sobota, 20 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Kosmetyk wyszczuplający i marzenie o idealnej sylwetce

kos wyszcz1Wizja kobiety XXI wieku to szczupła, zadbana, młoda osoba o promiennej i zdrowej skórze. Większość z nas poświęca wiele, by sprostać tym wymaganiom. W pogoni za idealna sylwetką tracimy radość życia, a zmęczone katowaniem się coraz to nowszymi dietami zaczynamy pokładać nadzieję w kosmetykach. Czy istnieje magiczny specyfik, który sprawi, że zgubimy znienawidzone kilogramy? Czy firmy kosmetyczne rzeczywiście produkują skuteczne receptury, czy jedynie korzystają z nieocenionego chwytu marketingowego pt.: „kosmetyk wyszczuplający”?

Firmy kosmetyczne co chwilę wprowadzają na rynek nowe produkty, deklarując działanie podobne do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Informacje umieszczane na opakowaniach obiecują skuteczne przenikanie substancji aktywnych do głębokich warstw skóry i przyspieszanie spalania tłuszczu. - Analizując specyfikę kosmetyków wyszczuplających, należy zdefiniować dwa pojęcia: wyszczuplanie i odchudzanie – są one bowiem często mylone i zamiennie stosowane. Odchudzanie to proces polegający na zmniejszaniu obwodu ciała oraz wagi, głównie za sprawą diety i ćwiczeń, który może, ale nie musi polepszać ogólnego wyglądu sylwetki- tłumaczy Dagmara Kaczmarzyk z Polskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Medycyny Estetycznej. -  Często negatywnymi skutkami zbyt gwałtownego odchudzania są np. rozstępy lub pozbawiona elastyczności skóra. Wyszczuplanie oznacza proces polegający na wysmukleniu problematycznych części sylwetki, ujędrnienie i poprawę jakości skóry, co skutkuje optycznym zmniejszeniem obwodu części ciała i bardziej estetycznym wyglądem, bez ingerencji w zmianę masy ciała - kończy.


W składzie receptur kosmetyków wyszczuplających znajdziemy:

 

Wyciągi roślinne

  • cynamon
  • zielona herbata
  • hibiskus
  • kakaowiec
  • algi
  • guarana

 

Substancje aktywne

  • kofeina
  • l-karnityna
  • witaminy A, E, K, C
  • elastyna
  • kwas hialuronowy
  • koenzym Q10

 

kos wyszczPrzenikanie. Czy to możliwe?

Proces wnikania substancji w głąb skóry zależy od właściwości warstwy rogowej naskórka, cczynników biologicznych, genetycznych, środowiskowych oraz składu produktu. Należy pamiętać, że naskórek stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wielu substancji, w tym leków czy preparatów pielęgnacyjnych. Stanowi to poważne wyzwanie dla naukowców. Jak dotąd w celu zwiększenia stopnia przenikania substancji przez barierę naskórkową stosowano m.in. promotory wchłaniania zmieniające strukturę warstwy rogowej. Czy zatem warto wierzyć w „cudowne” działanie kosmetyków wyszczuplających.

W preparatach modelujących ciało stosuje się kwa retinowy i kwasy AHA (alfa-hydroksylowe). Ten pierwszy nie jest gwarantem szczupłej sylwetki, ale wpływa na zdrowy wygląd skóry i usprawnia przenikanie innych substancji. Kwasy AHA pełnią rolę wzmagającą keratynizację, poprawiającą strukturę naskórka i podobnie jak retinol – usprawniają przenikanie.


 Hit czy kit?

 - W kosmetykach wyszczuplających znajdują się substancje mające na celu przede wszystkim poprawę jędrności skóry i jej metabolizmu. Firmy kosmetyczne opracowują specjalnie opatentowane formuły, jednak wiele składników powtarza się. W preparatach wyróżnia się substancje zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, wspomagane odpowiednią bazą kosmetyku i promotorami przenikania – mówi Kaczmarzyk.

 

Do grupy substancji najczęściej wykorzystywanych w preparatach wyszczuplających są metyloksantyny:

  • kofeina
  • teofilina
  • aminofilina

Wpływają one na zwiększenie metabolizmu w skórze, poprawę jej ukrwienie i działają korzystnie na komórki tłuszczowe. Poza znanymi składnikami, firmy prześcigają się w dodawaniu nowych, innowacyjnych substancji czy ekstraktów. Jedne preparaty działają bardziej skutecznie, po stosowaniu innych nie ma żadnych rezultatów.

Producenci kosmetyków opracowują nowe receptury preparatów lepiej przyswajalnych, zapewniających lepszą penetrację w głąb naskórka, wzbogacając je o składniki takie jak na przykład retinol, kwasy AHA czy ekstrakty roślinne. Należy pamiętać, aby w drodze po wymarzoną sylwetkę nie dać się zwariować. Na efekty odchudzania oraz wyszczuplania ma wpływ wiele czynników, wśród nich dieta i aktywność fizyczna. I to właśnie racjonalna i kompleksowa terapia mogą zapewnić oczekiwane efekty.

 

Źródło: http://biotechnologia.pl/

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)