sobota, 11 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

depilacjawciazyKobieta w ciąży nie musi rezygnować z pielęgnacji swojego ciała i atrakcyjnego wyglądu. Powinna ona jedynie być ostrożniejsza w doborze kosmetyków i zabiegów upiększających.

 

 


Depilacja, szczególnie w okresie letnim to ważny element dla estetyki naszego ciała. Niestety ciężarne panie mają w tej kwestii parę utrudnień. Jak na złość, w ciąży owłosienie staje się zdecydowanie mocniejsze i jest go więcej. Skóra staje się bardziej wrażliwa na ból i wszelkie podrażnienia. Dlatego depilacja, która doskonale sprawdzała się przed ciążą, w ciąży może być niemożliwa do wykonania. A do tego duży brzuszek, który niestety często przeszkadza w swobodnym dotarciu do miejsc, z których należy usunąć włoski.

 

-  Najbezpieczniejszą metodą usuwania owłosienia jest maszynka do golenia. Nie jest to sposób zadowalająco trwały, ale na pewno bezbolesny, a w ciąży ból jest znacznie bardziej odczuwalny.

-  Preparaty chemiczne do depilacji takie jak np. kremy czy pianki nie są zalecane. Mogą powodować podrażnienia skóry, a ich zapach nie zawsze jest w okresie ciąży tolerowany.

-  Depilacja woskiem nie jest zabroniona w okresie ciąży, natomiast co do jej stosowania zdania są podzielone. Jeśli na długo przed zajściem w ciążę stosowało się właśnie ten rodzaj usuwania owłosienia i jest się uodpornionym na ból, można kontynuować depilację woskiem.  Należy jednak wziąć pod uwagę to, że próg bólu w okresie ciąży jest znacznie niższy. Skóra jest też bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jeśli nigdy nie poddawaliśmy się takiemu zabiegowi,ciąża to nie jest dobry czas na debiut.

-  Depilacja pastą cukrową nie jest zalecana w czasie ciąży. Metoda ta jest zbyt inwazyjna dla przyszłej mamy, a także wywołuje dolegliwości bólowe.

-  Dyski ścierające to krążki z listkiem papieru ścierającego włoski. Ten sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia również powinno się wykluczyć na czas ciąży, gdyż skóra kobiety jest wtedy bardzo delikatna i tym samym podatna na podrażnienia.

-  Depilacja, zarówno laserowa jak i z użyciem prądu, jest zdecydowanie niewskazana w ciąży, pomimo iż nigdy nie udowodniono jej szkodliwości, ani tego, że jest bezpieczna. Nie warto jest  więc ryzykować, skoro nie znamy wpływu takiego zabiegu na płód. Metoda ultradźwiękowa to kolejna spośród technik usuwania zbędnego owłosienia, która nie może być wykonywana w okresie ciąży.

Warto postawić na jak najmniej inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne, takie, które w 100% będą bezpieczne dla mamy i jej nienarodzonego dziecka. Piękny wygląd w czasie ciąży jest ważny i możliwy. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by na świat przyszło zdrowe dziecko.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)