Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Działanie lasera w zakresie usuwania tatuaży
Tatuaż składa się z tysięcy cząsteczek barwnika umiejscowionych w skórze. Podczas normalnego procesu gojenia skóra usuwa obce cząsteczki, jednak nie jest w stanie usunąć cząsteczek tatuażu, ponieważ są zbyt duże. Zabieg laserowy rozbija te cząsteczki na mniejsze części, co pozwala na ich usunięcie w naturalny sposób.
Różne barwniki tatuażu absorbują światło o różnej długości. Laser, używany podczas usuwania tatuażu, musi emitować wystarczającą ilość energii dla danego spektrum, absorbowanego przez barwnik, aby zabieg przyniósł oczekiwany efekt. Żółte, zielone oraz fluorescencyjne tusze są trudniejsze do usunięcia niż ciemne, takie jak czarny czy granatowy, ponieważ ich spektrum absorpcyjne znajduje się poza spektrum emisji lasera.
Mechanizm usuwania tatuażu laserem polega na absorpcji barwnika przez światło lasera, a następnie jego naturalnemu usunięciu ze skóry.
Rodzaje laserów do usuwania tatuaży
Do usuwania tatuaży używa się różnego rodzaju laserów: lasery rubinowe Q-switch, lasery aleksandrytowe Q-switch, lasery Q-Switch neodymowo yagowe w technologii nanosekundowej oraz najnowsze pikosekundowe lasery Q-Switch.
W Polsce najbardziej popularne są lasery Q-Switch neodymowo-yagowe w technologii nanosekundowej, przewiduje się jednak wzrost zainteresowania najnowszymi pikosekundowymi laserami Q-Switch ze względu na to, że ultraszybka wiązka światła laserowego (10 razy szybsza niż w technologii nanosekundowej) pozwala na przeprowadzanie zabiegów niemal bezbolesnych, niezwykle szybkich, cechujących się dużą skutecznością i skracających do absolutnego minimum czas rekonwalescencji pozabiegowej.
Różnice między laserami neodymowo-yagowymi typu Q-Switch w technologii nanosekundowej
Lasery neodymowo-yagowe typu Q-Switch do rozjaśniania i usuwania tatuaży ciemnych i kolorowych różnią sie ceną, jakością, mocą oraz żywotnością lamp i prętów laserowych. Rozróżniamy lasery przenośne o mniejszej mocy oraz znacznie mocniejsze lasery stacjonarne. Lasery przenośne o najmniejszej mocy kosztują od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Im większa moc urządzenia tym jest ono droższe. Wart zauważenia jest fakt, ze im większa moc lasera tym większy jest komfort pracy na nim. Na laserze o najmniejszej mocy można pracować na najwyższej mocy do 30 min bez wyłączania, po tym czasie urządzenie należy wyłączyć w celu schłodzenia. Lasery stacjonarne są w porównaniu z modelami przenośnymi dużo bardziej komfortowe, gdyż głowica nie nagrzewa sie tak szybko i możną pracować bez wyłączania przez 8 godzin i dłużej.
Lasery neodymowo-yagowe powinny posiadać w zestawie 3 filtry- 532 i 1064 oraz 1320nm:
- filtr 532nm do rozjaśniania i usuwania tatuaży kolorowych,
- filtr 1064nm do rozjaśniania i usuwania ciemnych i czarnych tatuaży,
Obydwa powyższe filtry mają również zastosowanie w usuwaniu plam pigmentacyjnych oraz przebarwień a także do usuwania błędnie wykonanego makijażu permanentnego.
- filtr 1320 nm do rewitalizacji skóry: redukcji zmarszczek, zmniejszenia porów, leczenia trądziku zaskórnikowego i trądziku ze zmianami zapalnymi- laserowy peeling węglowy.
pigmentacyjnych, przebarwień oraz do laserowego peelingu węglowego.
W urządzeniach przenośnych żywotność głowic pod kątem liczby strzałów jest dużo mniejsza niż w urządzeniach stacjonarnych. W zależności od modelu laser może posiadać głowicę wystarczająca na 300 tysięcy strzałów do maksymalnie 1 miliona strzałów. Po wykonaniu określonej liczby impulsów w głowicy laserowej należy wymienić lampę ksenonową oraz pręt laserowy, aby uniknąć nieskutecznego zabiegu. Wraz z pracą na urządzeniu lampa ksenonowa i pręt laserowy ulegają osłabieniu podobnie jak lampa w solarium. Jeśli się ich nie wymieni w odpowiednim czasie zabiegi przestaną być skuteczne i nie przyniosą żadnego rezultatu.
Bezpieczeństwo lasera a poparzenia
Na rynku istnieje wiele błędnych opinii na temat bezpieczeństwa laserów a raczej tego, jak bardzo są niebezpieczne, gdyż mogą powodować poparzenia.
Lasery mogą powodować oparzenia, jeśli są obsługiwane przez osoby bez uprzedniego szczegółowego przeszkolenia. Prawidłowe szkolenie nie polega na technicznym pokazaniu menu i parametrów lasera. Właściwe szkolenie powinno składać się z części teoretycznej dotyczącej technologii lasera, wyjaśniającej wszystkie aspekty i szczegóły dot. każdej z funkcji i filtrów lasera a przede wszystkim medycznych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów, szczegółów oraz przekazania karty konsultacyjnej dla klienta a także z części praktycznej- czyli nauki wykonywania usuwania tatuaży na tatuażach wybranej modelki czy modela.
Z doświadczenia w branży można stwierdzić, że są tylko 4 powody powstawania poparzeń po zabiegu laserowym i tylko jeden powód dotyczy sprzętu i operatora lasera, tym powodem jest ustawienie zbyt wysokich parametrów, pozostałe 3 powody leżą po stronie klienta- wystąpienie przeciwwskazania do zabiegu i wykonanie zabiegu pomimo występowania przeciwwskazania, alergia na światło laserowe lub niewłaściwa pielęgnacja skóry po zabiegu.
Zabiegi usuwania tatuażu laserem neodymowo-yagowym - seria, odstępy w czasie, czynniki uzależniające skuteczność, liczba zabiegów pod cover
W zależności od rodzaju tatuażu i indywidualnej reakcji na zabieg zaleca się wykonanie serii ok 6-8 zabiegów w odstępach co 1,5 miesiąca. Jednak liczba zabiegów potrzebnych do usunięcia tatuażu zależy od wielu czynników:
- koloru tatuażu,
- wieku tatuażu,
- rodzaj wykonanego tatuażu: amatorski czy profesjonalny
- wielkości, głębokości, typu barwnika,
- koloru skóry,
- indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego)
Do wykonania nowego wzoru/coveru wystarczą 2-4 zabiegi.
Opis zabiegu laserowego usuwania tatuażu
Przed wykonaniem zabiegu można dokonać znieczulenia miejscowego poprzez nałożenie maści Emla lub Lidokainy. Podczas zabiegu promień lasera przenika przez skórę, laser skupia się jedynie na barwniku w tatuażu. Da się zauważyć pewne natychmiastowe efekty, jednak zazwyczaj tatuaż blaknie stopniowo w przeciągu okresu gojenia między zabiegami, trwającego cztery do siedmiu tygodni.
Zabieg laserowy może być bolesny - uczucie jest często porównywane do bycia opryskiwanym przez rozgrzany olej lub jakby ktoś strzelał w to miejsce z gumki. Po zabiegu skóra jest podrażniona, należy stosować na nie odpowiednie kremy i zabezpieczać opatrunkiem. Niezwykle ważne jest, by po zabiegu unikać kontaktu skóry ze słońcem, czy to poprzez zasłanianie jej czy używanie kremów z filtrem oraz nie korzystanie z sauny i basenu. Bardzo ważne jest też, by nie usuwać żadnych strupków powstałych podczas zabiegu, bo spowoduje to powstawanie blizn.
Zabiegi laserowe są bardzo skuteczne na małych i starych tatuażach, ponieważ cząsteczki tuszu są łatwiejsze do rozbicia. Do rozjaśnienia tatuażu pod cover/nowy wzór pacjenci powinni nastawić się na konieczność powtórzenia zabiegu ok. 2-4 razy z przynajmniej miesięcznymi przerwami między poszczególnymi zabiegami. Cały proces zajmuje zazwyczaj ok. 3-6 miesięcy.
Autor:
Anna Knapińska
Wspólnik
Dystrybutor Sprzętu
Profi-Med/Centrum Med-Estetica S.C.
Przenośny Nanosek Przenośny Nanosek. Stacjonarny nanosek.
laser Nd-Yag laser Nd-Yag laser Nd-Yag
Stacjonarny nanosem. Stacjonarny nanosem. Laser pikosekundowy
laser Nd-Yag Nd-yag ze składanym ramieniem Q-Switch