czwartek, 28 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Bliżej natury - kosmetyki z polskich łąk.

blizej naturyWiosną, gdy przyroda budzi się do życia, warto sięgnąć po naturalne środki do pielęgnacji, jakie można znaleźć na wiosennej łące.

 

Zastosowanie ziół i łąkowych roślin w kosmetyce jest bowiem bardzo szerokie. Są to świetne środki wzmacniające włosy i paznokcie, poprawiające stan skóry i leczące takie choroby jak na przykład łupież!

 

Pokrzywa – dla młodej skóry
Kto chociaż raz zmagał się z trądzikiem, ten na pewno słyszał o pokrzywie! Roślina jest bogata w sole mineralne, aminokwasy i witaminę C, co nie pozostaje bez wpływu na polepszenie wyglądu skóry i wzmocnienie włosów oraz paznokci. Do tego należy dodać również, że pokrzywa pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i chroni cerę przed działaniem wolnych rodników, dlatego skóra dłużej zachowuje młody wygląd.

 

Pokrzywę można znaleźć w preparatach do cery dojrzałej, tłustej oraz trądzikowej. Wyciąg z tej rośliny wzbogaca też szampony i odżywki przeznaczone dla włosów przetłuszczających się, słabych oraz dla osób walczących z łupieżem.

 

Pokrzywa wzbogaca skład mieszanki ziołowej stosowanej do zabiegu o nazwie green peel. Składniki aktywne zawarte w ziołowej papce, wyrabianej z pokrzywy, arniki, skrzypu polnego, lawendy, dziurawca i rumianku, rozpuszczają się, dostarczając skórze cennych substancji: enzymów, hormonów, minerałów i witamin. Efektem green peel jest tworzenie nowych komórek i regeneracja skóry. Mieszanka ziołowa pomaga w walce z trądzikiem, bliznami, cellulitem i rozstępami. Niestety, nie każdy może z niego korzystać – przeciwwskazaniem dla green peel jest między innymi bardzo wrażliwa skóra oraz ciąża.

 

Zastosowanie ziół i łąkowych roślin w kosmetyce jest bardzo szerokie – są to świetne środki wzmacniające włosy i paznokcie, poprawiające stan skóry i leczące takie choroby jak na przykład łupież!

 

Mięta – dla problematycznej cery
W codziennej pielęgnacji nie można zapominać o mięcie, która nie tylko doskonale odświeża, ale także pielęgnuje problematyczną cerę. Szczególnie cenny jest pozyskiwany z mięty pieprzowej olejek eteryczny. Znajduje się on w składzie kosmetyków przeznaczonych dla skóry tłustej, mającej skłonność do powstawania niedoskonałości. Zawarty w nim mentol świetnie wpływa na pozbawioną blasku cerę – rozświetla ją, a jednocześnie kontroluje wydzielanie sebum. Gdy olejek miętowy połączymy z olejkiem jojoba, wówczas otrzymamy substancję, która zapobiega trądzikowi i zaskórnikom.

 

blizej natury1Olejku można użyć także na włosy. Kilka kropel wystarczy dodać do butelki szamponu, którym na co dzień myje się włosy. Jest to jeden z naturalnych sposobów na pozbycie się łupieżu.

 

Nagietek – dla cery wrażliwej i delikatnej
Właściwości nagietka są szerokie, działa bowiem na skórę regenerująco, przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się ran. Kosmetyki wykorzystujące właściwości nagietka doskonale nadają się do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej cery. Wszystko dzięki szerokiemu wachlarzowi substancji aktywnych – estrom, sterolom, kumarynie czy olejkom eterycznym. Płatki kwiatu zawierają dodatkowo kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne oraz wiele innych składników. Dzięki flawonoidom, działającym przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i antyoksydacyjnie, roślina znajduje zastosowanie w leczeniu
stanów zapalnych skóry. Właściwości nagietka ceni też kosmetyka. Roślina świetnie regeneruje i nawilża skórę, co sprawdza w przypadku, gdy jest ona bardzo cydowanie! sucha i podrażniona.

 

Można zastanawiać się, skład jakich kosmetyków wzbogaca roślina? Przede wszystkim preparaty przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, a mydło nagietkowe, które zawiera wywar oraz suszony kwiat nagietka lekarskiego, świetnie sprawdza się jako środek służący oczyszczaniu skóry delikatnej i wrażliwej.

 

Łagodzące właściwości rumianku
Rumianek, ze względu na swoje pielęgnacyjne właściwości, jest chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym jako składnik kremów i balsamów do ciała. Przede wszystkim doskonale koi i łagodzi podrażnioną, delikatną i wrażliwą skórę. Ale to nie wszystko! Rumianek delikatnie oczyszcza skórę, jednocześnie rozjaśniając ją, odświeżając i poprawiając jej koloryt. Rzadko kiedy rumianek powoduje alergie, więc stosuje się go jako składnik dermokosmetyków oraz preparatów do pielęgnacji bardzo wrażliwej skóry, a nawet kosmetyków dla dzieci. Wyciąg z kwiatów tej rośliny podkreśla jasny odcień włosów blondynek, ale zapobiega też powstawaniu łupieżu i wzmacnia słabe kosmyki. Więc mimo że rumianek jest łagodny, to działa silnie i zdesię w przypadku, gdy jest ona bardzo cydowanie!

k blasik

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Błasik
Źródło: Portal Kosmetyczny,

SPA & Wellness www.SPA24.pl

 

Źródło: NAJWSPANIALSZE, nr 1/2015 http://najwspanialsze.pl/

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)