Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Dlaczego włosy wypadają?
Przyczyn wypadania włosów u kobiet może być wiele. Bardzo często wynikają one z nieodpowiedniej diety, niewłaściwej pielęgnacji lub zmian hormonalnych. Na przykład odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po długim okresie ich zażywania może skutkować niedoborem estrogenu, co z kolei negatywnie wpływa na włosy. Podobnie dzieje się u wielu kobiet po urodzeniu dziecka. Osłabienie kondycji włosów może wynikać także z niektórych chorób – długotrwałej gorączki, anemii czy niektórych chorób wenerycznych.
Wypadaniu włosów sprzyja niedobór istotnych składników odżywczych, przede wszystkim żelaza, cynku lub selenu oraz witamin A i E. Ważne jest zatem, aby codzienna dieta zawierała ich odpowiednie ilości. Korzystnie na włosy wpływają także nienasycone kwasy tłuszczowe czy krzem, który znaleźć można we wszelkich kosmetykach i preparatach na bazie skrzypu polnego. Włosy często poddawane są także mechanicznym uszkodzeniom, nie służy im nieodpowiednia pielęgnacja, na przykład suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem, używanie szamponu nie przeznaczonego do konkretnego rodzaju włosów i nieodpowiednich kosmetyków, wystawianie włosów na promieniowanie UV, częste kąpiele w słonej wodzie, silne i zbyt częste zabiegi fryzjerskie czy stosowanie dużych ilości mocnych środków do stylizacji włosów. Zdarza się jednak także, że wypadanie włosów jest efektem chorób skóry głowy – na przykład grzybicy lub łojotokowego zapalenia skóry. I niespodzianka – niektóre kobiety też dotyka łysienie typu męskiego, czyli androgenowe.
Jak sobie z tym poradzić?
Jeśli wypadanie włosów jest wynikiem choroby zakaźnej, długotrwałej gorączki lub przyjmowania antybiotyków, to należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i ograniczyć do przyjmowania ogólnie dostępnych preparatów poprawiających stan włosów. Nawet i bez tego stan ich powinien się poprawić i po 2-3 miesiącach wszystko wróci do normy. W niektórych przypadkach problem znika tak szybko, jak się pojawił, jeśli tylko zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu przywrócenia włosom ich kondycji. Nie da się jednak zlikwidować problemu bez określenia i wyeliminowania czynników, które go spowodowały. Przed rozpoczęciem leczenia zalecana jest wizyta u specjalisty – dermatologa lub trychologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Jeśli wypadanie włosów wynika z braku składników odżywczych w organizmie, kuracja powinna być podparta również odpowiednią dietą. Jeśli natomiast wypadanie włosów jest wynikiem chorób, nie da się go wyleczyć bez usunięcia źródła problemu, o ile oczywiście jest to możliwe.
Wśród zalecanych preparatów i kosmetyków do włosów są najczęściej te opierające się na stabilizowanych środkach roślinnych – zawierające skrzyp polny, brzozę, lawendę, rumianek, lucernę siewną czy kozieradkę pospolitą. Dość popularna jest także pokrzywa, która oprócz witaminy A i C, zawiera także sporo składników mineralnych i hamuje łysienie typu męskiego. Rozmaryn natomiast pobudza wzrost włosa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i dodatkowo skutecznie likwiduje łupież.
W aptekach znaleźć można także ampułki z czarnej rzepy lub z inuliną, tabletki wzmacniające włosy oraz mnóstwo specjalnych serii kosmetyków przeznaczonych właśnie do walki z wypadającymi włosami.
Nie zawsze jest łatwo...
Zdarza się, że wypadanie włosów nie ma jasno określonej przyczyny. Najlepiej zdiagnozować ją wtedy odpowiednim badaniem. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu trichogram, czyli badanie korzeni włosów, które pozwala określić stan włosów zarówno rosnących, jak i wypadających. Jeśli włosy wypadają w fazie wzrostu, to przyczyn szukać należy w organizmie, przeprowadzając badania hormonalne oraz na poziom minerałów. Najwięcej problemów z leczeniem sprawiają choroby skóry głowy, a przede wszystkim łysienie androgenowe. Jednym ze skuteczniejszych środków stosowanych zewnętrznie przy łysieniu androgenowym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, są preparaty z minoksydilem, który powoduje przede wszystkim lepsze ukrwienie mieszków włosowych. Efekty bywają widoczne dopiero po 3-4 miesiącach i są różne u różnych osób.
Niestety, leczenie nie zawsze kończy się sukcesem. Ratunkiem w przypadku wypadania włosów i łysienia może być zabieg niechirurgicznego uzupełniania ubytków włosów metodą Implant Micro Derm 2 Gen, który często jest przeprowadzany także na osobach, które chcą po prostu swoje włosy upiększyć. Są to bezbolesne zabiegi, które polegają na wszczepianiu nowych włosków w cienką mikroskórę głowy. Dzięki temu można cieszyć się bujnymi, gęstymi włosami przez długi czas.
Agnieszka Obstawska
Trycholog, ekspert włosów z Kliniki Handsome Men.
Źródło:
www.solarium.net.pl
"SOLARIUM & Fitness" nr 2/2012, str. 64-66