czwartek, 25 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

Żegnaj trądziku! 3 kroki do pięknej cery

Fotolia_72-40665530.jpgZnacie modelkę Cassandrę Brankson? Dziewczyna zasłynęła tym, że zamieściła na YouTube.com filmik instruktażowy pt. „Foundation Routine Flawless Skin” z radami, jak ukryć trądzik pod makijażem. W początkowych ujęciach widzimy Cassandrę jako pewną siebie, piękną dziewczynę o nieskazitelnej cerze, a chwilę później (po zmyciu makijażu) jako nieco nieśmiałą nastolatkę z zaawansowanym trądzikiem. Filmik zrobił prawdziwą furorę w Internecie. Dotąd obejrzało go prawie 20 milionów ludzi, pozostawiając pytanie: czy makijaż jest dobrym sposobem na pozbycie się kompleksów? I czy istnieją inne, naprawdę skuteczne metody walki z trądzikiem?

Popularność filmiku Cassandry nie powinna dziwić. Trądzik dopada miliony ludzi na całym świecie. Choć kojarzony jest głównie z nastolatkami, to w przypadku kobiet może pojawić się w każdym wieku. Np. około 30-40 roku życia na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub też po ciąży, kiedy to w organizmie szaleje „zawierucha hormonalna”.

 

Najogólniej mówiąc trądzik jest zjawiskiem przewlekłym, charakteryzującym się występowaniem zmian wypryskowo-łojotokowych. Jego objawem są zmiany skórne, takie jak: zaskórniki oraz „pryszcze”. Schorzenie pojawia się najczęściej na twarzy, ale może też występować na dekolcie, plecach i ramionach. Jak sobie z nim radzić? Istnieje kilka sposobów, z których co najmniej trzy warto wypróbować.

 

Krok 1: regularne oczyszczanie zamiast antybiotykoterapii

 

Zdaniem dr Urszuli Brumer z warszawskiej klinki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody, wielu dermatologów walczy z trądzikiem przepisując pacjentom leki doustne. Tymczasem leki te nie są obojętne dla naszych narządów wew. i mogą zaburzać naszą własną florę bakteryjną oraz działać toksycznie na wątrobę. Zatem lecząc jedną przypadłość, możemy nabawić się innej, dużo poważniejszej. Ponadto u niektórych pacjentów leczonych w ten sposób, dochodzi po jakimś czasie do nawrotu schorzenia.

 

- Widzimy wykwity skórne na twarzy i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. To naturalne. Pamiętajmy jednak, że leczenie antybiotykowe jest obciążające dla całego organizmu i powinno być zarezerwowane tylko dla ciężkich postaci trądziku. Wcale nie jest trudno o uszkodzenie wątroby. A tę mamy tylko jedną – ostrzega dr Brumer.

 

Warto uświadomić sobie również, że walka z trądzikiem wymaga dużo czasu, cierpliwości oraz… regularności. Najlepszym pierwszym krokiem do uzyskania pięknej, zdrowej cery będzie zatem codzienne oczyszczanie twarzy i złuszczanie naskórka. Preparaty, których będziemy używać powinny przywracać skórze właściwe Ph i nie zawierać dużej ilości alkoholu. Twarz należy przemywać dwa razy dziennie mleczkiem lub żelem do cery trądzikowej, osuszając delikatnie (bez pocierania) jednorazowym ręcznikiem. Następnie dobrze jest użyć toniku z ziół. Do tego raz w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny, a codziennie – rano i wieczorem – delikatny krem nawilżający do cery trądzikowej. Dzięki tej zdawałoby się oczywistej (acz nie zawsze regularnie stosowanej) profilaktyce możemy uniknąć nowych wykwitów trądzikowych i zmniejszyć nasilenie już istniejących.

 

Krok 2: peelingi medyczne

 

Kolejnym krokiem będą peelingi medyczne. Są nie tylko bardzo skuteczne, ale i dające doskonałe efekty (ale również pod warunkiem regularnego stosowania).

 

- Dobieramy je indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Nowoczesne peelingi są preparatami złożonymi i tak skomponowanymi, że oprócz złuszczania, mają również działanie sebostastyczne (hamują wydzielanie łoju), przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Niekiedy zdarza się, że po 2-3 peelingach stan skóry jest gorszy. Dzieje się tak, ponieważ szybciej ujawniają się zmiany ukryte jeszcze pod skórą, które bez peelingu i tak by się ujawniły – ale nieco później. Nie należy się tym przejmować ani absolutnie przerywać kuracji – mówi dr Brumer. 

 

Fotolia_72-46021832.jpgWytrwałość będzie popłacać, bo efekty są nie tylko zadowalające, ale i poprawiające ogólne samopoczucie i jakość życia pacjenta. Terapia peelingami pozwala osiągnąć co najmniej dwa cele. Pierwszym jest skuteczne leczenie trądziku bez używania antybiotyków i sterydów. Drugim – poprawa wyglądu skóry bez jej przesuszenia.  Warto jednak nastawić się na długotrwałe leczenie. Cała kuracja trwa około 5 miesięcy, podczas których wykonuje się peelingi co ok. 2-3 tygodnie. W efekcie redukujemy zmiany skórne, poprawiamy koloryt cery oraz ograniczamy do minimum ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Doraźnie można zastosować również leczenie osoczem bogatopłytkowym, które leczy stany zapalne.

 

Krok 3: dieta anty-trądzikowa

 

Trzecim i ostatnim krokiem ku zdrowej cerze jest zmiana diety. W końcu nie od dziś wiadomo, że to co jemy, ma wpływ na ogólny wygląd naszej skóry. I choć nie możemy oczekiwać spektakularnych efektów od razu po odmówieniu sobie ulubionych chipsów do wieczornego filmu, to w dłuższej perspektywie czasowej stosowanie zdrowej diety znacznie zmniejszy występowanie trądziku.

 

Osoby mające cerę trądzikową powinny przede wszystkim wyłączyć z codziennej diety pikantne potrawy oraz ograniczyć spożywanie soli (jak wynika z badań, jej nadmiar we krwi pobudza wydzielanie gruczołów łojowych oraz powoduje powstawanie zaskórniaków). Oprócz pikantnych potraw, do „posiłków zakazanych” zaliczamy też: wszelkie fast foody, kolorowe napoje gazowane, sztuczne soki, chipsy, cytrusy, majonez, czekoladę, mocną herbatę oraz kakao.

 

Co pozostaje na liście „posiłków zalecanych”? Zdaniem dr Urszuli Brumer będą to na pewno: owoce krajowe, naturalne soki jednodniowe, potrawy bogate w witaminę A (szpinak, sałata, szczypior, papryka, morele, twaróg) oraz witaminę B (pomidory, płatki owsiane, marchew, fasola, jajka, agrest). Do diety warto włączyć również pokarmy zawierające tłuszcze Omega-3 (ryby morskie, olej lniany, orzechy włoskie). Warto również spożywać duże ilości zbóż (kasze, płatki i rośliny strączkowe), które są źródłem dużej ilość makro i mikroelementów oraz łatwo przyswajalnego białka.

 

--------------------------------------
Informacje o ekspercie: Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej, autorka artykułów prasowych dotyczących medycyny estetycznej, właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi Dr Urszula Brumer Medycyna Urody – www.drbrumer.pl

 

Dodatkowych informacji udziela:
Joanna Siemińska
PR Specialist
Media Kobiet

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 12 294 11 80 / kom. 503 744 399

Oceń ten artykuł
(6 głosów)