niedziela, 22 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Pozytywne wiadomości na temat opalania

Hasło „opalanie” od pewnego czasu pojawia się w kontekście informacji, których celem jest zniechęcenie potencjalnych miłośników promieniowania UV do korzystania z salonów solaryjnych.

Zdecydowana większość tych rewelacji opiera się na niedopowiedzeniach, półprawdach, czy wreszcie celowym wprowadzaniu czytelnika w błąd. Nierzetelne dziennikarstwo? Z premedytacją prowadzona kampania uderzająca w solaria? Brak interesujących tematów charakteryzujący tzw. sezon ogórkowy?


Na łamach naszego pisma odpowiemy na te pytania, przedstawimy argumenty demaskujące pseudonaukowe teorie. Zadamy kłam pojawiającym się naprędce rewelacjom! W tym numerze naszego pisma powstaje specjalny kącik, w którym będziemy publikować materiały dotyczące pozytywnych aspektów opalania, które pojawiają się na stronach internetowych, czy są publikowane na łamach prasy. Wybierzemy najciekawsze z nich i zaprezentujemy te informacje na naszych łamach.


Holandia – zmiana zaleceń dotyczących opalania


Pierwsza publikacja z tej serii będzie dotyczyć informacji podanej przez Holenderskie Towarzystwo Walki z Rakiem (Dutch Cancer Society), która apeluje i zaleca codzienną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Naukowcy zrzeszeni w DCS radzą: Zażywaj 15-30 minutowej kąpieli słonecznej wczesnym popołudniem – ta naukowo uzasadniona rada, stanowi diametralną zmianę w stosunku do prowadzonych przez Towarzystwo kampanii zatytułowanych „Opalaj się rozumnie”.


Nowe zalecenia oparto na ustaleniach grupy roboczej ‘Signalling Committee Cancer’ (Komitet Sygnalizacyjny ds. Raka), który zajął się weryfikacją obowiązujących dotychczas zaleceń (opublikowanych w 1994 roku). Najważniejsze pytanie na jakie szukano odpowiedzi brzmiało: czy dotychczasowe limity można uznać za obowiązujące w kontekście najnowszych badań i publikacji naukowych.


Faktem jest, iż już w 1994 roku przyznano, że kompletne unikanie słońca jest niepożądane. Po pierwsze, skóra regularnie przyzwyczajana do kontaktu z ultrafioletem jest bardziej odporna na ewentualne dłuższe sesje. Opalenizna bowiem, to najlepsze zabezpieczenie przed nadmiarem promieniowania UV i przed poparzeniami, a naturalna ochrona wynika z produkcji pigmentu i następującego w wyniku opalania zgrubienia naskórka. Po drugie – to właśnie skutkiem ekspozycji skóry na słońce jest synteza witaminy D, kluczowej między innymi dla kondycji naszego układu odpornościowego.


Mimo to, do tej pory Holendrom zalecano unikanie słońca między południem a godziną 15.00. Co więcej, zalecano codzienną profilaktykę i zabezpieczanie skóry kremami z filtrami przed promieniowaniem UV. Obecnie ten stan rzeczy uległ radykalnej zmianie. Deklaracja Holenderskiego Towarzystwa Rakowego wyraźnie informuje, że „ludziom w Holandii zaleca się regularną ekspozycję głowy, rąk i przedramion przez 15 do 30 minut wczesnym popołudniem (między południem a godziną 15). To pomoże zachować właściwy metabolizm kości, może również zapobiegać różnym typom chorób nowotworowych”.


Witamina D hamuje wzrost komórek rakowych


Wydanie zalecenia poprzedziły oczywiście intensywne badania, w których wzięli udział eksperci i naukowcy ze specjalnej grupy roboczej. Przeanalizowali oni wyniki badań na temat witaminy D i roli ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. W ostatnim dwudziestoleciu przeprowadza się coraz więcej badań nad działaniem witaminy D. Poza jej dobrze znanym znaczeniem dla metabolizmu kości i działania mięśni, stwierdzono, że witamina D odgrywa kluczową rolę na wielu innych polach funkcjonowania organizmu. Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że witamina D może regulować rozrost komórek i hamować wzrost komórek rakowych.


Nawet przy tej ważnej zmianie stanowiska, w oświadczeniu holenderskiego towarzystwa nie brakuje wezwań do zachowania zdrowego rozsądku. „Intensywne opalanie się przez dłuższy czas jest niemądre” – ostrzegają naukowcy. W ten sposób nie pozostawiają wątpliwości co do swoich intencji.


Nie chodzi bowiem o promocję bezmyślnego smażenia się, tylko o rozsądne, mądre korzystanie z dobrodziejstw natury. Na pewno cieszy fakt jednoznacznego określenia charakteru promieni słonecznych – jako czegoś pozytywnego, wręcz niezbędnego do właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pozostaje jeszcze mieć nadzieję, że podobne komunikaty pojawią się również w innych krajach.


Sunlight Research Forum


Sunlight Research Forum (Forum Badawcze zajmujące się światłem słonecznym) jest organizacją non-profit z siedzibą w Holandii. Celem tej organizacji jest prezentowanie szerokiej opinii publicznej najnowszych odkryć medycznych i naukowych dotyczących oddziaływania umiarkowanego promieniowania UV na organizm człowieka.


Red.

Źródło: Sunlight Research Forum

"SOLARIUM & Fitness" nr 1/2011 str. 8-9.

Oceń ten artykuł
(11 głosów)