środa, 25 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

DARY NATURY – ALOES

wet-spines_2479538Niewiele roślin może konkurować z aloesem pod względem zastosowania i skuteczności działania.

1. Nawilża i regeneruje skórę. Głęboko i bardzo szybko wnika w tkanki  ( wchłania się cztery razy szybciej niż woda ). Zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry przez długi czas. Oczyszcza, ujędrnia, regeneruje naskórek i poprawia miejscowe krążenie krwi. Posiada antyoksydanty, które zwalczają  wolne rodniki, cichych zabójców naszej urody. Ma naturalne filtry chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kremy z aloesem są szczególnie dobroczynne dla suchej cery.

 

2. Łagodzi podrażnienia skóry. Pomaga utrzymać na skórze lekko kwaśny odczyn, przez co staje się ona odporniejsza na różnego rodzaju podrażnienia. Aloes zawiera enzymy przyśpieszające regenerację naskórka oraz aloektynę działającą przeciw zapalnie. Kosmetyki z wyciągiem z aloesu polecane są dla skóry wrażliwej i trądzikowej.

 

3. Wzmacnia nasz układ odpornościowy.  Dostarcza łatwo przyswajalnych witamin, minerałów i mukopolisacharydów, które pobudzają aktywność  makrofagów odpowiedzialnych za zwalczanie wirusów i bakterii. Aloes przyczynia się również do zwiększenia substancji stymulujących nasz układ immunologiczny.

 

4. Poprawia wygląd  i zdrowie włosów. Przyśpiesza krążenie krwi  w drobnych naczyniach znajdujących się w skórze i jednocześnie dostarcza szereg witamin i minerałów. Dzięki swoim właściwościom sprawia, że skóra głowy i cebulki włosowe są lepiej odżywione, a włosy zdecydowanie mocniejsze

 

5. Chroni dziąsła.  Ma działanie bakteriobójcze, więc ogranicza liczbę wirusów i chorobotwórczych grzybów, a jednocześnie wspomaga regenerację błon śluzowych i naskórka. Warto użyć aloesu bądź past czy płynów z jego dodatkiem przy wszelkiego rodzaju podrażnieniach i stanach zapalnych dziąseł.

 

6. Obniża poziom cukru we krwi.  Zawiera aktywne związki takie jak: wielocukry,  witaminy i minerały ( włącznie z chromem )oraz saponiny, B-sitosterol, kwasy salicylowe i aminokwasy. Wszystkie te składniki zmniejszają poziom glukozy na czczo o ponad 100mg/dl., a u chorych na cukrzycę typu II preparaty aloesowe obniżają poziom trójglicerydów.

 

7. Przyśpiesza gojenie się ran.  Aktywizuje komórki tkanki łącznej tz. fibroblasty odpowiedzialne za gojenie się skóry i błon śluzowych. Ma działanie antyseptyczne. Łagodzi ból, swędzenie i obrzęk w miejscu zranienia.

 

8. Chroni jelita i usprawnia trawienie.  Ma naturalne właściwości oczyszczające, eliminujące niepożądane drobnoustroje w przewodzie pokarmowym. Skutecznie odbudowuje naturalną florę bakteryjną  jelit i przywraca organizmowi równowagę kwasowo-zasadową , która często zostaje zakłócona nieprawidłową dietą. Zaburzenia trawienia zniweluje regularne zażywanie miąższu aloesowego.

aleo-vera_21019427

9. Pomaga w zaparciach.  W skórce pokrywającej liście aloesu znajdują się substancje ( alonina i emodyna ) o silnych właściwościach przeczyszczających, niewielkie  ich stężenie zawiera także  sok. Pamiętajmy jednak, że zbyt duże spożycie miazgi z liści tej rośliny może być niebezpieczne dla zdrowia. W aptekach znajdziemy odpowiednie preparaty z aloesową skórką, pomagające bezpiecznie walczyć z problemem zaparć.

 

10. Ochrania żołądek.  Hamuje wydzielanie kwasu solnego i pepsyny, substancji działających drażniąco na śluzówkę żołądka. Nieoceniony  w chorobie wrzodowej żołądka i wszelkich jego uszkodzeniach, ponieważ pomaga w gojeniu. Normalizuje pH na poziomie 5,5 oraz niszczy drobnoustroje wywołujące stany zapalne.

 

Do celów leczniczych i kosmetycznych używaj liści oderwanych ( nigdy nie odcinaj) z roślin co najmniej trzyletnich. Tydzień przed zamiarem użycia nie podlewaj aloesu. Oderwane i umyte w chłodnej wodzie liście przechowuj w lodówce ( 1-2 tygodnie).

 

Aloes to cudowny dar natury .Dobry na wszystko i dla wszystkich, jedynie osoby ze schorzeniami nerek powinny go unikać lub przyjmować minimalne dawki.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)