sobota, 23 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Dyskretna metamorfoza ust

metamofroza_ustDyskretna metamorfoza ust

Modelowanie ust należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów medycyny estetycznej, szczególnie wśród kobiet młodych. Jeszcze parę lat temu pacjentkom zależało przede wszystkim na powiększeniu objętości warg. Obecnie, celem najczęściej jest ich nawilżenie i poprawa ogólnej kondycji. O tym, dlaczego poprawiamy usta i jak to robić rozsądnie mówi dr n. med. Mira Pietrewicz z Gabinetu Dermatologii Estetycznej Dermestetica w Białymstoku.

 

Na dobry początek

Co decyduje o tym, że coraz więcej osób chętnie poddaje się zabiegowi wstrzyknięcia w usta kwasu hialuronowego?

– Młode kobiety przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu, a usta są jego istotnym i ciekawym elementem. Poza tym okolica ust to bardzo ważny obszar mimiczny. Gdy mówimy, wyrażamy emocje, obok oczu używamy do tego właśnie naszych ust. Oznacza to, że pozostają one niemal w ciągłym ruchu i naturalnie skupiają na sobie uwagę innych. A ponieważ zależy nam, aby pozostawiać po sobie jak najlepsze wrażenie, chętnie podkreślamy usta, poddając je różnego rodzaju zabiegom upiększającym. Kwas hialuronowy świetnie się do tego celu nadaje – wyjaśnia dr Mira Pietrewicz.

 

Często zadawane pytania

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej może jednak wywołać obawy przed tym, jak będziemy wyglądać po zabiegu. Co warto wiedzieć o wypełnianiu ust kwasem hialuronowym? Najlepiej, by na wszystkie nasze pytania odpowiedział lekarz wykonujący zabieg. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie wymaga specjalnych przygotowań, ale jest kilka aspektów, o których powinniśmy pamiętać, na przykład to, jak przebiega zabieg, czy boli, jak długo trwa i jak wyglądają usta zaraz po zabiegu. Po ostrzyknięciu ust kwasem hialuronowym może pojawić się obrzęk oraz zasinienie w miejscach wkłuć. Z tego względu lepiej umówić się do lekarza przed dniem wolnym. Ważnym momentem wizyty jest rozmowa o oczekiwaniach pacjenta. Przed wykonaniem zabiegu należy również ustalić z lekarzem przewidywany wygląd ust po podaniu preparatu. Modelowanie ust zyskało szczególną popularność, gdy na potrzeby medycyny estetycznej odkryto kwas hialuronowy. O jakich zasadach możemy mówić w odniesieniu do tego zabiegu?

– Obecnie przyjęła się zasada: im mniej, tym lepiej, a więc stawia się na naturalność. Większości pacjentek nie podobają się usta, po których można poznać, że coś było z nimi robione. W odpowiedzi na te oczekiwania na początek zalecam zwykle dawkę 0,5 ml. Taka ilość kwasu pozwala wyraźnie odżywić usta, bez ryzyka ich nienaturalnego uwydatnienia. W tym celu najlepiej sprawdzają się preparaty o mniejszych gęstościach, przeznaczone do pierwszych wypełnień, na przykład te z szerokiej gamy wypełniaczy szwajcarskiego producenta Teoxane Laboratories. Czasem, na wyraźne życzenie pacjentki, można podać więcej preparatu o większej gęstości. Pamiętajmy jednak, że usta mogą zaskakiwać. Zwykle potrzeba czasu, aby uzyskać optymalny efekt, ponieważ kwas hialuronowy musi ułożyć się w naszych ustach i dostosować do mimiki twarzy – wyjaśnia dr Pietrewicz. –

Trochę inaczej jest w przypadku osób dojrzałych, gdy kwas ma służyć również do opracowania bruzd wokół ust, na przykład zmarszczek palacza. Wówczas sprawdzają się gęstsze preparaty, jak Teosyal Kiss czy Global Action – dodaje lekarz.

 

W trakcie i po zabiegu

Zabieg modelowania ust można przeprowadzać igłą lub kaniulą. Igłą wykonuje się zazwyczaj 6 wkłuć, a w przypadku kaniuli robi się 2 otworki, przez które się ją wprowadza. Nakłucie może spowodować uczucie bólu, należy się także przygotować na ewentualne pojawienie się siniaka. A jak dbać o usta po zabiegu?

– Najważniejsze, by nie robić nic niecodziennego, a ponadto – zrezygnować z wizyty w solarium czy saunie i picia gorących napojów bezpośrednio po zabiegu – wyjaśnia lekarz. – W ciągu dnia nawilżajmy usta pomadką lub błyszczykiem, a na noc dodatkowo je natłuszczajmy, na przykład wazeliną – dodaje dr Pietrewicz.

 

Ciekawostka: palenie papierosów negatywnie wpływa na rozkładanie się kwasu hialuronowego w ustach – zarówno tego, który został w nie wstrzyknięty, jak i kwasu, który występuje w ustach naturalnie. W związku z tym w wyniku palenia wargi mogą stawać się niesymetryczne.

 

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Mira Pietrewicz, Gabinet Dermatologii Estetycznej Dermestetica w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 26/4, tel. 604-14-44-73.

 

Materiały prasowe Teosyal www.newderm.pl

Oceń ten artykuł
(5 głosów)