poniedziałek, 25 października 2021
Miło Cię widzieć!

Polskie firmy kosmetyczne na rynkach azji centralnej

Azja Centralna tak jak Bliski Wschód bardzo często kojarzy się nam z wojnami,terroryzmem ,falami uchodźców czy ogólną niestabilnością regionu. Tymczasem wiele tamtejszych krajów jest oazami spokoju,bezpieczeństwa zarówno dla swoich obywateli jak i osób ,które je odwiedzają . To także   kwitnące gospodarki z ogromnym finansowym potencjałem . Przykładem niech będzie Iran. Ten kraj Persów, można w wielu dziedzinach postrzegać jako bardziej europejski niż bliskowschodni .Od kilku lat rynki Iranu szturmowane są przez przedsiębiorców z Czech,Niemiec ,Włoch czy Francji. Także kilka polskich firm zaczyna umacniać swoje interesy w Teheranie. Teraz przyszedł czas na ,to aby nasza branża kosmetyczna zawitała na ten niebywale chłonny rynek. Irańczycy bardzo chętnie korzystają z kosmetyków i zabiegów upiększających dotyczy,to zarówno pań jak i panów. Ten niebywale chłonny , zasobny kraj staje otworem dla producentów kosmetyków i urządzeń kosmetycznych. Na pewno warto z tego skorzystać.

 

Poniżej prezentujemy nasz wywiad z jednym z inicjatorów wejścia polskiej branży kosmetycznej do Iranu a jest nim z Pan Ryszard Turzański ,Prezes Silesia Chamber of Commerce Ltd.

 

1.Panie Prezesie dlaczego Iran?

Iran to kraj Persów a kultura perska jest jedną z najstarszych kultur z której czerpała również i Polska jak i cała Europa. Trzeba przypomnieć, że Iran nie jest krajem arabskim, gdyż centralne i południowe obszary tego kraju zamieszkują Persowie a Iran Północny zamieszkiwany jest przez Azerów. Poza tym Iran to ogromny i bogaty rynek wewnętrzny gdyż łączne zasoby ropy i gazu są tu największena Świecie a poza tym znajdują się tu liczne złoża złota i surowców strategicznych – to kraj skazany na sukces!

 

tehran2.Wiemy że Silesia Chamber of Commerce działa także bardzo energicznie w innych krajach mających tak zwane „rynki wznoszące”?

Nasza Izba od wielu lat organizuje rynki dla firm polskich w wielu krajach Świata koncentrując się na rynkach wschodnich takich jak wszystkie byłe kraje Związku Radzieckiego, Chiny Indie oraz Kraje Arabskie Zatoki Perskiej i Afryki Północnej. Zawsze myśleliśmy o Iranie i jak tylko w roku 2015 zostały zniesione sankcje gospodarcze zorganizowaliśmy misje gospodarcze firm polskich docierając do Teheranu, Tebrizu i Isfahanu. Dzięki temu mamy tu teraz mocną pozycję, którą będziemy teraz umacniać.

 

3.Jaki jest cel działań Chamber of Commerce Ltd?

Naszym Celem jest ekspansja firm polskich na rynki zagraniczne, gdyż z roku na rok oferta polska jest coraz bardziej konkurencyjna jakościowo i cenowo a firmy na rynkach światowych powoli to akceptują jako rzecz normalną i oczywistą – nie mamy się czego wstydzić.

 

4. Na jaką pomoc ze strony Chamber of Commerce może liczyć polski przedsiębiorca?
Przede wszystkim nasza rolą jest wsparcie w dotarciu do potencjalnych partnerów dla firm polskich, które zajęte sprawami bieżącymi nie zawsze maja czas aby zajmować się wszystkim.
Nasze wieloletnie doświadczenie na rynkach zagranicznych pozwala na eliminację kontaktów przypadkowych i niepotrzebnych. Opieramy się tu również na wiedzy naszych lokalnych długoletnich partnerów mających codzienną orientacje w lokalnych uwarunkowaniach i sytuacji rynkowej.

 

5.Czy takie wydarzenia jak Poland in Iran 2018 będą się odbywały cyklicznie?

Taki mamy cel bo Iran jest tego warty. To duży i wspaniały kraj, zamieszkały przez otwartych i życzliwych nam Polakom ludzi. To wielka wartość.

 

6.Czy Państwa inicjatywa dot. polskich firm kosmetycznych spotkała się ze strony irańskiej większym zainteresowaniem?

W ostatnim czasie Iran zaczął się szybko bogacić i dla ludzi bogatych zaczęły powstawać specjalne salony z ofertami dla bogatych i jeszcze bogatszych. Salony te to doskonałe miejsce dla polskich kosmetyków,urządzeń do pielęgnacji , luksusowej bielizny czy biżuterii. Persowie chętnie kupują towary z Europy nie widzę przeszkód dla polskich firm kosmetycznych – dlaczego mają być tylko francuskie czy włoskie? To także dobry czas i dla nas. Irańczycy są zainteresowani wejściem jak największej ilości firm z zagranicy w tym z polski na ich rynek

 

7.Czy polskie firmy mogą się czuć bezpiecznie np. w Iranie?

W Iranie panuje kultura perska to kraj bezpieczny pod każdym względem trzeba jednak pamiętać, że jest to kraj islamski nie tolerujący alkoholu czy narkotyków. Jeżeli stosuje się obowiązujące tutaj zwyczaje nic nikomu nie grozi.

 

8.Na jaką pomoc w wejściu na rynki irańskie mogą liczyć polscy przedsiębiorcy ze strony Polskiego Rządu?

Polski Rząd wspiera firmy polskie w ramach kilkunastu programów proeksportowych z tym że wsparcie odbywa się dla każdej firmy indywidualnie według odpowiednich zasad i procedur wnioskowych. W przypadku projektu Poland in Iran 2018 mamy wsparcie ze strony Ambasady Polski w Teheranie, Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji Zagranicznych z biurem w Teheranie jak również proponujemy wsparcie finansowe w ramach Projektów Branżowych Ministerstwa Rozwoju z budżetu na rok 2018 gdzie odpowiednie wnioski wysyłamy wszystkim firmom uczestniczącym w w tym wydarzeniu.

 

9. A czy Chamber of Commerce ma wsparcie polskiej dyplomacji w Iranie?

Oczywiście że tak, gdyż Ambasada Polska w Iranie wspiera nas od samego początku i chwała jej za to, gdyż jest to pomoc na najwyższym poziomie fachowości i kompetencji we wszystkich obszarach.
Wydaje mi się jednak, że przecenia Pan znaczenie dyplomacji w biznesie, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od dobrej oferty i komunikacji pomiędzy obu stronami. Naturalnie to dzięki dyplomacji polskiej udało nam się pozyskać partnera irańskiego na odpowiednim poziomie ale potem to my musieliśmy pozyskać jego zaufanie by odpowiednio ułożyć współpracę pomiędzy nami, która okazała się tym czego oczekiwaliśmy. Teraz to dzięki pozyskaniu i wsparciu Izby Alborz ,możemy bez przeszkód dotrzeć do każdej firmy w Iranie i sprawdzić jej wiarygodność.
Dotyczy to też i każdej polskiej firmy, gdyż jak pozyska odpowiedniego partnera to wszystkie dalsze działania są tylko kwestią wzajemnych ustaleń i wspólnej realizacji.

 

10.Możemy zakładać że Iran może być dla polskich firm nowym „Eledorado?

Tak ale pod warunkiem, że uszanuje się różnice kulturowe i podejdzie się do partnera perskiego też nie biznesowo a towarzysko - bo na wschodzie nie pieniądze są najważniejsze tylko wzajemne relacje. Dlatego wszystkich prosimy aby to uwzględnić: trzeba o swoich partnerów dbać też i w sferze towarzyskiej a nawet rodzinnej – wtedy te relacje będą trwałe i mają szansę przejść i na następne pokolenia – na tym polega prawdziwy biznes.

 

Patronat Medialny

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Wypada mi życzyć w imieniu redakcji Polska Kosmetologia i Kosmetyka ,sukcesów w tej nowej i cennej inicjatywie. Wierzymy że polskie firmy z branży kosmetycznej odniosą swój kolejny sukces. Bo jak się to mówi ; „Polak potrafi”

 

 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)