wtorek, 05 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Skóra palacza nie ma łatwego życia

skora palaczaPo czym poznać palacza? Po ziemistej cerze, zmarszczkach wokół ust, przebarwieniach, bruzdach, rozszerzonych naczynkach i wielu, wielu innych niedoskonałościach, które dodają lat. Są różne sposoby na pozbycie się tych problemów. Najskuteczniejszych dostarcza medycyna estetyczna, z kwasem hialuronowym na czele.

 

Używanie nawet najlepszych kosmetyków nie jest w stanie uchronić skóry przed zgubnymi skutkami palenia. Pod wpływem zawartych w papierosach substancji szkodliwych – a przyjmuje się, że może ich być nawet 5 tysięcy, oraz procesów zachodzących w tkankach w wyniku palenia, skóra ulega ścieńczeniu, jest niedotleniona, a jej komórki częściej przegrywają w walce z wolnymi rodnikami. Palenie nawet kilku papierosów dziennie prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia i zmian, których zatrzymać się nie da. Można je jedynie załagodzić – jeśli wybierzemy właściwe zabiegi.

– W przypadku skóry palacza najlepszym sposobem na odbudowanie jej choć w pewnym stopniu jest porzucenie nałogu. Jak wiadomo to najtrudniejsza droga, dlatego wiele osób woli skorzystać z możliwości, jakie obecnie oferuje nam medycyna estetyczna. Najczęściej są to zabiegi z kwasem hialuronowym, który pozwala odtworzyć utraconą objętość skóry, zlikwidować zmarszczki czy bruzdy, a ponadto intensywnie odżywić i nawilżyć skórę – wyjaśnia dr Hanicenta Rzepa, specjalista medycyny estetycznej.

 

Problemy skóry spowodowane paleniem można podzielić na kilka grup. Najbardziej charakterystycznym mankamentem – bo zauważalnym najszybciej – są zmarszczki.

 

Zmarszczki palacza

Procesy, do których dochodzi w organizmie pod wpływem regularnego „puszczania sobie dymka”, to nie jedyny powód pojawienia się zmarszczek u palaczy. Szkodliwa jest dla nich również sama czynność palenia, która aktywizuje pewne grupy mięśni twarzy. W wyniku tego procesu dochodzi do pogłębienia zmarszczek mimicznych takich, jak „kurze łapki” wokół oczu czy też zmarszczek umiejscowionych w okolicy policzków. Charakterystyczne dla skóry palaczy są również zmarszczki rozchodzące się promieniście wokół ust. Doczekały się one nawet niechlubnej nazwy „zmarszczki palacza”, choć pojawiają się również u osób niepalących. Kolejnym problemem są cienie pod oczami. Jakie zabiegi pomogą nam je zniwelować? – Skuteczną metodą na wypełnienie zmarszczek palacza są zabiegi przeprowadzane z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego o dużym stężeniu, jak na przykład Teosyal Kiss, dedykowanym tej okolicy. Z kolei cienie pod oczami pomoże nam usunąć Redensity II, preparat łączący w sobie dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany oraz zawierający dodatkowo specjalny Kompleks Odnawiający Skórę – wyjaśnia dr Hanicenta Rzepa. Zabiegi, w zależności od osoby, trzeba powtarzać mniej więcej co rok.

 

Fałdy nosowo-wargowe

Do problemów palaczy należy zaliczyć również bruzdy nosowo-wargowe oraz bardzo suchą, słabo odżywioną skórę. Im dłużej palimy, tym trudniej zatuszować zachodzące zmiany.

– Do likwidacji głębokich ubytków potrzebne są preparaty o naprawdę silnym działaniu. Inaczej jest z rewitalizacją, która jest możliwa przy zastosowaniu żelów nieusieciowanych lub poprzez połączenie kwasu z innym składnikami odżywczymi, na przykład w formie koktajli. Godny polecenia jest tutaj Redensity I, który głęboko nawilża skórę i stymuluje ją do odbudowy – dodaje ekspert.

Jak pokazały badania przeprowadzone pod kierunkiem prof. Leung Suet Yi z Uniwersytetu w Honk Kongu wypalanie dziennie 30 papierosów przez ok. 30 lat powoduje postarzenie się skóry o ok. 14 lat. 20 papierosów dziennie, czyli jedna paczka, to ekwiwalent o 10 lat starszej skóry. Palenie to prawdziwa katorga dla skóry i całego organizmu. Jeśli jednak nie jesteśmy gotowi na rzucenie nałogu, a chcemy cieszyć się ładnym, zadbanym wyglądem, kwas hialuronowy z pewnością nam w tym pomoże.

 


 

Ekspert: dr Hanicenta Rzepa z Gabinetu Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej Vitaestetic w Elblągu

 

Materiał prasowy Teosyal www.newderm.pl


Oceń ten artykuł
(2 głosów)