szybszym, drudzy w wolniejszym tempie, wszyscy wspólnie mierzą się z własnymi słabościami i dążą do wyznaczonego celu – poprawy kondycji.

O ile jednak wiosną, latem, a nawet jesienią bieganie sprawia mnóstwo frajdy, o tyle zimą sytuacja nieco się komplikuje. Śnieg, mroźny deszcz, a nawet i porywisty wiatr sprawiają, że jogging staje się niemałym wyzwaniem.

Nie oznacza to jednak, że trzeba z niego całkowicie rezygnować. Czasem wystarczy zainwestować w dedykowanej tej porze roku akcesoria i strój. Zaopatrzenie się w odpowiednie wyposażenie znacząco ułatwia aktywność fizyczną w takcie zimowych miesięcy. Szybki przegląd wszystkich proponowanych w tej kwestii elementów znajdziesz np. tutaj: https://sportano.pl/sport/bieganie. Przejdźmy jednak do szczegółów!

Zimowy jogging – podstawą odpowiednie obuwie i odzież

Jeśli w trakcie późnej jesieni i zimy nie chcesz rezygnować z biegania, do uprawiania sportu tego rodzaju musisz się przygotować. Absolutnym must have Twojego wyposażenia będą wówczas buty. Zdecyduj się na obuwie mocne i solidne, wykonane z wodoszczelnych materiałów syntetycznych wysokiej jakości. Podeszwy butów do biegania powinny być gumowe, amortyzujące i zapewniające stuprocentową przyczepność. Muszą radzić sobie nie tylko z nierówną, często mokrą nawierzchnią, ale też ewentualnymi oblodzeniami.

W przypadku odzieży podstawą jest wygodna i oddychająca kurtka. Wybrany model musi zapewnić Ci izolację termiczną, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wentylacji. W zależności od osobistych preferencji możesz dobrać do niej dopasowane legginsy lub sportowe dresy. Warto także byś miał na sobie termoaktywną bieliznę oraz koszulkę. Choć takie materiały z reguły wydają się dość cienkie, zimą skutecznie chronią skórę i cały organizm przed wychłodzeniem.

Na wypadek deszczu, zaopatrz się również w profesjonalną pelerynę. Ciekawe propozycje wspomnianych produktów znajdziesz na stronie: https://sportano.pl/odziez-turystyczna-i-trekkingowa/pozostala-odziez-trekkingowa/peleryny-przeciwdeszczowe Okrycia tego rodzaju eliminują problem przemoknięcia i sprawiają, że można kontynuować zaplanowany w danym dniu bieg. Są praktyczne i funkcjonalne, a po złożeniu – kompaktowe.

 

Bieganie zimą jak chronić skórę przed chłodem 

Akcesoria przydatne i konieczne w trakcie biegania zimą

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że skóra dłoni i twarzy w trakcie zimowego joggingu jest szczególnie narażona na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. W niekorzystnych warunkach na szyję i twarz warto wtedy zakładać specjalne kominy, które są na tyle elastyczne, że zasłaniają również nos i usta. Podobnie jest w przypadku osób uprawiających inne sporty, takie jak piłka nożna. Na dłoniach bramkarzy, pod specjalistycznymi rękawicami, jak te: https://sportano.pl/rekawice-bramkarskie-reusch, mogą znaleźć się standardowe rękawiczki, które będą tworzyć dodatkową warstwę ocieplająca. W każdym przypadku zadbaj też o głowę – niech pojawi się na niej ciepła i jednocześnie oddychająca czapka. Najlepiej z materiału skutecznie drenującego wilgoć ze skóry na powierzchnię okrycia, mieszanki poliestru albo popularnej dziś wełny merino.

A z racji tego, że w trakcie zimowych miesięcy słońce zachodzi bardzo szybko – sugerowane są także elementy odblaskowe. Dzięki nim człowiek jest widoczny z daleka, co ma ogromne znaczenie dla jego bezpieczeństwa. Poza odpowiednim obuwiem i odzieżą pamiętaj więc także o wskazanych detalach. Gwarantujące widoczność wstawki mogą znaleźć się na poszczególnych elementach garderoby albo na ramionach czy nadgarstkach. Wówczas przybierają postać specjalnych, odblaskowych opasek.

Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł
(6 głosów)