sobota, 11 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

Nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu – możliwości i zagrożenia.

cavi-lipo, redukcja tkanki tłuszczowej,Do niedawna nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej w praktyce pozostawała jedynie terapią pomocniczą z uwagi na mało widoczne rezultaty. W ostatnich latach to się zmieniło. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń obiecujących spektakularne efekty nieobarczone skutkami ubocznymi. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć zasadniczym różnicą pomiędzy dostępnymi rozwiązaniami.


Obecnie sposobów na niechirurgiczną redukcję tkanki tłuszczowej jest wiele. Nie ma jednak metody idealnej i każda ma swoje wady i zalety. Analizując zasadnicze różnice pomiędzy stosowanymi technologiami można wyciągnąć wnioski co do tego, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla pacjenta.

 

Podstawowe różnice między dostępnymi technologiami:


1. Kawitacja ultradźwiękowa 

Fala ultradźwiękowa absorbowana przez komórki tłuszczowe może doprowadzić do ich zniszczenia (lizy) na drodze mechanicznej i termicznej. Przy niskich częstotliwościach dominują efekty mechaniczne, powstają pęcherzyki kawitacyjne, które zapadając się uwalniają energię niszczącą błony komórek tłuszczowych. Przy wysokich częstotliwościach przeważają efekty termiczne, które decydują o lizie komórek tłuszczowych.

2. Fale radiowe

Fala radiowa oparta o efekt termiczny, który powoduje częściowe obkurczenie komórek tłuszczowych. Jednak działanie koncentruje się w obrębie skóry właściwej. W konsekwencji ubytek tkanki tłuszczowej jest znikomy. Przyspiesza metabolizm komórek tłuszczowych, jednak nie powoduje ich zniszczenia. Takie działanie stwarza ryzyko niesatysfakcjonujących rezultatów oraz efektu jo-jo.

3. Zimny laser

Zastosowanie „zimnego” lasera diodowego powoduje szereg fotobiochemicznych i biofizycznych reakcji prowadzących do powstawania mikroskopijnych porów w błonie komórkowej komórek tłuszczowych, przez które wydostaje się upłynniony tłuszcz. Jednak badana kliniczne wykazały małą skuteczność podczas jednej sesji zabiegowej. Dlatego, uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów wiąże się z koniecznością stosowania wielu sesji terapeutycznych.

4. Kriolipoliza

Tak jak podczas dostarczania energii mamy do czynienia z jej absorpcją przez tkanki, w przypadku ochładzania podczas kriolipolizy dochodzi jakby do ekstrakcji energii. Ochładzanie tkanek prowadzi do powstania procesu zapalnego, który prowadzi ostatecznie do martwiczej śmierci komórek tłuszczowych. Niska temperatura powoduje zasinienia, rumień, bolesność oraz może powodować okresowe zaburzenia czucia w nerwach obwodowych.

 

 

Technika likwidacji tkanki tłuszczowej metodą kawitacji ultradźwiękowej charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością i znikomą inwazyjnością. Do głównych atutów kawitacji ultradźwiękowej należą:

• całkowite niszczenie komórek tłuszczowych

• emulsyfikacja tłuszczu i przyspieszenie jego metabolizmu

• działanie skoncentrowane na tkance tłuszczowej

• niemal całkowity brak skutków ubocznych i podrażnień

 

Pomimo możliwości jakie daje technologia kawitacji, metoda ta budziła dotąd wiele kontrowersji. Powodem było ryzyko jakim obarczone były tego typu zabiegi.


Energia ultradźwiękowa może być dostarczona do tkanek w postaci zogniskowanej i niezogniskowanej fali. W przypadku fali niezogniskowanej, skóra i podskórna tkanka tłuszczowa otrzymują w przybliżeniu taką samą ilość energii. Przekłada się to na małą skuteczność tej techniki w likwidacji tkanki tłuszczowej. Poza tym, część energii dociera również do głębszych partii ciała. W przypadku nieodpowiednio wykonanego zabiegu fala mogła dotrzeć do kości i narządów wewnętrznych.

W przypadku fali zogniskowanej (technika HIFU - High Intensity Focused Ultrasound), energia koncentrowana jest na określonym obszarze tkanki podskórnej, co prowadzi do lizy komórek tłuszczowych, ale również - w ograniczonym stopniu - może dochodzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, włókien nerwowych, Porównanie sposobu emisji fal ultradźwiękowych mięśni i tkanki łącznej. Dlatego jednym z powikłań techniki HIFU może być powstawanie odczynów zapalnych i zwłóknień pozapalnych. Tych efektów ubocznych pozbawiona jest całkowicie technika zwielokrotnionej interferencji fal ultradźwiękowych wykorzystana w urządzeniu Cavi-Lipo.

 

Dzięki unikalnej budowie głowic zabiegowych urządzenie emituje zwielokrotnione fale ultradźwiękowe w płaszczyźnie poziomej.

Ma to ogromny wpływ na skuteczność, bezpieczeństwo i komfort zabiegów.

Po jednorazowej aplikacji można zaobserwować redukcję obwodu rejonu poddanego zabiegowi orientacyjnie od lcm do nawet 3,5cm. Zabiegi wykonuje się w seriach po 6, a efekty po całej serii to redukcja obwodu to od ok. 6cm do ok. 15cm.

dr n. med. Albert Górnicki, z Instytutu Omorphia w Bydgoszczy

Źródło:


gevelogo



 



 




 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)