czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

JAK WYBRAĆ SKUTECZNY I BEZPIECZNY ANTYPERSPIRANT

z12091156Q,Antyperspirant.jpgAntyperspirant to bardzo przydatny kosmetyk, szczególnie w okresie upałów. Powinien on chronić przed potem wybrane miejsca praktycznie 24h/dobę. Nie może podrażniać skóry ani brudzić ubrań.

Dobry antyperspirant w swoim składzie powinien zawierać przede wszystkim składniki hamujące wydzielanie potu. Najważniejszymi z nich są związki glinu i kompleksy glinowo-cyrkonowe. Blokują one ujścia gruczołów potowych albo je obkurczają. Sole glinu są usuwane z gruczołów po kilkunastu godzinach. Znikają one wraz ze złuszczającym się naskórkiem lub gdy skóra produkuje nadmierną ilość potu. Aby antyperspirant działał skuteczniej, substancje przeciwpotowe są mikronizowane, czyli mielone na drobniutkie cząsteczki. W takiej rozdrobnionej formie zatrzymują się na skórze znacznie dłużej.  Innym ważnym składnikiem są substancje bakteriobójcze. Hamują bowiem rozmnażanie się mikroorganizmów, które rozkładają pot co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Najpopularniejszym takim składnikiem jest triclosan. W składzie antyperspirantu powinny również znajdować się emolienty czyli substancje nawilżające. Emolienty sprawiają, że preparat dobrze się nakłada i rozsmarowuje. Tworzą one na skórze niewidoczny, matowy film, który zmiękcza, wygładza i pielęgnuje nasza skórę. Dodatkowo substancje te mają właściwości rozpuszczające, które to niemal całkowicie ograniczają bielące działanie np. talku. Dzięki emolientom antyperspirant nie barwi naszej skóry. Substancje jakich nie powinno być w kosmetykach przeciw poceniu się to przede wszystkim te szkodliwe. Jedna z nich jest cyrkon. Ten pierwiastek dostając się do organizmu drogą wziewną, może powodować zmiany w obrębie płuc. Nie wolno go stosować w aerozolach, natomiast w kosmetykach w kulce czy sztyfcie ograniczono jego stężenie do minimum. Wszelkiego rodzaju barwniki są również niepożądane, ponieważ w reakcji z potem mogłyby drażnić i zabarwić skórę oraz zostawiać plamy na ubraniu.  Do niedawna w prawie wszystkich antyperspirantach w sprayu i dezodorantach stosowany był alkohol. Dziś często zastępuje się go łagodniejszymi substancjami co pozwala uniknąć podrażnień skóry, które zdarzały się po użyciu kosmetyku z dodatkiem alkoholu.

 

antiperspirant-sweating.jpgśli mamy wyjątkowo wrażliwą skórę sięgnijmy po antyperspiranty mineralne. Są one zrobione z kryształu ałunu i cechują się wysoką wydajnością(starczają na około rok) i skutecznością. Ten naturalny kosmetyk zapobiega poceniu się, a także działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jest delikatny i nie brudzi ubrań. Szukajmy go w aptekach lub sklepach zielarskich. Warto również sięgać po antyperspiranty zawierające ekstrakty roślinne, które nie tylko hamują wydzielanie potu ale także spowalniają odrastanie włosków pod pachami i łagodzą podrażnienia po goleniu.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)