piątek, 22 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Otyłość – tło i przyczyny

-20-protect-linia-zimowa-zimowy-krem-ochronny-do-twarzyMniej jedz! Jedz połowę! Ruszaj się więcej! Często można usłyszeć takie hasła skierowane do osób dotkniętych otyłością. Tymczasem nie da się zapanować nad otyłością i dalszym przybieraniem na wadze, jedząc mniej i więcej się ruszając. Znacznie ważniejsze jest to, aby spożywać właściwe pokarmy, nie zmienione przez nowoczesne technologie rolnicze i przemysłowe procesy przetwórcze. Zawierają one substancje odżywcze, niezbędne w procesach przemiany materii.

 

 

Dramatyczny wzrost ilości osób otyłych

 

W samych tylko Stanach Zjednoczonych ilość osób otyłych podwoiła się w ostatnich 20-25 latach. Zgodnie z najnowszymi danymi około 30% ludności Stanów Zjednoczonych cierpi na otyłość kliniczną, a 65% ma nadwagę. Jako, że kultura amerykańska stanowi jeden z największych produktów eksportowych świata zachodniego, nie ma się co dziwić, że amerykański styl życia – a także związane z nim problemy zdrowotne – bardzo szybko upowszechniają się na całym świecie. W innych krajach, np. w Rosji, Niemczech czy Czechach odsetek osób otyłych wśród dorosłych wynosi od 23 do 26 procent.

 

Około 20% całej dorosłej populacji Australii cierpi na otyłość, w Wielkiej Brytanii i Kanadzie odsetek ten oscyluje wokół 15%. Liczby te będą nadal rosnąć, ponieważ jednocześnie obserwuje się duży wzrost ilości dzieci cierpiących na nadwagę i otyłość. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych 22 miliony dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na otyłość kliniczną. Jest to dwa razy tyle, co w roku 1980. Jeszcze bardziej alarmujące są liczby wśród młodzieży, gdyż te potroiły się od roku 1980 – z 5% wówczas do 16% dziś.

 

Zagrożenie dostrzeżone

 

WHO ma świadomość tego problemu, określanego jako „światowa epidemia otyłości”. Według wypowiedzi WHO wiele poważnych chorób przewlekłych, spowodowanych otyłością, kosztuje świat miliardy dolarów z tytułu opieki zdrowotnej i straconych godzin pracy. Na liście chorób, których możemy uniknąć, otyłość znajduje się na drugim miejscu. Otyłość stanowi duży czynnik ryzyka dla arteriosklerozy, cukrzycy i raka – chorób nowoczesnego, zindustrializowanego społeczeństwa. Osoby cierpiące na otyłość muszą się także liczyć ze znacznie wyższym ryzykiem zawału serca, udaru i depresji – nie wspominając o niezliczonych chorobach o mniej spektakularnych konsekwencjach, takich jak degeneracja stawów czy zapalenie żołądka.

 

Artykuły spożywcze zastąpiły żywność

 

Mamy bardzo dobre mniemanie o naszym odżywianiu opartym na „mięsie i ziemniakach”. Trudno nam jednak przyznać, że nawet te produkty nie są tym samym, czym były niegdyś. Mięso pochodzi od chorych zwierząt i jest naszpikowane hormonami, antybiotykami i innymi lekami. Z powodu nienaturalnego odżywiania w hodowli tych zwierząt radykalnie zmieniła się jakość tłuszczu i białka w mięsie. Ziemniaki są modyfikowane genetycznie, a w ich uprawie stosuje się groźne, trudne do zdegradowania pestycydy, nawozy sztuczne oraz inne dodatki.

 

Były takie czasy, kiedy robiło się zakupy w supermarkecie i gotowało w domu, a jedzenie miało znacznie lepszą jakość, niż „pokarm”, który otrzymywało się w barach typu fast food. Niestety obecnie nie sposób obronić tej tezy. Z wielu powodów, kierując się wygodnictwem, wszystkie nasze troski zdrowotne zrzucamy na junk food. Bardzo możliwe, że nie chcemy przyjąć do wiadomości faktycznego stanu naszego pożywienia. To, że całą winą obarczamy fast foody, działa z pewnością na korzyść przemysłu rolniczego, gdyż w ten sposób przemysł ten pozostaje poza obszarem zainteresowania opinii publicznej. To bardzo smutna konstatacja, że jedzenie w barach i artykuły spożywcze z supermarketu dziś już praktycznie niczym się nie różnią.

 

Przyczyny otyłości

 

Na jakimś poziomie sądzimy, że mamy pod kontrolą obecną sytuację. Rządy i zespoły ekspertów od zdrowia przeprowadziły swoje badania i wyraziły stosowne zalecenia. Sprawy toczą się tak, jak zaplanowano. Tymczasem jednak sytuacja domaga się skrupulatnej analizy i głębszego zrozumienia. Na otyłość musimy spojrzeć z innej perspektywy. Jest ona w swym zarzewiu objawem znacznie większego problemu.

 

Popularne wyjaśnienie otyłości bazuje na „teorii wiadra”. Hipoteza ta zakłada, że ciało ludzkie jest niczym wiadro: pożywienie, które człowiek przyjmuje, wypełnia wiadro, a ruchy, które człowiek wykonuje, powodują jego opróżnienie. Wynika z tego, że ludzie, którzy przybierają na wadze, przepełniają swoje wiadro, a za mało je opróżniają. Popularne przesłanie, które nam się wtłacza, brzmi: Za dużo jemy, a za mało się ruszamy. Ale to nie wszystko!

 

Teoria ta zakłada, że można tak samo traktować wszystkie kalorie i że mają one takie samo lub bardzo podobne oddziaływanie na zdrowie i choroby. Nie uwzględnia ona jednak różnic między zdrowo i niezdrowo wytworzonym pożywieniem. Nie dostrzega ona różnic w jakości, związanej z każdą kategorią pożywienia. W teorii tej nie zwraca się uwagi na faktyczne potrzeby organizmu. Przede wszystkim jednak teoria ta ignoruje wszystkie inne złożone czynniki, które obok nadmiernego jedzenia i braku ruchu prowadzą do powstania otyłości.

 

„Teoria wiadra” wychodzi z założenia, że u osoby, u której rozwija się otyłość, wszystkie procesy organizmu przebiegają prawidłowo, tymczasem wcale tak nie jest. Wygląda to prawie tak, jak gdyby organizm znajdował się w trybie przetrwania i kształtował otyłą sylwetkę jako rozpaczliwą próbę utrzymania życia w niezwykle surowych warunkach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Odbywa się to przy niewątpliwej obecności różnych zaburzeń funkcji organizmu, anomalii hormonalnych i metabolicznych oraz patologicznych wpływów. Przypuszcza się, że normalna, zdrowa osoba nie stałaby się tak po prostu otyła, gdyby kazano jej tylko za dużo jeść, a za mało się ruszać.

 

Jako więc inne możliwe czynniki, sprzyjające powstawaniu otyłości można wymienić zwielokrotniony niedobór substancji odżywczych, dysfunkcjonalne systemy narządów wewnętrznych, wytrącone z równowagi funkcje endokrynologiczne i hormonalne, uzależnienie, depresja, wyczerpanie i poczucie pustki duchowej i psychicznej. Nie wystarczy więc powiedzieć osobie otyłej, że powinna mniej jeść i więcej się ruszać, by mogła poradzić sobie z tak złożoną sytuacją. Konieczna jest ocena całościowa, obejmująca wszystkie aspekty, z którymi jesteśmy konfrontowani. Ludzie stają się otyli z różnych powodów, lub dokładniej to ujmując, w wyniku różnorodnych czynników.

 

Jedzenie pod lupą

Człowiek od zawsze spożywał dużo...

readmore

Źródło:

www.zdrowieinatura.com.pl

Holistyczne doradztwo z zakresu zdrowia i żywienia

Arnold Ehrenfeld

Najbardziej „popularnymi” schorzeniami są uwarunkowane złą dietą choroby cywilizacyjne?

Dzięki odpowiedniej zdrowej żywności i właściwemu odżywianiu się, większość tego typu chorób w ogóle nie powstanie, a za sprawą autoregulacji da się nad nimi zapanować. Holistyczne (całościowe) spojrzenie na chorobę umożliwia ogląd aspektów duchowych (psychosomatycznych), co pozwala na dojście do powodów pozamaterialnych danego schorzenia.

Oferowane przeze mnie usługi są ukierunkowane na świadomy i zdrowy styl życia, który dopełni i wesprze pożądane zmiany w Twoim życiu.

Analiza żywienia
Coaching żywieniowy
Doradztwo przy zakupach
Szkolenia gotowania wegańskiego
Doradztwo dot. suplementów organicznych

Wystąpienia publiczne, Referaty, Coaching

ONLINE - Doradztwo żywieniowe

Zapraszam do kontaktu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub   693 282 555

Arnold Ehrenfeld

Oceń ten artykuł
(5 głosów)