środa, 11 grudnia 2019
Miło Cię widzieć!

Jak choroby stóp wpływają na ból ciała

bóle mięśni, bóle pleców, bóle kręgosłupaBolą cię plecy? Masz zawroty głowy? Przyczyna może leżeć gdzie indziej, niż ci się wydaje!

Za bół pleców może być odpowiedzialny nie kręgosłup, a… stopy! Schorzenia występujące na stopach mają bowiem wpływ na cały nasz organizm… od stóp do głów. I to dosłownie. Najczęściej dotykają nas bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ich główną przyczyną jest wadliwa postawa, która ma swoje źródło w stopach. Kiedy bowiem postawa stopy jest nieprawidłowa, to i postawa całego ciała jest wadliwa.Stopy dźwigają cały ciężar ciała, więc kiedy stawiamy je nieprawidłowo, przeciążamy wszystkie mięśnie i stawy, które umożliwiają ci zachowanie równowagi. Jest to najlepiej odczuwalne podczas chodzenia w butach na wysokich obcasach, które powodują, że ciężar ciała jest rozłożony nieprawidłowo. Ich częste noszenie może powodować nie tylko ból stóp, ale też całych pleców. Na nieprawidłowe ustawienie stóp wpływ mają także różnego rodzaju schorzenia stóp, które powodują, że ciężar jest źle rozłożony.

 

W utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała przeszkadzają haluksy, czyli paluchy koślawe, z którymi borka się wiele kobiet. Haluks to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Początkowo deformacja jest niebolesna, jednak z czasem powoduje ból całej stopy, utrudnia chodzenie, a nawet sprawia, że bolą plecy i górna część ciała. Dlatego tak ważne jest, by wyleczyć chorobę, gdy tylko zauważymy, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie. – Jedyną skuteczną metodą leczenia haluksów jest zabieg operacyjny – mówi dr Błażej Rusin z poznańskiej Kliniki Jackowiak Halluxmed – Zabieg jest bezbolesny, a dzięki temu, że nie stosujemy gipsu, pacjenci szybko dochodzą do siebie – dodaje. Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji.

 

Innym popularnym schorzeniem dotykającym wiele osób, głównie dzieci i młodzieży, jest płaskostopie. Słabe mięśnie i forma podniesienia stopy mogą wpływać na bóle kolan, bioder, szyi czy barków.


Nie warto zatem lekceważyć chorób stóp, gdyż będą one się nasilać i powodować ból nie tylko w obrębie stopy, ale i całego ciała.

 


Magdalena Szulc
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają, Przyjaciołom, Gwiazdom Bazgroszytu i Wolontariuszom! Dzięki Wam wręczyliśmy już ponad 30 000 kredek w ramach akcji Pokolorujmy razem całą Polskę! Wesprzyj nas! Wejdź na mowimyobrazami.pl i zobacz, ile kredek możesz ufundować.


Oceń ten artykuł
(7 głosów)