piątek, 10 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

Konsumenci mięsa pytają

Fotolia_5321894_XS-300x225.jpgCzy jedzenie mięsa nie jest czymś naturalnym?

 

 

W niektórych regionach świata konsumpcja mięsa ma długą historię, mimo to należy mieć świadomość, że znaczna część ludzkości od zawsze odżywiała się pokarmem roślinnym. Ta część populacji czyni tak po dziś dzień, podobnie jak nasi najbliżsi krewni, małpy człekokształtne.

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie przyjrzyjmy się rzeczowo budowie naszego organizmu.

 

Posiadamy 32 wspaniałe zęby sieczne i trzonowe, ale ani jednego łamacza, skład naszej śliny (ptialina), budowa naszego żołądka i narządów wewnętrznych oraz łagodniejszy niż u zwierząt drapieżnych kwas żołądkowy, długość naszego układu trawiennego (jelito ma do 7 m długości, co powoduje, że pokarm przebywa w nim dłużej; w przypadku pokarmu zwierzęcego skutkuje to procesami gnilnymi i produkcją toksyn), nawet przemiana materii człowieka przystosowana jest do pożywienia czysto roślinnego, czyli wegańskiego, tak więc…

 

Wszystko to są jednoznaczne argumenty przemawiające za dietą wegańską.

 

Ponadto człowiek nie jada tych części zwierząt, które przez mięsożerców spożywane są w pierwszej kolejności (krew, wnętrzności itd.). Również zapach surowego mięsa jest dla człowieka raczej odpychający, podczas gdy prawdziwych mięsożerców wabi.

 

Mimo upodobania do mięsa, nabytego przez człowieka na przestrzeni czasu, nie jesteśmy stworzeni do jego konsumpcji. „Naturalny” dla człowieka jest głównie wegetariański sposób odżywiania.

 

W dzisiejszym społeczeństwie trudno jest praktykować weganizm i wegetarianizm!

 

Zgodziłbym się z tym stwierdzeniem jeszcze 30 lat temu. Tymczasem żyjemy w XXI wieku, a wiedza o odżywianiu roślinnym rozwinęła się w bardzo korzystnym kierunku. Coraz więcej osób ma świadomość licznych zalet wegetariańskiego lub wegańskiego stylu życia. Dzisiejsze uwarunkowania i adekwatna oferta, sprzyjająca zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia, są dziś lepsze niż kiedykolwiek.

 

Jeżeli tylko ja przejdę na weganizm lub wegetarianizm, niczego to nie zmieni!

 

Jeżeli ktoś uświadomił sobie problem, a nie przyczynił się do jego rozwiązania, sam stanowi część tego problemu. Każdy człowiek może przyczynić się do pozytywnej zmiany, redukując swoje spożycie mięsa. Fakt, że duża część społeczeństwa pozostaje przy starych nawykach ale nie powinno to być powodem do zaniechania działania. Rezygnując z konsumpcji mięsa dajesz przykład innym.

 

Odżywianie wegańskie/wegetariańskie jest drogie!

 

Jeżeli zdrowe i zrównoważone pożywienie roślinne jest dla ciebie ważne, musisz liczyć się z odpowiednimi cenami świeżych owoców i warzyw (najlepiej sezonowych, regionalnych i z upraw ekologicznych). Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych za jakość trzeba płacić. Mimo to jest wiele możliwości korzystnych zakupów, na przykład na targu lub bezpośrednio u rolnika. Poza tym sznycel sojowy nie musi codziennie gościć na twoim talerzu.

 

Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: ile warte jest dla mnie moje zdrowie? Lub: ile będzie kosztowało wyleczenie mnie (rachunek lekarza)? Zazwyczaj droższe jest to drugie. Mięso i fast food nie są tańsze – przecież nie płacimy za nie tylko pieniędzmi, lecz także naszym samopoczuciem, zdrowiem, klimatem i zasadami moralnymi. Udowodniono, że nadmierna konsumpcja mięsa prowadzi do otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób wieńcowych i różnych rodzajów raka.

 

Poza tym ten argument jest po prostu fałszywy. Według badań Instytutu Maxa Rubnera w Karlsruhe wegetarianie wydają miesięcznie 215 EUR, natomiast konsumenci mięsa 260 EUR.

 

Weganie i wegetarianie często wyglądają niezdrowo!

 

Jest to stereotyp. Zrównoważona dieta wegańska lub wegetariańska w najmniejszym stopniu nie przyczynia się do niezdrowego wyglądu, wręcz przeciwnie. Wiele osób właśnie dlatego stosuje dietę wegetariańską, ponieważ sprzyja ona zachowaniu szczupłej sylwetki i dobrej kondycji oraz zapobiega rozmaitym chorobom cywilizacyjnym.

 

Człowiek potrzebuje mięsa!

 

Liczne badania dowiodły, że w zupełności możliwe jest zdrowe odżywianie wyłącznie na bazie produktów roślinnych. I tak na przykład Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA) informuje w swoim oświadczeniu „Dieta wegetariańska”, że rozsądnie zaplanowane żywienie wegetariańskie jest nie tylko zdrowe i w pełni zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze, lecz również...

readmore

Źródło:

www.zdrowieinatura.com.pl

HOLISTYCZNE DORADZTWO Z ZAKRESU ZDROWIA I ŻYWIENIA

Arnold Ehrenfeld

Najbardziej „popularnymi” schorzeniami są uwarunkowane złą dietą choroby cywilizacyjne?

Dzięki odpowiedniej zdrowej żywności i właściwemu odżywianiu się, większość tego typu chorób w ogóle nie powstanie, a za sprawą autoregulacji da się nad nimi zapanować. Holistyczne (całościowe) spojrzenie na chorobę umożliwia ogląd aspektów duchowych (psychosomatycznych), co pozwala na dojście do powodów pozamaterialnych danego schorzenia.

Oferowane przeze mnie usługi są ukierunkowane na świadomy i zdrowy styl życia, który dopełni i wesprze pożądane zmiany w Twoim życiu.

 

 

 

Analiza żywienia
Coaching żywieniowy
Doradztwo przy zakupach
Szkolenia gotowania wegańskiego
Doradztwo dot. suplementów organicznych

Wystąpienia publiczne, Referaty, Coaching

ONLINE - Doradztwo żywieniowe

Zapraszam do kontaktu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub   693 282 555

Arnold Ehrenfeld

Oceń ten artykuł
(5 głosów)