Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Różnice między kosmetykami dla dzieci i dorosłych
Czym się różni skóra dziecka od skóry osoby dorosłej? Przede wszystkim o wiele szybciej wchłania wszelkie substancje z otoczenia – stosunek masy dziecka do powierzchni jego skóry jest znacznie większy niż u osoby dorosłej. Co więcej, dziecięca skóra jest dużo słabszą barierą dla niekorzystnych czynników środowiskowych czy uszkodzeń mechanicznych. Naskórek malucha jest cienki, nie do końca wykształcony, przez co o wiele szybciej ulega przerwaniu.
Taka skóra potrzebuje specjalnej pielęgnacji kosmetykami, które kompleksowo dostarczają pełen pakiet substancji odżywczych, nawilżających i natłuszczających. Powinny one również posiadać substancje łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia.
Podczas zakupu produktów kosmetycznych przeznaczonych dla najmłodszych zwracajmy również uwagę na to, czy posiadają odpowiednie atesty, przyznane na przykład od Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. Taka informacja pozwala mieć pewność, że wybrany kosmetyk został pod każdym względem przebadany i jest bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka.
Jakich kosmetyków potrzebują dzieci?
Niemowlęta i małe dzieci nie potrzebują dużej liczby kosmetyków, jednak jest kilka produktów, które są konieczne w codziennej pielęgnacji. Jednym z nich jest krem na odparzenia, przydatny każdemu maluchowi, który jeszcze nosi pieluchę. W jego składzie powinien znaleźć się tlenek cynku, który tworzy na skórze warstwę chroniącą przed wilgocią.
Kolejnym produktem, który pielęgnuje delikatną skórę dziecka, jest oliwka. Warto ją stosować, gdy skóra maluszka jest mocno wysuszona i ulega łuszczeniu. Oliwka utrzymuje się na skórze przez długi czas, zapewnia jej miękkość i elastyczność, a także chroni przed podrażnieniami. Zamiennie z oliwką można stosować mleczko do ciała – najlepiej używać go po kąpieli, gdyż wtedy najskuteczniej się wchłania. Nie zapominajmy również o kremie do twarzy z wysokim filtrem UV, a zimą o kremie natłuszczającym, który zabezpieczy cerę dziecka przed chłodem i wiatrem. Krem należy nakładać za każdym razem, gdy wychodzimy z dzieckiem z domu, bez względu na porę roku.
Emolienty dla skóry suchej i skłonnej do podrażnień
Sprawdzoną grupą kosmetyków, które idealnie wpisują się w potrzeby dziecięcej skóry, są emolienty. Warto je stosować u maluszków, których skóra jest bardzo sucha, łuszcząca się i skłonna do podrażnień. Są również przydatne w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry, które obecnie dotyka niemal jedną piątą dzieci. Czym są i jak działają emolienty? Są to specjalistyczne dermokosmetyki, które w swoim składzie posiadają substancje nawilżające i natłuszczające. Pozostawiają na skórze delikatną warstwę ochronną, która zapobiega podrażnieniom, a jednocześnie chroni przed utratą wody. Regularne stosowanie emolientów nie tylko zabezpiecza przed wysuszeniem i podrażnieniami, ale również przyspiesza gojenie już istniejących zmian skórnych.
Czego w kosmetykach dla dzieci być nie powinno?
Czytając skład opakowań produktów kosmetycznych dla dzieci, zwracajmy uwagę nie tylko na te substancje, które powinny się w nich znaleźć, ale również na te, których być nie powinno. Do tej drugiej grupy należą składniki, które mogą mieć właściwości drażniące lub uczulające. Kosmetyki dla najmłodszych powinny być również bezzapachowe – mocne, intensywne substancje zapachowe mogą bowiem dodatkowo podrażniać skórę. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem najlepszych kosmetyków dla swojego dziecka, zajrzyj na aptelia.pl, gdzie znajdziesz więcej cennych i przydatnych informacji.