czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Ocena skuteczności niskoenergetycznego lasera w walce z lokalnym otłuszczeniem

sumokosmetykaOtyłość jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. U osób do- rosłych wynika ona zazwyczaj ze zwiększenia rozmiarów komórek tłuszczowych na skutek gromadzenia w nich trójglicerydów. Redukcja masy ciała prowadzi do zmniejszenia rozmia- rów, lecz nie liczby komórek tłuszczowych. Ważną rolę w regulacji wydatków energetycz- nych odgrywają tarczyca i współczulny układ nerwowy. W organizmie człowieka przebiega ponad 30000 różnych procesów metabolicznych w ciągu sekundy. U osób z nadczynnością tarczycy metabolizm jest dużo szybszy, dla- tego osoby te nie tyją, pomimo zwiększonego spożycia kalorii. Niedoczynność tarczycy pre- dysponuje do nadwagi i otyłości. U kobiet po- wyżej 30. roku życia dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych, a brak aktywności fizycznej i złe odżywianie dodatkowo nasilają tendencję do otyłości zarówno typu aneroidal- nego, jak i ginoidalnego [1].

Cellulit i nadwaga nie pasują do wizerunku współczesnej kobiety kreowanego przez media.

 

Otyłość jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Media kreują styl życia i wzorce urody, a cellulit i nadwaga nie pasują do wizerunku współczesnej kobiety suk- cesu. Nieodpowiedni styl życia, nieregularne po- siłki oraz niewystarczająca aktywność fizyczna prowadzą do nadwagi i lokalnego otłuszczenia w najbardziej problematycznych miejscach, ja- kimi są pośladki, uda oraz brzuch. Zastosowanie promieniowania niskoenergetycznego lasera wywołuje naturalną reakcję chemiczną dopro- wadzającą do rozbicia trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, czego efektem jest redukcja lokalnego otłuszczenia w krótkim czasie. Celem pracy była ocena skuteczności promieniowania niskoenergetycznego lasera w walce z lokalnym otłuszczeniem.

 

Piękne, zdrowe i wypielęgnowane ciało jest niezwykle istot- ne szczególnie dla kobiet, nie tylko z powodów estetycznych, ale również psychologicznych [2]. Z ostatnich badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z 2009 roku wynika, że dla większości Polaków odpowiedni wygląd sylwetki determi- nuje lepsze samopoczucie [3]. Pozytywny obraz ciała wiąże się z wyższą samooceną, poczuciem atrakcyjności, większą pewnością siebie oraz z poczuciem szczęścia [4, 5]. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO (World Health Organi- zation) styl życia oznacza sposób bycia, który jest wypadkową indywidualnych preferencji oraz wzorów zachowań i wa- runków życia określonych przez czynniki społeczno-eko- nomiczne, kulturowe oraz osobiste cechy charakteru. Ma on ogromny wpływ na jakość życia. Z badań Markowitza wynika, że osoby otyłe są pesymistyczne oraz przejawiają niską sa- tysfakcję z życia [6]. Niezadowolenie z własnego ciała wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania w sferze społecznej, zawodowej i emocjonalnej, co z kolei wpływa na obniżenie jakości życia [7]. W badaniach Kozioł-Kozakowskiej wszyst- kie ankietowane osoby, bez względu na masę swojego ciała, uznały, że szczupła sylwetka świadczy o dobrym zdrowiu i gwarantuje powodzenie w życiu [8]. Mianem pięknej syl- wetki określa się pozbawione nadmiaru tkanki tłuszczowej, odpowiednio umięśnione, sprawne fizycznie ciało. Prowa- dzenie niewłaściwego stylu życia, brak regularnych posiłków oraz niewystarczająca aktywność fizyczna bardzo szybko prowadzą do powstania nadwagi i lokalnego otłuszczenia w najbardziej problematycznych miejscach, jakimi są poślad- ki, uda oraz brzuch. Zastosowanie niskoenergetycznego pro- mieniowania laserowego wspomaga walkę z tym problemem. W literaturze przedmiotu promieniowanie laserowe nisko- energetyczne często nosi miano laseroterapii niskoenerge- tycznej, a w doniesieniach obcojęzycznej literatury specjali- stycznej LLLT (Low Level Laser Therapy) [9-13].

 

Cel badań

 

Celem pracy była ocena skuteczności jednorazowego za- biegu niskoenergetycznym promieniowaniem laserowym w walce z lokalnym otłuszczeniem w okolicy brzusznej.

 

Materiał i metoda badań

 

W badaniach zastosowano laser I-lipo, który emitu- je promieniowanie o barwie czerwonej, o długości fali 660nm. Laser skada się z czterech głowic, każda o mocy promieniowania 450mW. Generowana wiązka laserowa ma postać kolumnową, co umożliwia kontrolę nad ilo- ścią uwolnionego tłuszczu i zarazem pozwala zwiększyć efektywność zabiegu. Pod wpływem promieniowania la- serowego w mitochondrium każdej komórki tłuszczowej dochodzi do naturalnej reakcji chemicznej powodującej rozbicie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe i gli- cerol. Zachodzące w trakcie tej reakcji zmiany chemiczne prowadzą do powstania kanałów w błonie komórkowej, przez które wydalane są kwasy tłuszczowe. Metabolity przenikają do układu limfatycznego, za pomocą którego są transportowane do tkanek ciała, gdzie zostają zme- tabolizowane. Układ limfatyczny jest w trakcie zabie- gu wspierany poprzez stymulację najbliższych węzłów chłonnych. Stymulacja ta pobudza działanie drenażu limfatycznego. W efekcie dochodzi do zauważalnej reduk- cji grubości warstwy tkanki tłuszczowej, nawet po jedno- razowym zabiegu. Komórki tłuszczowe są nadal obecne w organizmie, jednak ich objętość ulega zmniejszeniu.

 

Zabieg laserowy znacznie zmniejsza ryzyko odkładania się tłuszczu w narządach wewnętrznych, ponieważ nie dochodzi do uszkodzenia komórki tłuszczowej, a jedynie do zniwelowania jej zawartości.

 

Grupa badawcza obejmowała 20 kobiet będących pa- cjentkami Centrum Terapii Laserowej we Wrocławiu. Średnia wieku to 39,7 lat. Badania przeprowadzone zo- stały w okresie od czerwca do sierpnia 2012 roku.

 

pomiatkosmetyPrzed zabiegiem za pomocą markera oraz centyme- tra krawieckiego oznaczono na ciele pacjentki 3 punkty, w których dokonano pomiaru obwodu:

– 4 cm nad pępkiem, – na wysokości pępka, – 4 cm pod pępkiem.

 

Do prawej strony brzucha pacjentki przyłożono 4 głowi- ce o wymiarach 13 cm x 8 cm każda, co umożliwiło objęcie obszaru od prawego, tylnego talerza biodrowego do pępka. Głowice ustabilizowano specjalistycznym pasem elastycz- nym mocowanym za pomocą rzepa. Do najbliższych węzłów chłonnych (pachwinowych) przyłożono obustronnie głowice stymulujące, które ustabilizowano za pomocą plastra.

 

Następnie pacjentkę poddano ekspozycji na oddziaływa- nie promieniowania laserowego przez 10 minut. W kolej- nym etapie głowice zabiegowe przyłożono do lewej strony brzucha pacjentki i powtórzono procedurę. Po zabiegu dokonano pomiaru obwodu w oznaczonych wcześniej punktach.

 

pomiar2kosmetyU wszystkich pacjentek po jednym zabiegu, w obwodzie na wysokości 4 centymetrów powyżej pępka, odnotowa- no różnicę od 0,5 cm do 5,1 cm (średnia: 1,76 cm). Różnice w obwodzie na wysokości pępka wahały się w zakresie od 0,5 do 3,5 cm (średnia: 1,68 cm). Przy pomiarze obwodu 4 cm poniżej pępka u czterech pacjentek nie zanotowano żadnych zmian. Natomiast różnica w obwodzie u pozo- stałych pacjentek wahała się od 0,5 cm nawet do 5,5 cm (średnia: 1,26 cm).

 

W wyniku oddziaływania niskoenergetycznego lasera na tkankę tłuszczową w okolicy brzusznej największy spa- dek w długości obwodu odnotowano w punkcie pomiaro- wym umiejscowionym 4 cm powyżej pępka (średnio o 1,76 cm). Najmniejszy spadek w długości obwodu odnotowano w punkcie pomiarowym 4 cm poniżej pępka (średnio o 1,26 cm). W punkcie pomiarowym zlokalizowanym na wysokości pępka odnotowano spadek średnio o 1,68 cm.

 

Po laseroterapii niskoenergetycznej każda z badanych kobiet zmniejszyła długość obwodu w okolicy brzusznej w przynajmniej 2 punktach pomiarowych. Suma różnic pomiarów obwodu na 3 wysokościach u bada- nych kobiet wyniosła: od 1,5 cm do 10,1 cm (średnia: 4,71 cm).

 

Dyskusja i wnioski

 

Otłuszczenie lokalne jest problemem globalnym, a ostat- nie doniesienia o obrzękach lipidowych, które można skutecznie usunąć tylko za pomocą liposukcji, w tym przypadku mogą okazać się błędne.

 

Analizując wyniki pilotażowych badań autorów można zaobserwować, że u każdej z pacjentek po jednym zabiegu zmniejszył się obwód brzucha od 1,5 cm do ponad 10 cm. Pacjentki w tym czasie nie korzystały z zabiegów liposuk- cji, diet lub wzmożonej aktywności fizycznej.

 

Rozbieżność wyników, jakie uzyskano po zakończeniu pojedyńczej procedury, jest skutkiem indywidualnych cech organizmu i stylu życia (stosowanych diet, aktywno- ści fizycznej, używek, stresu). Bardzo duży wpływ na wy- niki i ostateczny efekt terapii ma układ odpornościowy oraz czas, w jakim wątroba metabolizuje kwasy tłuszczo- we i glicerol, które powstały z rozkładu trójglicerydów.

 

Wnioski

Jednorazowy zabieg niskoenergetycznym promieniowa- niem laserowym to skuteczny sposób redukcji tkanki tłuszczowej zgromadzonej w problematycznych czę- ściach ciała. Zabieg jest bezbolesny, a jego efekty niemal natychmiastowe. Autorzy planują rozszerzyć swoje bada- nia o większą liczbę procedur zabiegowych i spodziewają się uzyskać redukcję tkanki tłuszczowej po każdej kolej- nej procedurze.

 

http://kosmetologiaestetyczna.com/

Oceń ten artykuł
(4 głosów)