Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Dużo się ostatnio pisze o mezoterapii igłowej wykonywanej w gabinetach kosmetycznych przez kosmetyczki i kosmetologów. Przepisy prawne wciąż jasno nie określają czy można te zabiegi wykonywać w gabinecie kosmetycznym z pominięciem lekarza czy nie. Prawda jest taka, że coraz więcej gabinetów kosmetycznych daje sobie prawo do wykonywania mezoterapii igłowej. Jest coraz więcej ofert szkoleniowych i coraz więcej preparatów do mezoterapii igłowej dostępnych w hurtowniach kosmetycznych i u dystrybutorów. Przy wykonywaniu tego typu zabiegów bardzo ważna jest świadomość kosmetyczki jak prawidłowo wykonać zabieg i jaki preparat wolno podać iniekcją.
Dziś napiszę Paniom jakie konieczne warunki musi spełniać preparat, aby mógł być podany dotkankowo. Przede wszystkim musi to być preparat medyczny. Tylko preparat medyczny można podać iniekcją pod lub śródskórnie. Dodam na wstępie - że kosmetyczkom wolno używać tylko tych preparatów, które są dostępne bez recepty. Toksyna botulinowa jest lekiem wydawanym na receptę i może być podawana tylko i wyłącznie przez lekarza. Użycie tego preparatu przez kosmetyczkę do iniekcji jest łamaniem prawa. W hurtowniach kosmetycznych jest dostępna obszerna gama preparatów w ampułkach przeznaczonych do zabiegów upiększających. Często dochodzi tu do błędnej interpretacji i wszystkie sprzedawane są jako preparaty do mezoterapii igłowej. Preparaty do iniekcji muszą spełniać rygorystyczne wymogi i być dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej jako preparaty medyczne.
Każda kosmetyczka może sprawdzić czy dany preparat może być użyty dotkankowo wg następującego schematu:
- Na opakowaniu preparatów musi być wyraźne oznakowanie instytucji certyfikującej CE wraz z numerem instytucji, która wydała certyfikat. Na podstawie podanego numeru można sprawdzić, czy firma zapisana pod tym numerem ma uprawnienia do wydawania certyfikatów medycznych. Każdy dystrybutor preparatów do mezoterapii igłowej musi posiadać do wglądu taki certyfikat. Można poprosić sprzedawcę o przesłanie go mailem.
- Na certyfikacie musi być wyraźnie napisane, że produkt jest zarejestrowany jako produkt medyczny klasy III . w rubryczce Class of Medical Device musi być wpisane III. Tylko ta klasa świadczy o tym, że produkt jest zarejestrowany jako medyczny, dopuszczony do iniekcji.
- Przy zakupie produktu stawka vatu tez świadczy o tym czy preparat jest zarejestrowany jako medyczny. Wszystkie preparaty medyczne mają stawkę vat 8 % i można je stosować w podaniach dotkankowych . Stawka 23% przy zakupie preparatu świadczy o tym, że preparat można stosować jedynie do zabiegów z rollerami, sonoforezy, jonoforezy, masażu itp.
- Na opakowaniu produktu, który ma być użyty w mezoterapii igłowej musi być dokładnie napisane, że produkt ten przeznaczony jest do iniekcji. Jeśli preparat spełnia te wszystkie wymogi to oznacza, że można go użyć w mezoterapii igłowej. Jeśli preparat nie spełnia podanych wymogów to nadaje się do zabiegów z rollerami, ultradźwiękami, masażem itp. Wykonując zabiegi inwazyjne należy mieć świadomość zagrożeń jakie wynikają z podania w trakcie zabiegu mezoterapii igłowej niewłaściwych substancji. Należy pamiętać, że każda kosmetyczka jest odpowiedzialna za sposób wykonania zabiegu i zastosowane w nich preparaty. Warto pamiętać o zasadzie, że jeśli klientkę stać na zabieg wart 1000 - 3000 zł to stać ją także na adwokata i sprawę sądową.
Źródło: www.kosmetyki-prestige.pl