czwartek, 26 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Porozmawiajmy o faktach: tylko zdrowy włos jest ładny!

Spotykamy się z  wieloma różnorodnymi preparatami do pielęgnacji włosów. Żeby trafnie wybrać kosmetyk, należy wiedzieć, jakie są najczęstsze problemy z włosami i jak za pomocą produktu kosmetycznego można je rozwiązać.

 


 

W zdrowym włosie szczelne spoiwo i gładkie łuski osłonki są płasko poukładane i dobrze przylegają do siebie, tworząc jednorodną  powierzchnię włosa. Dzięki temu silnie odbijają światło, co nadaje włosom piękny połysk i dobrze uwidacznia żywy kolor pigmentu. Zdrowa osłonka chroni również korę włosa zapewniając jej właściwą wilgotność i sprężystość.

 

Natomiast intensywne zabiegi fryzjerskie, szkodliwe czynniki środowiskowe oraz choroby włosa i skóry głowy pogarszają zdrowie, sprężystość, blask włosów oraz skracają ich cykl życia.
Typowym problemem jest przesuszenie – kiedy w wyniku działania warunków środowiskowych lub uszkodzenia zabiegami fryzjerskimi łuski osłonki są pozbawiane substancji spajających. Wtedy dochodzi do zachwiania równowagi wodno-tłuszczowej. Osłonka staje się nieszczelna, a włosy stają się przesuszone, szorstkie, matowe, trudne do rozczesywania i ułożenia. Wysuszenie może być też efektem niedostatku naturalnego sebum.

 

Uszkodzenie mechaniczne lub chemiczne to problem głębszy – przedłużanie się złego stanu osłonki czy nadmiernie intensywne zabiegi fryzjerskie lub stylizacyjne, narażają na zniszczenie keratyny warstwy korowej – czyli podstawowego budulca włosów. Jest to równoznaczne z uszkodzeniem ich konstrukcji nośnej. Objawami są: łamliwość, utrata sprężystości i rozczepianie się.
Włosy kręcone są piękne, ale wymagają większej dbałości. Mają owalny przekrój włosa, a to sprzyja utracie wilgotności, czyli łatwiej ulegają wysuszeniu. Stąd większa wrażliwość na wszelkie zabiegi i większe zapotrzebowanie na pielęgnację i głębokie nawilżenie.

 

Innymi słowy, tylko zdrowe włosy są naprawdę ładne.

ma

Jak zapewnić zdrowie włosom? W gruncie rzeczy to dość proste. Zacznijmy od początku.

 

Na skórze głowy znajduje się  100 000-150 000  włosów, z czego w sposób naturalny dziennie wypada ich około 50-100. Cykl życia każdego włosa składa się z trzech naprzemiennych faz i trwa około  2-7 lat. Fazy to:  anagen (wzrost i pełna aktywność), katagen (faza przejściowa) i telogen (spoczynek kończący się wypadnięciem włosa). Każda brodawka włosowa jest w stanie kilkakrotnie w życiu człowieka produkować  kolejny nowy zdrowy  włos. A łysienie to nic innego, jak utrata przez brodawkę zdolności wytworzenia kolejnego włosa.
Włos jest zbudowany z korzenia i łodygi.

 

Korzeń składa się z:
•    cebulki stanowiącej jedyny żywy element włosa. Cebulka jest delikatnie  zrośnięta z brodawką skórną, z której wyrasta. Brodawka odżywia cebulkę poprzez naczynka krwionośne.
•    mieszka włosowego, który otacza i osłania korzeń, zapewniając mu kontakt z brodawką, gruczołem łojowym produkującym sebum oraz mięśniem włosowym.

 

Łodyga włosa składa się z 3 warstw:

•    osłonki– to najbardziej zewnętrzna warstwa.  Składa się ona ze spłaszczonych,  skeratynizowanych martwych komórek nabłonka, poukładanych jak rybie łuski i chroniących  włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Łuski sklejone są dodatkowo  bezpostaciową keratyną. Osłonka jest w dużym stopniu przezroczysta. 
•    kory – środkowej warstwy „konstrukcyjnej”. 80 procent to keratyna (białko stanowiące podstawę budowy włosa), 5-10 procent to melanina, czyli barwnik decydujący o kolorze włosów, a reszta – ok. 10 procent to woda.
•    rdzenia – wewnętrznej, cienkiej i sprężystej  warstwy, która występuje tylko w dolnej części włosa (bliżej cebulki).

luska

 

Problemy z włosami mają oczywiście najróżniejsze podłoże, ale wysuszenie i mechaniczne oraz chemiczne uszkodzenia biorą się najczęściej z problemów osłonki (łuski nie przylegają ściśle do siebie), a w bardziej zaawansowanym stadium – uszkodzeń keratynowej warstwy konstrukcyjnej, czyli kory.

 

Należy zatem włos odżywić – to znaczy odbudować osłonkę i warstwę korową.
W drogeriach i aptekach znajduje się bardzo wiele środków do pielęgnacji włosów, wśród których najpopularniejsze są odżywki. Jednak ich użycie rozwiązuje tylko część problemu – a właściwie tylko go przykrywa. Odżywka działa powierzchownie i doraźnie, a jej skład chemiczny pozwala na wygładzenie i ułatwia rozczesywanie włosów. Efekt mija szybko.
Znacznie skuteczniejsze są maski do włosów. Działają nie tylko zdecydowanie silniej, ale także wielokrotnie trwalej. Dobra maska wzmacnia głównie warstwę korową włosa, a nie tylko jego osłonkę. Wyjątkowe składniki maski (których odżywki nie posiadają) mają zdolność penetracji kory włosa, odbudowują uszkodzoną keratynę, intensywnie regenerują i nawilżają suche lub zniszczone włosy.

 

Na marginesie warto zauważyć, że potoczne nazwy tych środków – odżywka i maska – właściwie są niepoprawne i należałoby je zamienić. To maska odżywia naprawdę. A odżywka tylko maskuje problem.

 

Co więcej, składniki odżywek, silikony, oleje (tak jak składniki farb do włosów) często  wytwarzają trudne do usunięcia złogi na osłonce włosa, pogarszając jeszcze sprawę. Ta sztuczna warstwa utrudnia lub wręcz uniemożliwia penetrację włosa przez składniki maski. Dlatego przed użyciem maski należy umyć włosy specjalnym, głęboko oczyszczającym szamponem, który usuwa złogi i przygotowuje włos do kontaktu z maską. 

 

Dobra maska powinna zawierać aktywne składniki odpowiedzialne za regenerację, nawilżenie włosa i pielęgnację skóry głowy.

 

Regeneracja  możliwa jest dzięki odpowiednio spreparowanej (pod względem wielkości cząsteczek) keratynie lub białkowym ekstraktom roślinnym (jak lawsonia). Mają one  zdolność  penetracji i odbudowy naturalnej keratyny kory włosa.

 

Nawilżenie włosa odbywa się dzięki zawartości  właściwych frakcji tłuszczów (nasyconych i nienasyconych) np. pochodzących z Aloe Vera, ziaren kakaowca czy innych roślin. Podobną funkcję spełnić mogą np. ceramidy.

 

Pielęgnacja skóry głowy ma istotne znaczenie ze względu na ukrwienie brodawki włosowej. Służy temu sam zabieg masażu związany z prawidłowym nakładaniem maski. Ukrwienie poprawiają też  zawarte w masce  witaminy czy  olejki eteryczne.

 

Współczesne maski działają już po kilku minutach obecności na włosach. Aby jednak  uzyskać maksymalny efekt, warto raz na kilka zabiegów wykonać ciepły kompres. Najpierw należy umyć włosy głęboko oczyszczającym szamponem. Następnie pokryć je maską, zrobić krótki masaż skóry głowy, a potem na 30-60 minut owinąć włosy ręcznikiem lub założyć czepek. Taki zabieg (zwany w medycynie ,,opatrunkiem okluzyjnym”) powoduje zwiększenie ciśnienia cząsteczkowego aktywnych składników  maski,  co znakomicie ułatwia ich głębszą penetrację kory włosa. 
Henna – sekret najlepszych masek

 

Wyjątkowe zdolności regeneracyjne henny (Lawsonia Inermis) spowodowały, że jest ona głównym składnikiem najskuteczniejszych masek do włosów. Cząsteczki ekstraktu białkowego lawsonii penetrują łodygę włosa i wiążą się z keratyną zawartą w głębszej warstwie korowej włosa. Dzięki temu odbudowują uszkodzoną keratynową konstrukcję. W rezultacie włosy po kontakcie z henną  stają się grube, mocne, sprężyste i jedwabiste.  Tę absolutnie unikalną zdolność henny wykorzystuje się od wielu wieków.

 

Warto wspomnieć, że wielu osobom henna kojarzy się przede wszystkim z farbowaniem włosów, ale tylko  sproszkowane liście tej rośliny mają własności barwiące (skuteczność jest bardzo duża, ze względu na głębokie wnikanie lawsonii w korę włosa). Barwnik Lawson jest stosunkowo nietrwały i ekstrakt Henny jest pozbawiony właściwości barwiących. Dlatego maski intensywnie regenerują zniszczone włosy, ale nie mają możliwości ich barwienia.

 

Wiecej na

http://www.pilomax.pl/

Oceń ten artykuł
(8 głosów)