wtorek, 05 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

3681635.jpgPierwsze zmiany zwykle pojawiają się na wolnym brzegu płytki paznokciowej lub od strony bocznych wałów paznokciowych. Jeśli paznokcie uległy zgrubieniu, przebarwieniu, są kruche i łamliwe, nadmiernie rogowacieją, pojawiły się na ich powierzchni bruzdy to prawdopodobnie uległy zakażeniu grzybicą.

 

 

Nie leczona infekcja stopniowo obejmuje całą płytkę paznokciową prowadząc do jej całkowitego zniszczenia. Grzybicy sprzyja noszenie obuwia z syntetycznych materiałów, niedopasowanego,takiego które zaburza krążenie w obrębie palców.  Nieprzyjazne dla paznokci są również skarpety z syntetycznych włókien. Niebezpieczeństwo zakażenia niesie ze sobą korzystanie z basenów, natrysków i wspólnych sanitariatów. Rozwojowi grzybicy sprzyja także nadpotliwość stóp, stany upośledzonej odporności oraz przyjmowanie sterydów.

 

Grzybica płytek paznokciowych jest niestety chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia i ma  tendencję do nawrotów. Jest to choroba zakaźna, stanowiąca źródło zakażenia dla otoczenia oraz skóry chorego.

 

Powodzenie leczenia w dużym stopniu jest zależne od szybkiego, trafnego rozpoznania postawionego przez dermatologa oraz kompleksowej, systematycznej terapii, która powinna być wprowadzona natychmiast. Tylko odpowiednio szybko wdrożone leczenie i profilaktyka są gwarancją odzyskania zdrowych, pięknych paznokci.

 

Równie częstą co grzybica dermatozą jest drożdżyca wałów i płytek paznokciowych.

 

Zainfekowane wały paznokciowe ulegają obrzękowi, są silnie zaczerwienione, bolesne a przy ucisku wydobywa się spod nich treść ropna.

 

Nie leczona drożdżyca wałów paznokciowych prowadzi do zajęcia płytek paznokciowych, które z czasem przybierają szaro- żółtawo- brunatne zabarwienie, tracą połysk i ulegają przerostowi  oraz rozwarstwieniu. Tak jak w przypadku grzybicy warunkiem odzyskania zdrowych, ładnych płytek paznokciowych jest szybka, trafna diagnoza i kompleksowa terapia.

 

Zmiany w wyglądzie płytek paznokciowych nie zawsze świadczą o ich chorobie, nie zawsze są zakaźne i nie zawsze wymagają leczenia. Niektóre z nich potrzebują jedynie właściwej pielęgnacji.
Dość często występującym defektem estetycznym wynikającym z niewłaściwej pielęgnacji jest suchość płytek paznokciowych. Jest to stan, w którym wolny brzeg płytki paznokciowej ulega rozszczepieniu na kilka poziomych warstw bez innych dodatkowych objawów.

 

Przyczyną suchości płytek paznokciowych przeważnie jest nieprawidłowa pielęgnacja paznokci, zbyt częsty kontakt płytki paznokciowej z wodą i detergentami oraz mikro-urazy, prowadzące do naruszenia naturalnej bariery ochronnej płytki. W tym przypadku warto poddać się profesjonalnym  zabiegom nawilżającym i kondycjonującym nasze paznokcie. Bardzo ważna jest również odpowiednia profilaktyka i systematyczna pielęgnacja domowa.

 

Nasze paznokcie mogą zmienić zabarwienie. Taka zmiana może być przejściowa lub stała, zajmować całość lub część płytki. Niektóre przebarwienia wynikają z urazu, działania czynników szkodliwych, inne mogą świadczyć o poważnej chorobie wewnątrzustrojowej.

 

Każda nagle pojawiająca się zmiana w kolorze płytki powinna skłonić nas do wizyty u lekarza celem wyjaśnienia jej przyczyny.

 

1381347319_2.jpgKiedy w obrębie płytki widać brunatne plamy to najczęściej jest to krwiak podpaznokciowy powstały pod wpływem urazu. Jednak gdy ewidentnie wykluczmy ewentualny uraz powinniśmy udać się do lekarza aby wykluczyć jeden z najgrozniejszych nowotworów jakim jest czerniak złośliwy. Zielone przebarwienia na płytce paznokciowej mogą świadczyć o zakażeniu części miękkich paznokcia groźną bakterią – pałeczką ropy błękitnej. Taki stan wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem oraz leczenia farmakologicznego. Gdy pojawia się biało-czerwone zabarwienie na paznokciach  (białe zabarwienie w odcinku bliższym płytki i czerwone wolnego jej brzegu) należy wziąć pod uwagę zaawansowaną niewydolność nerek. Natomiast żółto-zielony  kolor płytki (z towarzyszącą hiperkeratozą podpaznokciową w obrębie paluchów) najczęściej  jest objawem pleśnicy paznokcia, wymagającej leczenia.

 

Wygląd płytki paznokciowej może ulec zmianie pod wpływem działania urazów, substancji chemicznych, infekcji oraz stanowić jeden z objawów innych poważnych chorób ogólnoustrojowych np. takich jak:

 

  1. Łuszczyca – płytka paznokciowa staje się pogrubiała, szorstka, pokryta dużą ilością drobnych zagłębień z widocznymi „plamami olejowymi”.
  2. Łysienie plackowate – płytka paznokciowa staje się szorstka, z wypukłymi prążkami i drobnymi zagłębieniami.
  3. Liszaj płaski – płytka paznokciowa ulega stopniowemu zanikowi wraz z postępującym zanikiem łożyska
  4. Choroba Dariera- płytka paznokciowa pokryta jest ciemnymi i jasnymi barwnymi prążkami z widocznym wcięciem w kształcie litery V wolnego jej brzegu.
  5. Twardzina układowa – dystalne paliczki ulegają znacznemu zwężeniu, stopniowo zanikając wraz ze stopniowym zanikiem płytki paznokciowej.
  6. Choroby płuc – paliczki paznokciowe a wraz z nimi paznokcie ulegają balonikowatemu rozdęciu.

 

Zmiany w płytce paznokciowej mogą być zwiastunem wielu innych schorzeń, te w/w stanowią jedynie wąski wycinek.

 

Wrastające paznokcie są częstym zjawiskiem zwłaszcza u kobiet. Zazwyczaj boczna część płytki paznokciowej wrasta do wału paznokciowego, gdzie wywołuje stan zapalny z wytwarzaniem ziarniny. Przypadłość ta jest dość bolesna, pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, przekrwienie. Często dochodzi do naruszenia ciągłości wału paznokciowego i infekcji bakteryjnej.

 

Czynnikiem predysponującym do wrastania paznokci jest stały ucisk przez płytkę paznokciową tkanek miękkich. Taki stan  może być wynikiem nieprawidłowego kształtu płytki, noszenia  niedopasowanego obuwia, powtarzających się urazów.

 

Leczenie takiego stanu w początkowym stadium jest zachowawcze. Polega na korekcie kształtu płytki poprzez prawidłowe jej obcinanie. W niektórych przypadkach konieczne staje się uniesienie płytki paznokciowej. Wykorzystuje się do tego celu specjalnej konstrukcji klamry i wałki.

 

Po uniesieniu płytki paznokciowej i korekcie jej kształtu dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów. Korekta kosmetyczna jest prowadzona przez wykwalifikowane pedicurzystki. W bardziej zaawansowanych przypadkach wrastania płytki paznokciowej konieczna staje się korekta chirurgiczna.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)