piątek, 10 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

1313685160543.jpgKoenzym Q10 można spotkać również pod nazwą międzynarodową ubidekarenon lub symbolem CoQ10. Jest to silny antyoksydant, czyli substancja, która eliminuje z organizmu szkodliwe wolne rodniki.

Suplementacja diety koenzymem Q10 ma korzystny wpływ na cały organizm, między innymi pomaga leczyć zaburzenia metabolizmu oraz migreny.  Koenzym Q10 powoduje wzrost stężenia glikozaminoglikanu oraz przyśpiesza podziały komórkowe. Ubidekarenon  chroni też przed rozpadem kolagenu wywołanym przez UVA. Jest on między innymi odpowiedzialny za produkcję związków wysokoenergetycznych, z których organizm pobiera niezbędną do przebiegu procesów życiowych energię. Spadek stężenia koenzymu Q 10 objawia się często przewlekłym zmęczeniem, osłabieniem, przyspieszeniem procesów starzenia, czy zaburzeniami w funkcjonowaniu układu immunologicznego.

 

 

Organizm ludzki sam produkuje koenzym Q10, ale tylko do pewnego momentu. Im człowiek starszy, tym mniejsza zdolność do wytwarzania tej substancji przez organizm. Aby zaspokoić zapotrzebowanie należy zacząć stosować suplementację CoQ10 już około czterdziestego roku życia.

 

Największe stężenie koenzymu Q10 występuje w narządach, które cechuje najintensywniejsza przemiana materii. W mięśniu sercowym i nerkach zdrowego człowieka ,stężenie CoQ10 jest wielokrotnie większe niż w innych narządach. W wyniku starzenia się organizmu poziom koenzymu Q10 obniża się. Proces zanikania tej substancji we krwi i tkankach rozpoczyna się po 30 roku życia (30 lat –100%, 40 lat – 72% 80 lat – 80%). Starzenie się to jednak nie jedyny powód   ubytku CoQ10. Niewłaściwa dieta, nadmierne i częste odchudzanie, nadużywanie alkoholu i leków również przyczyniają się do wyniszczenia ubidekarenonu  w naszym organizmie.

 

Wysoki niedobór koenzymu Q10 może zaburzyć pracę wszystkich narządów a w szczególności najciężej pracującego, czyli serca. Od koenzymu Q10 zależy efektywność pracy mięśni nóg i rąk, sprawność układu nerwowego, procesów przemiany materii, procesów regeneracji tkanek, pracy układu immunologicznego.

 

W badaniach klinicznych wykazano, że stosując CoQ10 jako suplement diety można zmniejszyć objawy niektórych chorób nawet o 50%.

 

CoQ10 współdziałając z enzymami (stąd nazwa koenzym) przyspiesza procesy metaboliczne, dostarczając komórkom energii. Jest ona im potrzebna do przyswajania substancji pokarmowych, leczenia ran, utrzymywania silnych mięśni, oczyszczania. Tak jak witamina C i E koenzym Q10 jest przeciwutleniaczem. Ma on jeszcze wiele innych niezliczonych funkcji. Nic więc dziwnego, że znajduje się w każdej komórce organizmu.

 

Badania pokazują również, że koenzym Q10 może zapobiegać nowotworom. Nie ma jednak twardych dowodów na to, że ubidekarenon  podany w formie kremu ma dobroczynne działanie na skórę, choć niektórzy twierdzą inaczej, szczególnie laboratoria będące na usługach koncernów kosmetycznych.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)