środa, 06 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Masaż – od starożytnych obrzędów religijnych do współczesnej medycyny

masazKażdy kto raz miał przyjemność wziąć udział w sesji masażu, często do niego wraca. Masaż to pełna gama zalet, które dotyczą nie tylko likwidowania dolegliwości bólowych. A wszystko zaczęło się od obrzędów religijnych i medycyny ludowej.

 

Masaż pozwala na leczenie kręgosłupa, likwidując jego bóle, rozluźnia mięśnie, zmniejsza zdenerwowanie i wprowadza w stan przyjemnego relaksu. Dodatkowo jest stosowany jako uzupełnienie zabiegów kosmetycznych, jest nieoceniony w odchudzaniu, a także doceniany przez sportowców. Masażom poddają się młodsi i starsi, zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i w domowym zaciszu, kopiując ruchu z książek oraz filmów instruktażowych. Często jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy, że technika ta sięga czasów starożytnych.

 

Gdzie wszystko się zaczęło?

Masaże towarzyszą człowiekowi od wieków. Ich początki giną w mrokach dziejów, ale według ekspertów były one znane już w okresie starożytności, kiedy wykonywało się je wspólnie z obrzędami religijnymi. Stały się także elementem medycyny ludowej, a także i teraz są ważną częścią medycyny alternatywnej. To z Chin oraz z Indii wywodzi się technika masażu. O jego pozytywnych właściwościach pisał greccy medycy Hipokrates, Celsus i Galena, którzy doceniali jego działanie lecznicze. Także w starożytnej Grecji masaże odgrywały ważną rolę w zawodach portowych – przed nimi sportowcy natłuszczali swoje ciała oliwami. Niestety, w okresie wieków średnich, gdy postęp nauk medycznych zatrzymał się, masaż zmalał na znaczeniu.

 

Oficjalna metoda lecznicza

Renesans masażu to wiek XVI, kiedy to zaczął być on stosowany powszechnie przez francuskiego medyka o imieniu Ambroise Paré. To on opisał pozytywne właściwości masażu po operacjach, a w przygotowanej przez siebie pracy naukowej wskazał na masaż jako na oficjalną metodę leczenia. Podobnym tematem zajmował się Friedrich Hoffman w XVII wieku, a w XIX wieku Per Henrik Ling, współtwórca „szwedzkiej gimnastyki” , która obejmowała także masaż leczniczy. Teorię „masażu naukowego” opracował z kolei Johan Mezger z Holandii, który uznawany jest także za ojca prawdziwej szkoły masażu klasycznego. Swoje dokonania na tym polu ma także Polska – masażem zajmował się Izydor Zabłudowski, który traktował ją jako jeden z pełnoprawnych elementów wiedzy medycznej.

 

Masaż w XXI wieku

Teraz z masażu może skorzystać prawie każdy – przeciwwskazania są naprawdę ograniczone. Zapraszają liczne prywatne gabinety masażu, ale również z tą techniką leczniczą można spotkać się także przy rehabilitacji. Jest w czym przebierać – oprócz klasycznego masażu leczniczego można również wybrać zabiegi relaksujące, wyszczuplające, sportowe, by wspomnieć tylko o niektórych. Dużym powodzeniem cieszą się także techniki tradycyjnego masażu takich jak masaż chiński oraz tajski. Można z nich skorzystać w coraz większej liczbie gabinetów, na przykład w Gabinecie Sylwetka z Warszawy (oferta pod adresem http://kregoslup-rehabilitacja.pl/zabiegi-masazu). Warto zatem spróbować, gdy nie miało się jeszcze okazji, bo ceny naprawdę nie są wysokie!

Oceń ten artykuł
(6 głosów)