Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Jakich tłuszczów powinniśmy używać?
Wszystko sprowadza się do tego, co chcemy zrobić z danym tłuszczem. Jeśli jem kanapkę, powinienem użyć masła, a nie jakiejś taniej margaryny. Masło – stosowane z umiarem – jest znacznie lepsze niż margaryna czy oleje rafinowane. Najlepsze jest to z kwaśnej śmietany pochodzące z rolnictwa ekologicznego. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są łatwo przyswajane i mogą być natychmiast wykorzystane jako energia. Natomiast długołańcuchowe tłuszcze są jednak także wchłaniane przez układ limfatyczny i przez to ich działanie jest mocno ograniczone. Tego rodzaju tłuszcze są raczej odkładane w organizmie a my tyjemy. Dzięki stosowaniu masła wyrównywany jest w organizmie stosunek kwasów Omega 3 do Omega 6. Ważne jest natomiast to, żeby nie podgrzewać masła zbyt mocno!
Który tłuszcz jest odpowiedni do podgrzewania?
Klarowane masło, podobnie jak stosowany w Indiach Ghee nadaje się do podgrzewania, przy czym zachowuje delikatny posmak masła. Do gotowania wykorzystywany też może być olej kokosowy – jeśli tylko nie jest utwardzony jest zalecany. Jest on stabilny podczas gotowania, a poza tym może być przechowywany w temperaturze pokojowej.
Czy oleje roślinne są zdrowe?
Oliwa z oliwek jest bogata w kwasy tłuszczowe Omega 9, uważane za neutralne i popierane w przeciwieństwie do tłuszczy bogatych w Omega 6, odpowiadające za stany zapalne i wpływające negatywnie na przepływ krwi. Ale także oliwa z oliwek nie powinna być mocno podgrzewana. Powinno się także zwracać uwagę na jej jakość. Oliwa z oliwek Extra jest tłoczona na zimno i wyraźnie lepsza, powinna być przechowywana w ciemnej butelce i pochodzić z upraw ekologicznych, gdzie są przestrzegane ostre kryteria jakości. Natomiast tania oliwa z oliwek jest pozyskiwana przy użyciu toksycznych substancji chemicznych.
Co z innymi olejami?
Tanie oleje do smażenia są prawdopodobnie najgorsze. Jednakże też ogólnie używane, rzekomo zdrowe takie jak olej słonecznikowy, kukurydziany, ale też sojowy są bogate w kwasy Omega 6. Jemy ich dużo za dużo a za mało spożywamy ich przeciwnika, czyli Omega 3. Sprzyja to zapaleniom i zakłóca przepływ krwi w organizmie. Ponadto oleje te powinny być używane na zimno, ewentualnie lekko podgrzane oraz jak to tylko możliwe powinny pochodzić z upraw ekologicznych (Bio, ECO). Ponieważ tłuszcze przechowują toksyny środowiskowe, można sobie jedynie wyobrazić, że przez intensywną uprawę roślin oleistych wcale nie są zdrowe. Dodatkowo niestety normą jest dodawanie do nieekologicznych olejów substancji chemicznych (barwniki, ulepszacze smaku i poprawiające konsystencję).
Dlaczego nie można mocno podgrzewać olejów?
Podczas przemysłowego utwardzania tłuszczów poprzez kilkakrotne podgrzewanie w temperaturze powyżej 130 stopni nienasyconych kwasów tłuszczowych w olejach roślinnych czy margarynie powstają szkodliwe tłuszcze trans. Zachowują się one jak nasycone kwasy tłuszczowe z tłuszczów zwierzęcych. Spożywamy ich niestety zbyt dużo, czasem nawet o tym nie wiedząc, ponieważ bardzo często są dodawane do różnych gotowych produktów.
Gdzie możemy spotkać takie tłuszcze utwardzone?
W fast foodach, gotowych ciastach, rogalikach, pączkach, frytkach, chipsach, kremach orzechowych do smarowania pieczywa, kostkach rosołowych, produktach typu Light, sproszkowanych sosach, kiełbasie, żółtych serach itd.
Czego jeszcze należy unikać?
Na przykład margaryny, gdyż zawarte w niej płynne tłuszcze są przetwarzane przy użyciu takich metod, w wyniku których powstaje szkodliwy, sztuczny produkt. Wreszcie powinniśmy zachowywać umiar przy spożyciu tłuszczów nasyconych. Można tu wymienić mięso, wędliny, masło, ser o wysokiej zawartości tłuszczu. Powinny one stanowić maksymalnie jedną trzecią wszystkich spożywanych tłuszczów w ciągu dnia.
Więc podsumowując na co należy zwrócić uwagę?
Pewne jest to, że należy unikać tłuszczy trans, że musimy drastycznie poprawić w naszej diecie stosunek kwasów tłuszczowych Omega 3 do Omega 6, że tłuszcze nasycone, czyli zwierzęce powinny być raczej unikane, że zdrowsze są tłuszcze czyste biologicznie i naturalne. Trzeba pamiętać również o tym, że tłuszcze zjełczałe, czy tez podgrzane tak mocno, że mają brązowy kolor i unosi się znad nich dym, są równie szkodliwe.
Jakich jeszcze tłuszczy powinniśmy używać
Przede wszystkim tych, które zawierają kwasy Omega 3. Przy czym istnieją trzy grupy tych kwasów: Kwas alfa-linolenowy jest otrzymywany z olejów roślinnych, takich jak siemię lniane, olej rzepakowy, orzechy i soja. Olej rzepakowy jest tańszy niż wiele innych olejów i można go użyć gdy chcemy coś podgrzać czy upiec. Równie ważne są: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy, (DHA), który jest otrzymywany z morskich ryb takich jak: łosoś, śledź makrela, sardynki, tuńczyk. Ponieważ jednak rzadko się zdarza, żeby ktoś regularnie i w wystarczającej ilości spożywał ryby, lub zdarza się, że po prostu niektórzy nie lubią ryb, w takim wypadku powinno się zainteresować uzupełnieniem diety o te kwasy tłuszczowe. Ogólnie w takich przypadkach znany jest tran, jednak o wiele korzystniejszy jest olej z kryla.
Jaką szczególną rolę odgrywają kwasy Omega 3?
Ta specjalna grupa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niestety nie potrafi on sam stworzyć nienasyconych kwasów tłuszczowych. Muszą być one przyjmowane wraz z pożywieniem. Niestety dzisiejsza dieta jest uboga w te kwasy. Sprzyja to powstawaniu wielu chorób. Kwasy Omega 3 są przeciwnością tłuszczów zwierzęcych, jaj i innych znanych kwasów Omega 6 takich jak olej słonecznikowy, kukurydziany i sojowy. Jeśli będziemy przyjmować zbyt mało kwasów Omega 3, pojawią się stany zapalne, podwyższony poziom cholesterolu LDL, nadciśnienie, otyłość, obniżenie odporności aż po nowotwory.
Czy to prawda, że do utrzymania prawidłowego poziomu Omega 3 w organizmie wystarczy sama dieta?
W zasadzie tak, jeśli przestrzega się kilku zasad w żywieniu. Kwasy Omega 3 dość szybko ulegają zepsuciu. Przy mocnym podgrzewaniu, czy też pod wpływem światła lub powietrza. Zjełczałe tłuszcze powodują powstawanie wolnych rodników, które niszczą nasze narządy wewnętrzne. Szczególnie wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych jest olej lniany. Może być przechowywany jedynie dwa miesiące i tylko w ciemnej butelce w lodówce. Do gotowania w ogóle się nie nadaje. Ale można go użyć do polania żywności lub rozrobić z białym serem (twaróg) – w tej postaci jest bardzo zdrowy.
Innymi dawcami kwasów Omega 3 są olej z orzechów włoskich czy olej rzepakowy. Nasiona i orzechy także nie powinny być podgrzewane powyżej 130 stopni. To co smakuje jak zjełczałe, jest szkodliwe. Podczas przygotowywania ryb również należy zwrócić uwagę na to, że podczas silnego smażenia kwasy tłuszczowe Omega 3 zmieniają się w tłuszcze trans, więc łosoś bogaty w Omega 3 lub tuńczyk jest zdrowy tylko wtedy, gdy jest starannie przygotowany.
Źródło:
Holistyczne doradztwo z zakresu zdrowia i żywienia
Najbardziej „popularnymi” schorzeniami są uwarunkowane złą dietą choroby cywilizacyjne?
Dzięki odpowiedniej zdrowej żywności i właściwemu odżywianiu się, większość tego typu chorób w ogóle nie powstanie, a za sprawą autoregulacji da się nad nimi zapanować. Holistyczne (całościowe) spojrzenie na chorobę umożliwia ogląd aspektów duchowych (psychosomatycznych), co pozwala na dojście do powodów pozamaterialnych danego schorzenia.
Oferowane przeze mnie usługi są ukierunkowane na świadomy i zdrowy styl życia, który dopełni i wesprze pożądane zmiany w Twoim życiu.
Analiza żywienia
Coaching żywieniowy
Doradztwo przy zakupach
Szkolenia gotowania wegańskiego
Doradztwo dot. suplementów organicznych
Wystąpienia publiczne, Referaty, Coaching
ONLINE - Doradztwo żywieniowe
Zapraszam do kontaktu:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub 693 282 555