sobota, 23 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Ogórkowy zawrót głowy. Ogórek dla zdrowia i urody.

ogorekOgórki nie zawierają zbyt dużych ilości witamin i składników mineralnych. Znajdują się w nich niewielkie zasoby witaminy C, A, B, E, kwasy organiczne, sole mineralne i cukry. Są one warzywem, które w większości składa się z wody. Najwięcej wartościowych dla zdrowia składników mieści się w skórce, np. sterole, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Zaletą zielonych ogórków jest ich zasadowy charakter, co korzystnie wpływa na trawienie i odkwasza organizm. Świetnie sprawdzają się w diecie odchudzającej, ponieważ wspomagają usuwanie toksyn z organizmu, działają moczopędnie i są niskokaloryczne.

 

Wyciśnięty z ogórków sok łagodzi uporczywy kaszel, stabilizuje system nerwowy i działa przeciwzapalnie. Wspomaga on również usuwanie z organizmu kwasu moczowego, łagodzi bóle stawowe oraz stany zapalne zębów i dziąseł. Zastosowany zewnętrznie sprawdza się w walce z opryszczką i skutkami ukąszeń przez owady Odwar z nasion ogórka to naturalny środek obniżający gorączkę.

 

Ogórek to dietetyczne, orzeźwiające warzywo warte polecenia. Należy jednak pamiętać, że zawiera on kwas askorbinowy, który neutralizuje witaminę C. Dlatego nie powinno się go łączyć (np. w sałatkach) z warzywami bogatymi w tę witaminę. Jest on również ciężkostrawny. Osobom o wrażliwym żołądku zaleca się spożywanie lekko osolonego i zmiękczonego lub ukwaszonego ogórka.

 

Lekarze i dietetycy w szczególności polecają jedzenie ogórków kiszonych. Proces kiszenia powoduje, że w ogórkach podwaja się ilość witaminy C, B6 i B12. Ukiszone ogórki włączone do diety wspomagają wchłanianie przez organizm żelaza, co szczególnie przydaje się osobą cierpiącym na anemię. Ułatwiają one także przyswajanie pokarmów i pobudzają wydzielenie kwasów żołądkowych. Ogórki kiszone doskonale usuwają nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu przeciwdziałają zastojowi płynów i likwidują obrzęki. Ich jedzenie wspomaga perystaltykę jelit i szybko przynosi uczucie sytości, dzięki czemu odchudzanie jest o wiele efektywniejsze. Ponadto ogórki kiszone pomagają zwalczać infekcje. Woda, w której kisiły się ogórki zawiera w sobie dobroczynne dla żołądka i jelit bakterie. Zaleca się jej picie osobom cierpiącym na nadkwasotę, wrzody żołądka czy robaczycę. Wypicie szklanki wody z ogórków kiszonych nie tylko pomaga w przypadku kaca, ale również sprawdza się w przywróceniu formy po nieprzespanych nocach oaz wpływa na poprawę koncentracji.

 

Ogórek już dawno temu został doceniony jako kosmetyk. To zielone warzywo ma w swoim składzie sole mineralne, witaminy A, B, C oraz E, a także kwasy organiczne oraz dużą ilość enzymów, siarki oraz cząsteczek śluzowych. Ogórek ma ten sam odczyn Ph co skóra, dlatego korzystanie wpływa na jej kondycję. Sok z ogórka działa łagodząco wszelkie podrażnienia a także zmiękcza skórę. Wyciąg z ogórka działa lekko ściągająco i oczyszczająco. Kosmetyczne właściwości tego ważywa działają na skórę wybielająco, dlatego też jest bardzo przydatny w usuwaniu przebarwień.

Kosmetyki z wyciągiem z ogórka sprawdzą się w szczególności w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej i skłonnej do wyprysków, ale także suchej.

 

Kosmetyczne właściwości ogórka:

  • Wygładza i nawilża skórę
  • Łagodzi podrażnienia
  • Rozświetla cerę
  • Działa bakteriobójczo
  • Ściąga pory
  • Zmniejsza obrzęki i opuchliznę
  • Tonizuje
  • Posiada działanie wybielające
  • Poprawia koloryt skóry

 

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy z ogórka można wykonać samodzielnie w domu.

 

1. Okład ogórkowy

Najprostszym i najbardziej znanym zabiegiem w domowym zaciszu z użyciem ogórka jest okład ze schłodzonych jego plasterków. Plastry położone na powieki i pod oczy niwelują opuchliznę i zaczerwienienie oraz cienie, odświeżają i rozjaśniają skórę wokół. Ogórkowy okład doskonale ściąga naczynka krwionośne.

Nałożony na całą twarz odświeży, ukoi oraz oczyści skórę z krost i wszelkich zaskórników.

 

2. Maseczka odzywczo-odświezająca

Schłodzonego ogórka zetrzeć na jednolitą masę, dodać odrobinę mięty i nałożyć na twarz. Po upływie ok. 15 min zmywamy maseczkę letnią wodą i wycieramy skórę do sucha. Po domowym zabiegu skóra od razu nabierze kolorów, stanie się bardziej gładka i nawilżona. Aby spotęgować efekt można nałożyć lekki krem do twarzy z dodatkiem ogórka.

 

3. Okład rozjaśniający piegi

Aby delikatnie rozjaśnić cerę z piegów, należy plasterki ogórka moczyć przez około 3 godziny w maślance. Następnie plasterki należy nałożyć na twarz na 20 minut.

 

4.Maseczka oczyszczająca

Ogórek należy drobno pokroić i wycisnąć z niego sok. Następnie ubić piankę z białka i połączyć z otrzymanym sokiem. Powstałą papkę nałożyć na twarz. Po 15 minutach maseczkę zmyć letnią wodą.

 

5. Tonik do codziennej pielęgnacji

Należy przemywać twarz rano i wieczorem świeżo wyciśniętym sokiem z ogórka. Taki zabieg leczy, doskonale oczyszcza, wzmacnia i wybiela skórę i ściąga pory. Jest odpowiedni dla każdej cery, nawet bardzo wrażliwej ze skłonnością do wyprysków.

 

6. Maseczka ogórkowo-cytrynowa na przebarwienia

Ogórek należy zetrzeć na tarce, następnie dodać łyżeczkę cytryny (2:1) i łyżeczkę jojurtu naturalnego ( gdyby konsystencja był za luźna można zagęścić papkę mąką ziemniaczaną). Tak przygotowana maseczkę nakładamy na około 20 minut. Po upływie ego czasu zmywamy ciepła wodą i nałożyć krem z filtrem, który nie pozwoli na powstanie nowych przebarwień. Taki zabieg pozwoli zredukować przebarwienia. Działa tonizująco i oczyszczająco.

 

7. Maseczka wygładzająca

Ogórek należy zetrzeć na tarce i połączyć z łyżką płynnego miodu. Papkę nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostawić na twarzy na 10-15 minut i zmyć letnią wodą. Po zabiegu skóra będzie gładka, miękka, odżywiona i odświeżona.

 

8. Maseczka oczyszczająco-ściągajaca

Jedną łyżkę zielonej glinki należy połączyć ze startym ogórkiem, wodą mineralną, tak aby powstała jednolita masa. Następnie papkę rozprowadzić na twarzy i pozostawić na około 20 minut. Zmyć letnią wodą. Maseczka ściąga, matuje i wygładza skórę.

Wykorzystajmy więc sezon na ogórki jak najpełniej. Najlepsze są te gruntowe, rosnące w warunkach naturalnych. Do przygotowania kosmetyków używajmy ogórków z upraw ekologicznych.

 

Autor: Red. Port.

 
Oceń ten artykuł
(9 głosów)