wtorek, 05 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Wszystko o rozjaśnianiu i koloryzacji włosów

blond.jpgJest wiele mitów na temat rozjasniania i koloryzacji włosów, jaka jest prawda? Co mówią aeksperci?

 

 

Czym jest rozjaśnianie włosów?

 

Rozjaśnianie włosów najprościej ujmując zmiana koloru włosów prowadząca do uzyskania odcieni jaśniejszych niż wyjściowy.

 

W jaki sposób się go uzyskuje?

 

Rozjaśnianie włosów następuje w różny sposób, po pierwsze wyróżniamy rozjaśnianie właściwe.

 

Efekt rozjaśniania włosów uzyskuje się  przez zniszczenie naturalnego pigmentu. Kolejnym jest farbowanie rozjaśniające, przy takim farbowaniu dochodzi do częściowego zniszczenia pigmentu i zabarwienia włosów na kolor docelowy.

 

Jest jeszcze zabieg dekoloryzacji na skutek którego dochodzi do zniszczenia sztucznie nadanego zabarwienia.

 

Który zabieg rozjaśniania jest dla włosów najbezpieczniejszy?

 

Jest to pytanie często zadawane przez klientki, ponieważ każda kobieta troszczy się o swoje włosy i chce dla nich jak najlepiej. Otóż z doswiadczenia wiem, jak wyglądają włosy po ciagłym rozjaśnianiu włosów polegający na całkowitym pozbawieniu pigmentu. Po kilku takich zabiegach na włosach cienkich i słabych dochodzi do takich zniszczeń, które trudno usunąć. Najczęstszym lekarstwem jest całkowity odrost włosa wraz z intensywną pielęgnacją. Zdarza się jednak i sama była świadkiem takiego zabiegu, że klientka rozjaśniała włosy intensywnie od kilku lat trzymając rozjaśniacz dwie godziny z niewielkim uszczerbkiem na zdrowiu włosa. Więc dużo zależy od rodzaju włosów. Jeśli włosy są mocne, gęste to można sobie na taki zabieg pozwolić.

 

Kiedy nie robić rozjaśniania?

 

Jeśli Twoje włosy są suche, łamliwe i się puszą  to nie polecam ci stosowania takich środków.
Szczególnie należy stronić od rozjaśniania jeśli miałaś poddawane włosy trwałej ondulacji.

 

Czy to marka rozjaśniacza ma znaczenie?

 

Producenci co prawda prześcigają się w promowaniu swoich produktów posuwając się do stwierdzeń, że są tak nowoczesne, że nie niszczą włosów. Każdy jednak produkt, który ma działać zawiera związki o silnym działaniu alkalizującym,np.węglany, fosforany sodu i potasu oraz utleniacze. Oczywiście dodatkowo mogą być dodawane środki pomocnicze. Wniosek z teko, że każdy rozjaśniacz szkodzi włosom.

 

Rozjaśnić czy zrobić dekoloryzacje?

 

Niektórzy zastanawiają się czy jest jakaś różnica między dekoloryzacją a rozjaśnieniem włosów. Otóż jest taka różnica, jednak dekoloryzacje można zrobić również za pomocą utleniania, czyli przy użyciu rozjaśniacza. Jak już wcześniej nadmieniłam rozjaśnianie właściwe to wnikanie całkowite w strukturę i usunięcie naturalnych pigmentów, dekoloryzacja to usuwanie barwników już wcześniej wprowadzonych do wnętrza. Zaletą dekoloryzacji jest skuteczność, jednak zauważa się też wady. Dekoloryzatory posiadają dużą agresywność względem struktur białkowych i nietrwały efekt odbarwienia ponieważ zauważa się powolne przyciemnianie włosów.

 

Co wybrać?

 

Niezależnie od rodzaju zastosowanego dekoloryzatora, zabieg ten powoduje silne uszkodzenia powstałe w strukturze włosa. Reduktory i utleniacze powodują wysuszenie i obniżenie elastyczności włosów oraz brak połysku. Zawsze jednak warto poradzić się fryzjera lub eksperta.

 

Źródło:

blog fryzjerski

Krystyna Sawicka

Oceń ten artykuł
(6 głosów)