Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Znany jest również jako „Deep Tissue Massage”. To jedna z najbardziej efektywnych metod pracy z tkankami miękkimi, która zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród masażystów, fizjoterapeutów, a także jest coraz chętniej wybieraną formą masażu przez pacjentów i klientów gabinetów masażu.
Nazwa masaż tkanek głębokich może być dla wielu nieco myląca i dawać inny obraz tej techniki. Paradoksalnie do słowa głęboki, praca tym masażem jest często wielce subtelna i wymaga od terapeuty dużej uwagi, skupienia i koncentracji, swojego rodzaju słuchania tkanek jako analizy własnej pracy terapeutycznej.
Mówiąc o istocie masażu tkanek głębokich warto przytoczyć sposób w jaki definiuje go jeden z prekursorów tej techniki Art. Riggs: „to zrozumienie warstw ciała i możliwości pracy z tkanką w tych warstwach, zmierzającej do rozluźnienia, wydłużenia i uwolnienia utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób”.
Rozwijając tę myśl, za pomocą masażu głębokiego opracowujemy kolejne warstwy tkanek zaczynając pracę powierzchownie, delikatnie i miękko. Podczas sesji masażu terapeuta dąży do przywrócenia prawidłowej ruchomości tkanek, stosuje wiele pozycji ułożeniowych. Techniki masażu połączone są z ruchami przypominającymi stretching, dzięki czemu zmniejsza się napięcie mięśniowe, a efektem tego masażu jest zmniejszenie bólu, przywrócenie lepszej postawy, większej giętkości i płynności ruchu.
Podstawowym celem tego masażu jest zatem zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości mięśni. Mimo że w tym masażu stosowane są chwyty za pomocą łokcia czy pięści, masaż głęboki nie jest „twardym” masażem, nie jest wywieraniem większego nacisku; nie wymaga od terapeuty niezwykłej siły. Wpływa to w wielkim stopniu na ergonomię pracy terapeuty i nie wymaga dużego nakładu energetycznego.
Co to oznacza dla potencjalnego klienta czy pacjenta? Już pojedyncza sesja terapeutyczna techniką masażu głębokiego przynosi ulgę i widoczne efekty w postaci zmniejszenia lub zlikwidowania bólów, zwiększenia zakresu ruchów, a co za tym idzie poprawia komfort codziennego życia. Masaż ten można stosować również w formie profilaktyki, bo dobrze dobrane techniki są szalenie przyjemne i relaksujące i nie muszą być kojarzone tylko z terapią i leczeniem.
mgr Rafał Uryzaj
Fizjoterapeuta, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Źródło:
NAJWSPANIALSZE nr 2/2013, str. 54