czwartek, 09 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

sposob plamkiMogą pojawić się na dekolcie, dłoniach, czole, policzkach, nosie i w innych miejscach na ciele – przebarwienia. Dla wielu osób źródło kompleksów, dla innych problem, z którym należy się zmierzyć. Skąd się biorą? Jakie kroki należy przedsięwziąć, by przywrócić skórze dawny blask?

 

– Przebarwienia pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej produkcji melaniny – gdy barwnik ten zostaje nierównomiernie rozmieszczony w skórze, na jej powierzchni tworzą się charakterystyczne, ciemniejsze plamki –  wyjaśnia dr Iwona Krędzielak-Manikowska z Happy Clinic – ITU w Warszawie.
Szacuje się, że z tym problemem zmaga się 48% Polek. Większość z nich to panie w wieku 50 lat i więcej, ale 30% – zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez niezależny instytut – stanowią kobiety po 30-tce. Choć niektórzy potrafią dostrzec w przebarwieniach pewien urok, zdecydowana większość uznaje je za przykrą konsekwencję upływającego czasu, której nawet gruba warstwa makijażu nie potrafi zatuszować. Na szczęście lekarze polecają skuteczniejsze sposoby radzenia sobie z tym problemem.


Peelingi chemiczne

O wyborze metody leczenia przebarwień zawsze powinien decydować lekarz lub pracujący wspólnie z nim kosmetolog, który po wnikliwym wywiadzie zdefiniuje przyczynę powstania zmian na skórze i dobierze najskuteczniejszą w danym przypadku, bezpieczną terapię. Podczas takiej konsultacji często przeprowadza się badanie dermatoskopowe, które pozwala określić, z jakiego rodzaju plamami czy przebarwieniami mamy do czynienia.

– Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia przebarwień są peelingi chemiczne, przede wszystkim te delikatne – z kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA), na przykład z kwasem glikolowym, pozyskiwanym z trzciny cukrowej. Ilość zabiegów każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Często wystarcza jedna wizyta w gabinecie, po której lekarz zaleca terapię uzupełniającą do zastosowania w domu. Do tego celu można polecić różnego rodzaju preparaty o właściwościach rozjaśniających i wygładzających koloryt skóry, na przykład z retinolem. Na rynku są też dostępne produkty do stosowania w protokole peelingu medycznego, jak na przykład Radiant Night Peel 15% AHA marki TEOXANE oraz Perfect Skin Refiner 10% AHA tego samego producenta. Oba zawierają opatentowany kwas hialuronowy RHA™, dzięki któremu substancje aktywne docierają dokładnie w te miejsca, w których widać oznaki starzenia, zmiany pigmentacyjne oraz przebarwienia – mówi dr Krędzielak-Manikowska.
W tym przypadku kurację rozpoczyna się od preparatu o większym stężeniu kwasu glikolowego (Radiant Night Peel), po 21 dniach przechodząc do preparatu o mniejszym stężeniu (Perfect Skin Refiner).

 

Pamiętajmy, że preparaty do terapii domowej należy potraktować jak leki na receptę i stosować zgodnie z zaleceniami lekarza – nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących postępowania pozabiegowego, jak podkreśla ekspert, jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia terapii.


Metod leczenia jest więcej

Obok peelingów chemicznych do leczenia przebarwień stosuje się również krioterapię, która szczególnie sprawdza się w przypadku leczenia rogowacenia starczego, plam soczewicowatych oraz brodawek łojotokowych, a także zabiegi laserowe z wykorzystaniem źródeł światła intensywnego (IPL, VPL). Nowością w terapii przebarwień jest natomiast mezoterapia igłowa z zastosowaniem substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym.
– Godnym polecenia preparatem jest tu Teosyal Redensity I, który pozwala zniwelować przebarwienia i cienie na twarzy wywołane procesem starzenia. Zabieg daje dobre wyniki w krótkim czasie, dzięki czemu jest szczególnie doceniany i lubiany przez pacjentki – dodaje ekspert z Happy Clinic – ITU. W czasie terapii bezwzględnie trzeba unikać ekspozycji na słońce i solarium i pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej nawet w pochmurne dni.


Konsultacja merytoryczna: dr Iwona Krędzielak-Manikowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)