poniedziałek, 23 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Żelowanie paznokci - prawda i mity

zelowaniepazPrzedłużaniem paznokci zajmuję się od 2007 roku, to długi czas. Wielu kobietom tipsy na- dal kojarzą się z pstrokatymi, kolorowymi i długimi paznokciami. Stą d też niechęć do takiej właśnie metody upiększania. Jednak moda i trendy zmieniają się, powstają nowe technologie w kosmetyce, które powodują, że coraz trudniej nam jest określić, czy dana zmiana jest naturalna, czy też może jest wynikiem ingerencji specjalisty.

 

Żelowanie naturalnej płytki paznokcia jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych za- biegów poprawiających jej wygląd. Istnieje jednak wiele sprzecznych poglądów dotyczą- cych tej metody. W czym tkwi problem i któ- rej opinii zaufać?

Żel używany w technice utwardzania płytki paznokciowej jest związkiem chemicznym, któ- ry pod wpływem działania światła UV tward- nieje, tworząc na płytce paznokciowej jednolitą warstwę. Ten proces nazywamy polimeryzacją. Aby ta warstwa dobrze przylegała do paznokcia, płytkę należy odpowiednio przygotować.

 

Ważne jest przygotowanie

 

Z doświadczenia wiemy, że wytrzymałość kle- ju uwarunkowana jest dobrze przygotowaną, zmatowioną powierzchnią. Dzięki porowatej powłoce cząsteczki kleju wnikną głębiej. Za- tem jak przygotować płytkę paznokcia?

 

Wiele stylistek matowi paznokcie za po- mocą frezarki bądź gruboziarnistego pilnika, a to podstawowy błąd. Płytka paznokciowa zbudowana jest z warstw, widoczne jest to szczególnie u osób, których paznokcie się roz- dwajają. Stosując gruboziarniste pilniki po- zbawiamy płytkę około 40% jej grubości, przy bloku polerskim ubytek wynosi około 3%. Ce- lem matowienia jest usunięcie warstwy tłuszczu, pokrywającej naturalną płytkę paznokcia. Podczas nadmiernego matowienia płytki moż- na doprowadzić do jej uszkodzenia, paznokcie są wówczas cienkie, łamliwe, reagują na ucisk, na zmiany temperatury, są zaczerwienione. W skrajnych przypadkach można przepiłować płytkę paznokciową, co może doprowadzić do onycholizy – choroby, która powoduje oddzie- lenie płytki paznokcia od łożyska.

 

Nadmierne i nieumiejętne wycinanie skó- rek może doprowadzić do uszkodzenia ma- cierzy paznokcia, wówczas paznokieć zrasta się z poprzecznymi bruzdami.

 

W wielu przypadkach to same klientki niszczą płytkę, nieumiejętnie ściągając żel z paznokci. Odbywa się to najczęściej poprzez skubanie odstającej warstwy, podważanie i od- rywanie jej. Następstwem takich działań jest rozwarstwiona płytka paznokciowa, która sta- je się cieńsza i podatna na złamania. Tak więc to nie żel jest głównym winowajcą zniszczonych paznokci, lecz nieumiejętnie wykonywane zabiegi przed jego nałożeniem lub usunięciem. 

 

Żel a alergie

 

Żel w swoim składzie ma metakrylan metylu (MMA). O zastosowaniu polimetakrylanu mety- lu decydują jego najważniejsze właściwości, jaki- mi są: przezroczystość, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość obróbki mechanicznej i możliwość wielokrotnego polerowania [1].

 

Substancja ta może jednak powodować aler- gie. Najczęstszym przypadkiem jest tzw. wy- prysk kontaktowy, powstający w następstwie stosowania sztucznych paznokci wykonywanych z samoutwardzalnych związków akrylowych oraz utwardzanych UVA. Problem ten jest szczególnie aktualny w Stanach Zjednoczonych, gdzie sztuczne paznokcie i kleje do ich mocowania są najczęstszymi przyczynami uczulenia na akrylany. Diagnostyka alergii na tworzywa akrylowe jest skomplikowana. Uczulać może wiele związków chemicz- nych wchodzących w ich skład. Nadwrażliwość powodują głownie monomery – pochodne kwasu akrylowego i kwa- su metakrylowego [2]. Uczulenia te pojawiają się na skórze, a nie bezpośrednio na płytce paznokciowej. Żel jako polimer nie ingeruje w płytkę paznokcia, tworząc na nim jednoli- tą masę nie dopuszcza powietrza, wilgoci i jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.

 

Metoda żelowa jest obok lakieru jedną z najbezpiecz- niejszych metod utwardzania paznokci. Warstwa żelowa, nie przepuszcza powietrza i wilgoci do paznokcia, ale dzięki temu chroni je przed środkami chemicznymi, któ- re nas otaczają. Nasze mamy do porządków domowych miały do dyspozycji szare mydło i wodę z octem, my dzisiaj mamy pełny wachlarz środków czystości naszpiko- wanych związkami chemicznymi. Niestety, nie wszystkie kobiety podczas prac porządkowych zakładają rękawicz- ki, które chronią zarówno skórę dłoni, jak i paznokcie przed wpływem chemikaliów.

 

Dzięki swojej zwartej strukturze masa żelowa może nam służyć do rekonstrukcji paznokci. W swojej prak- tyce zawodowej spotykam kobiety, które mają mniejsze lub większe problemy z paznokciami. Najczęściej są to zniekształcenia, deformacje i ubytki płytki paznokcio- wej spowodowane jej obgryzaniem bądź urazami mecha- nicznymi. Żel jako twarda masa pozwala na odbudowanie ubytków. Dzięki niemu można paznokieć zrekonstruować.

 

Postępy w dziedzinie stylizacji paznokci pozwalają zni- welować ubytki i sprawić, że płytka paznokciowa będzie wyglądać na zdrową i bez przebarwień. To, w jaki sposób paznokcie zostaną wystylizowane, zależy od naszego po- mysłu i wyobraźni…

 

Zła kondycja paznokcia a utwardzanie żelem

zelowaniezabieg

Paznokieć wzrasta całkowicie w ciągu 4-5 miesięcy (prze- ciętnie 3 mm na tydzień), po tym okresie nie ma śladu po zastosowaniu żelu bądź piłowania. Mitem jest stwier- dzenie, że żel niszczy paznokcie i że po utwardzaniu ich tą metodą paznokcie nigdy nie będą już takie same. Zła kondycja paznokci zależy od stanu naszego zdrowia i od braku ich odpowiedniej pielęgnacji.

 

Ważnym elementem pielęgnacji paznokci utwardzanych żelem jest nawilżanie skórek oliwką bądź kremem, poza tym oczywiście pełnowartościowa dieta. W celu popra- wienie kondycji paznokci można stosować doustnie wita- miny, zawierające witaminy z grupy B i żelazo [3].

 

zelowaniepaz2

Oceń ten artykuł
(21 głosów)