sobota, 02 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

62-Fot.Organique.jpgNaturalne akcesoria do pielęgnacji skóry.

 

Akcesoria kosmetyczne i fryzjerskie podobnie jak ozdobna biżuteria były stosowane przez człowieka od początku istnienia cywilizacji.

Były oznaką statusu społecznego, niejednokrotnie przypisywano im także właściwości magiczne. Stosowane zarówno w rytualnych obrządkach jak i warunkach domowych, teraz stały się nieodzownym elementem pielęgnacji. Kiedyś wykonywane były tylko i wyłącznie z tworzyw naturalnych, obecnie wyparły je wyroby syntetyczne. Warto jednak zwrócić uwagę na pierwowzory, których nowoczesna technologia nie jest w stanie doścignąć.

 

Gąbki morskie

 

Stosujemy je w luksusowych zabiegach SPA i podczas codziennej toalety. Możemy ich również używać do czyszczenia i polerowania delikatnych gładkich powierzchni. Są niezastąpione w myciu i troskliwej pielęgnacji ludzkiej skóry już od ponad 2000 lat. Ich wyjątkowa, wełnista struktura jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku, delikatnie masuje, pomaga usunąć zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Mało kto wie, że gąbki są jednymi z najstarszych organizmów wielokomórkowych występujących na ziemi. Ich najstarsze odkryte skamieniałości datowane są na około 600 mln lat. Jeszcze do połowy osiemnastego wieku były uważane za rośliny, jednak przyrodnik John Eblis dowiódł, że to najprostsze organizmy zwierzęce. Gąbki żyją zazwyczaj w morzu (te gatunki stosujemy w pielęgnacji) ale można je spotkać również w innych akwenach. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana, waha się od kilku milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów (największe osobniki mogą mieć nawet 1,5 metra).

Luffa – gąbka roślinna

 

Od stuleci stosowana w łaźniach arabskich w celu głębokiego oczyszczenia skóry, dzisiaj znana i lubiana na całym świecie. Wykorzystywana jest w całości (po wysuszeniu) jako naturalna gąbka lub w formie zmielonej jako surowiec do produkcji peelingów typu scrub. Świeży owoc luffy jest stosowany do leczenia dermatoz. Sok jest bogaty w wielocukry o dużej lepkości, dzięki czemu może poprawić zdolność nawilżania komórek naskórka. Luffa inaczej trukwa należy do rodziny dyniowatych. To jednoroczne pnącze rosnące naturalnie na terenie Afryki i Azji. Roślina pnie się nawet do 6 metrów w górę. Ma bardzo ładne, duże, lejkowate kwiaty. Najcenniejsze są jednak owoce, bo to właśnie one są używane do produkcji gąbek. Mają cylindryczny kształt (podobny do cukinii), a podczas dojrzewania wnętrze transformuje się w gęstą sieć włókien na kształt siatki.

 

Co warto wiedzieć o gąbce

  • Na świecie żyje ponad 5000 różnych gatunków gąbek, jednak tylko kilkanaście z nich jest wykorzystywanych przez człowieka.
  • Gąbki są zdolne do szybkiej regeneracji, a regularne ich wydobycie polepsza zdrowie i obfitość ich populacji.
  • Gąbka potrzebuje około 2-4 lat aby osiągnąć rozmiar 15 cm.
  • Gąbki dostępne w sprzedaży są dokładnie czyszczone w celu pozbycia się jakichkolwiek stałych cząstek, a ich część jest lekko odbarwiana dla uzyskania jasnożółtego koloru.


Co warto wiedzieć o luffie

  • Luffę można samemu wyhodować w doniczce, młode owoce można zjeść a z tych dojrzałych zrobić naturalną gąbkę.
  • Niedojrzałe owoce luffy są powszechne w Azji, stanowiąc substytut ogórków.
  • Regularne stosowanie luffy w pielęgnacji domowej zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.
  • Naturalny sok luffy jest stosowany w przemyśle kosmetycznym, ponieważ wykazuje właściwości nawilżające, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia.

 

Wykorzystanie naturalnej gąbki roślinnej w pielęgnacji skóry jest dużo bardziej higieniczne i skuteczne niż w przypadku gąbek syntetycznych. Dzięki specyficznej budowie sieci włókien trukwy, bakterie i wirusy mają utrudnione warunki rozwoju, co daje przewagę nad produktami syntetycznymi. Brak barwników czyni produkt hypoalergicznym. Luffa, dzięki lekko chropowatej powierzchni, skutecznie pobudza krążenie i złuszcza zalegający naskórek. Jest również bardzo pomocna w profilaktyce cellulitu.

Pumeks wulkaniczny

 

To wulkaniczna skała magmowa zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego powstałego z silnie gazującej, pienistej lawy. Ma szklistą, drobnoziarnistą strukturę. Jest doskonałą alternatywą do popularnych syntetycznych pumeksów. Dokładnie i równomiernie ściera zrogowaciały naskórek, pozostawiając skórę gładką i miękką. Można go stosować zarówno w warunkach domowych jak i podczas zabiegów naturalnego pedicure. Kamień można sterylizować w autoklawach.

 

Małgorzata Zdziebko-Zięba

 

PR Manager Organique
Kosmetyczka, autorka wielu tekstów na temat zdrowia, urody i marketingu.

 

Źródło:

http://najwspanialsze.pl/

"NAJWSPANIALSZE" nr 1/2013, str. 62-63

Oceń ten artykuł
(5 głosów)