środa, 06 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Kolejna pigułka na otyłość oficjalnie zatwierdzona

fatApteczne półki, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, zapełniają się różnorodnymi preparatami wspomagającymi odchudzanie. Powinny one pomóc nam uporać się z nadmiarowymi kilogramami, które, oczywiście niewiadomo skąd, pojawiły się po zimie. Inną kategorię pacjentów stanowią natomiast Ci zmagający się z prawdziwą otyłością kliniczną (BMI>30). W takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. Tylko tutaj pojawia się problem, bo specyfików walczących z otyłością jest w Europie „jak na lekarstwo”.  

 

Nowy, zatwierdzony właśnie przez FDA, lek jest preparatem dwuskładnikowym zawierającym naltrekson i buprobion (nazwa handlowa Contrave). Specyfik został dopuszczony do stosowania u osób dorosłych, u których wskaźnik masy ciała BMI wynosi powyżej 27 (nadwaga) i 30 (otyłość) a ponadto występuje u nich jeden z objawów towarzyszących jak na przykład nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu lub cukrzyca typu 2. Naltrekson w Stnach Zjednoczonych jest zatwierdzony również jako preparat przeznaczony do leczenia uzależnienia od alkoholu, opioidów i leków antydepresyjnych. Funkcja bupropionu z kolei polega na oddziaływaniu na neuroprzekaźnictwo serotoniny i dopaminy w mózgu, przez co obniża on uczucie głodu i „motywuje” organizm do spalania tłuszczu. Badania kliniczne nad Contrave objęły ponad 4500 pacjentów z otyłością lub nadwagą, w których wykazano wymierne korzyści jego stosowania. W jednym z badań, przy udziale pacjentów bez cukrzycy, u 42% pacjentów udało się otrzymać 5% spadek masy ciała, podczas gdy w grupie placebo odsetek ten wyniósł zaledwie 17%. Natomiast w grupie z udziałem cukrzyków procent osób, u których udało się zredukować wagę o 5% wyniósł 36% w porównaniu do 18% w grupie kontrolnej. Przyjmując Contrave dwa razy dziennie, pacjent jest w stanie zredukować masę ciała o 10% w ciągu zaledwie jednego roku, znacznie obniżyć poziom złego cholesterolu oraz zmniejszyć obwód w tali minimalizując ryzyko rozwoju groźnego zespołu metabolicznego.

Pomimo zatwierdzenia przez FDA „odchudzającej pigułki” nie słabną pytania o bezpieczeństwo jej stosowania. Początkowo z powodu odnotowanego wpływu na układ krążenia w 2011 roku odrzucono decyzję o dopuszczeniu Contrave do obrotu. Na ulotce preparatu można wyczytać, że może on powodować drgawki i podnosić ciśnienie krwi, dlatego też nie powinien być on przyjmowany przez pacjentów cierpiących na niekontrolowane nadciśnienie.

Do innych innowacyjnych leków powodujących spadek masy ciała zaliczyć bez wątpienia można Belviq i Qsymia. Preparaty te nie zostały jednak zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków z powodu potencjalnych, długoterminowych skutków ubocznych ich stosowania. Zdania na ten temat są jak zwykle podzielone. Belviq powinien być stosowany jako uzupełnienie diety o obniżonej kaloryczności wraz z towarzyszącym wysiłkiem fizycznym u pacjentów z BMI powyżej z nadwagą (>27 BMI) i otyłością (>30BMI). Substancją czynna preparatu jest chlorowodorek lorkaseryny, który zmniejsza odczucie sytości, a przez to nadmierne spożywanie pokarmu, na drodze selektywnej aktywacji receptorów 2C dla serotoniny w mózgu. Z kolei konkurent wspomnianego preparatu, Qsymia jest lekiem łączonym o przedłużonym działaniu, składającym się z dwóch substancji aktywnych: fenterminy i tomiramatu. Badania kliniczne wykazały, że średnia utrata wagi w ciągu roku stosowania leku to prawie 10kg. U większości badanych odnotowano również spadek ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu.

W krajach Unii Europejskiej póki co jedynym lekiem na receptę stosowanym w walce z otyłością jest Xelical (Orlistat). Orlistat zapobiega wchłanianiu z pożywienia blisko 30% tłuszczu, który ulega potem wydaleniu. Walkę z nadwagą należy jednak zawsze rozpocząć od stosowania zrównoważonej diety i ćwiczeń fizycznych.

 

Źródło: http://biotechnologia.pl/

Oceń ten artykuł
(6 głosów)