czwartek, 26 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Innowacje w dziedzinie zapobiegania i leczenia blizn.

Kluczowe tematy:

  • Staranne planowanie i odpowiednia technika chirurgiczna sposobem na ograniczenie nienormalnego bliznowacenia.

  • Najwyższą skuteczność niektórych zabiegów leczenia blizn, jak na przykład dermabrazji, można uzyskać, jeśli zabieg przeprowadzimy na etapie przebudowy (remodelingu) blizny.
  • Eksperci twierdzą, iż w leczeniu blizn hipertroficznych wysoką skuteczność można uzyskać dzięki zastosowaniu żelu silikonowego.

 

St. Petersburg, Floryda. — „Bezbliznowa” chirurgia nadal pozostaje marzeniem dermatologów i chirurgów plastycznych, jednak coraz częściej możliwe jest prowadzenie zabiegów przy minimalnym ryzyku bliznowacenia.

 

Zgodnie z opinią Jamesa M. Spencera, lekarza medycyny, profesora nadzwyczajnego dermatologii klinicznej Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku, prowadzącego praktykę dermatologiczną w St. Petersburg, Fla., lekarze zyskują obecnie dostęp do zupełnie nowych możliwości wygładzania i zmniejszania widoczności blizn dzięki najnowszym innowacjom w dziedzinie zapobiegania bliznowacenia i leczeniu blizn.

 

Dr James Spencer przedstawił wspomniane innowacyjne rozwiązania w zakresie ograniczania bliznowacenia podczas Konferencji Dermatologii Estetycznej i Klinicznej 2010 w Orlando, Floryda.

 

Jego zdaniem, pierwszym krokiem w ograniczeniu bliznowacenia jest staranne planowanie i odpowiednia technika chirurgiczna. "Efekt estetyczny będzie lepszy po wykonaniu cięcia w rozluźnionej linii napięcia skóry.Dobrym przykładem tego typu techniki jestwykonanie śmiałego, czystego cięcia, aby uniknąć serii szarpanych nacięć. Końcowym etapem jest odpowiednia pielęgnacja rany opatrunkiem okluzyjnym.”

Dr. Spencer zdjęcie z badań przeprowadzonych na Kelo-cote, żelu silikonowego przez Advanced Bio-Technologies (ABT), pokazuje połowę blizn leczonych Kelo-cote na trzy miesiące (po lewej stronie), a druga połowa bez leczenia (prawo stronie). (Fot.: James Spencer, MD)

 

Zabiegi miejscowe

Chirurgów plastycznych od dawna uczono, że nie powinni interweniować przez co najmniej rok od czasu utworzenia się danej blizny ze względu na samoistne gojenie się blizn, zwłaszcza przez pierwszy rok od zabiegu. Dr Spenser dowodzi jednak, iż dermatolodzy uznali za wskazane, aby przeprowadzać niektóre procedury leczenia blizn, jak na przykład dermabrazję, na etapie przebudowy (remodelingu) tkanki (miesiąc lub dwa po utworzeniu blizny).

 

Nie pomijając naturalnego procesu gojenia, dermatolodzy powinni zdawać sobie sprawę, że niektóre zabiegi mające na celu zmniejszenie blizn to strata czasu i pieniędzy. Dr Spenser przytacza przykład pokrywania blizn witaminą E z kapsułek w celu zmniejszenia widoczności zmian skórnych. Badania dowodzą, iż leczenie tego typu nie tylko nie przynosi oczekiwanych efektów, ale może również wywoływać niepożądane reakcje skórne. 

 

(Baumann LS, Spencer JM. Dermatol Surg. 1999;25:827)


Miejscowe stosowanie ekstraktu z cebuli (Mederma, Merz Pharmaceuticals) w większości przypadków również nie wykazało żadnego korzystnego działania w badaniach. „Badania wykazały, że to nie jest bardziej skuteczne niż wazelina, w której ekstrakt jest rozpuszczony” – wyjaśnia lekarz. 

 

(Chung VQ et al. Dermatol Surg. 2006:32:193-198).


Imikwimod

 

Badania na temat skuteczności imikwimodu w leczeniu blizn przynoszą bardziej niejednoznaczne wyniki. W 2005 r. przeanalizowano przypadki 18 pacjentów, z których każdy przeszedł zabieg usunięcia dwóch znamion. Pacjenci stosowali miejscowo na noc przez okres jednego miesiąca: iminokwid w miejscu usunięcia jednego znamiona oraz maść kontrolną w miejscu usunięcia drugiego znamiona. Po upływie 8 tygodni zarówno pacjenci, jak i badacze uznali, że stan miejsc, w których stosowano imikwimod, jest gorszy od miejsc kontrolnych. Efekt ten z czasem ustąpił, a oba miejsca stosowania nie wykazywały istotnych różnic. 

 

(Berman B et al. Dermatol Surg. 2005;31:1399-1403).


W literaturze na temat chirurgii plastycznej przedstawiono badanie na niewielkiej grupie pacjentów, którego wyniki mogą sugerować znaczną poprawę wyglądu blizn na piersi leczonych imikwimodem, pomimo wystąpienia początkowego stanu zapalnego. 

 

(Prado A et al. Plastic Recon Surg. 2005;115(3):966-971). 

 

Inne możliwości


Dr Spenser deklaruje, iż w swej praktyce leczenia blizn hipertroficznych już od 10 lat stosuje silikonowe plastry, gdyż zauważa ich skuteczność w zmniejszaniu wielkości zabliźnień. Dr Spenser informuje również, iż korzystne działanie plastrów silikonowych w zakresie zapobiegania i leczenia blizn hipertroficznych i bliznowców zostało również potwierdzone w badaniach. 

 

(Berman B et al. Dermatol Surg. 2007;33(11):1291-1303)

 

Produkty z silikonu są obecnie dostępne w formie żelu, co ułatwia ich stosowanie przez pacjentów - dodaje lekarz. Bardziej inwazyjne techniki również się sprawdzają.

 

Dr Spencer uważa, że techniki resurfacingu łagodzą przebieg procesu przejścia ze stanu zdrowej skóry do blizny.   “Techniki resurfacingu, takie jak dermabrazja, są szczególnie skuteczne w niwelowaniu nieregularnych konturów.W przypadku wklęsłych blizn należy wyrównać krawędzie tkanki, aby dopasować je do ukształtowania powierzchni.W tym celu zalecałbym zastosowanie laserów ablacyjnych” – wyjaśnia Dr Spencer. 

 

Podsumowując

 

Optymalne leczenie blizn obejmuje wiele aspektów - wyjaśnia Dr Spenser – w szczególności zastosowanie odpowiedniej techniki operacyjnej, pielęgnacji rany oraz terapii przy użyciu produktów w postaci żelu silikonowego. Istnieją ważne przesłanki ku temu, że wszystkie te czynniki stosowane łącznie mogą wpływać na spłycenie blizn" - wyjaśnia. "Tym niemniej całkowita eliminacja blizn nie jest jeszcze możliwa. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na komunikację z pacjentami, którzy oczekują od nas całkowitej eliminacji blizn, podczas gdy my potrafimy jedynie zmniejszyć ich widoczność." 

 

Informacja:


Dr Spencer jest członkiem rady doradczej Graceway Pharmaceuticals, pracuje również jako badacz dla Advanced Bio-Technologies i Suneva Medical.

 


Żródło: Dermatology Times

Data publikacji:

1 Marzec 2010 przez Lisette Hilton

 

 


 


Przypadek 1, Blizna pourazowa na twarzy u 8-letniej dziewczynki

Przed leczeniem Po 12 tygodniowym leczeniu

Kelo-cote®

 

 

 


 


Przypadek 2, Blizna pourazowa na twarzy u 2-letniego dziecka

Przed leczeniem                                Po 12 tygodniowym leczeniu

Kelo-cote®

 

 

 


 


Przypadek 3, Blizna po usunięciu znamienia u 35-letniego mężczyzny

Przed leczeniem                                       Po 12 tygodniowym leczeniu

Kelo-cote®

 

 

 

ISISPARMA POLSKA

Isispharma100
www.isis-pharma.pl

 

Kontakt z biurem handlowym:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 602 400 062

Oceń ten artykuł
(10 głosów)