Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Polifenole obecne w śliwkach mają działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, antymutagenne, przeciwcukrzycowe. Ich spożywanie poprawia funkcje poznawcze, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego ( obniżenie częstości skurczów serca i ciśnienia tętniczego) . Substancje obecne w śliwkach wpływają korzystnie na gojenie ran, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób skóry. Wskazane dla osób zmagających się z astmą. Chronią przed toksycznością leków i promieniowaniem UV .
Śliwki powinny się znaleźć także w diecie osób nadmiernie eksploatująych wzrok. Są źródłem luteiny - naturalnego żółtego barwnika obecnego w roślinach. Najwięcej luteiny występuje u ludzi w plamce żółtej oka - jej niedobór wywołuje min. problemy z ostrością wzroku.
Najwięcej substancji aktywnych znajuje się w skórce owocu. Główną grupę związków biologicznie czynnych śliwy stanowią kwasy fenolowe Jej ciemny kolor to zasługa obecności antycyjanów. W tych owocacch znajdują się również flawanole.
Istnieją dowody sugerujące, że fenole (zwłaszcza katechiny i antocyjany) mogą hamować kancerogenezę. W badaniach in vitro wykazano, że związki te hamują wzrost i indukują apoptozę w ludzkich komórkach raka prostaty, raka piersi, a także wstrzymują proliferację komórek śródbłonka raka okrężnicy.
Do innych właściwości prozdrowotnych śliwek należą: działanie antyproliferacyjne, poprawa metabolizmu glukozy i regulacja częstości wypróżnień ponieważ są bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, zwłaszcza pektyn, które korzystnie wpływają na regulację profilu lipidowego.
Zaobserwowano, że codzienna podaż 100 g suszonych śliwek przez 8 tygodni, skutkowała istotnym obniżeniem cholesterolu LDL w surowicy krwi oraz zmniejszonym wydalaniem kwasów żółciowych, a także zwiększaniem masy stolca. Śliwki, bogate w błonnik pokarmowy, mogą oddziaływać jak probiotyk, sprzyjając rozwojowi zdrowych mikroorganizmów jelitowych.
Śliwki zawierają wiele związków, które mają wpływ na zdrowie kości (prawdopodobnie działają synergistycznie). Wśród nich wyróżnia się:miedź, bor oraz witamina K1. Regularne spożywanie śliwek pomogłoby w zaspokojeniu wymagań żywieniowych na powyższe składniki. Witamina K wspomaga mineralizację kości, ponieważ jest kofaktorem w γ-karboksylacji osteokalcyny, która reguluje wzrost kryształów hydroksyapatytu w kościach. Bor zmniejsza wydalanie wapnia i magnezu z moczem oraz podwyższa poziom estradiolu u kobiet po menopauzie. Obecny w nich potas również pomaga w utrzymaniu gęstości mineralnej kości i ciśnienia tętniczego krwi.
Mówi się nawet o tym że powolne i dokładne przeżuwanie śliwek suszonych pomaga w utrzymaniu zdrowego uzębienia. Prowadzono również badania pod kątem ich właściwości ochronnych dla żołądka. Wykazano, że że polisacharydy śliwek działają osłonowo i niwelują podrażniający wpływ alkoholu na błonę śluzową żołądka.
Natomiast olej z pestek śliwki znany jest ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących. Mimo, że świetnie nawilża, nie pozostawia na skórze lepkiego filmu. Olej stosowany jest w pielęgnacji twarzy i ciała, a także jako dodatek do gotowych kosmetyków i domowych maseczek. Pięknie pachnie, pielęgnuje skórę i korzystnie wpływa na wszystkie typy cery.
Śliwki są zalecane osobom, które mają problem z pekającymi naczynkami, trądzikiem czy przebarwieniami. Dzięki zawartości witaminy K i C wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Działają bakteriobójczo, maja właściwości wybielające (zmniejsza się przemieszczanie melaniny do komórek keranocytowych znajdujących się w naskórku, dzięki czemu ograniczona się w znacznym stopniu produkcja nowych przebarwień), odżywiają skórę i opóźniają procesy starzenia.
Maseczka ze śliwek działa wygładzająco na niewielkie zmarszczki, a także oczyszcza i zwęża pory. Możemy ją wykonać, rozgniatając dojrzałe śliwki bez pestek i mieszając z ubitą pianą z białek. Maseczkę nakładamy na twarz na około 15-20 minut.
Odżywczo-oczyszczającą maskę do włosów też można zrobić w domu. Z soku wyciśniętego z kilku śliwek i pomieszanego z dwoma łyżkami naturalnego miodu. Maskę spłukujemy po 15 minutach i myjemy głowę szamponem.
Suszone śliwki mają więcej kalorii, dlatego będąc na diecie lepiej jeść świeże owoce. Ale suszone zawierają o wiele więcej witaminy A niż świeże. Śliwki maja bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. W sezonie jedzmy świeże owoce w zimie suszone.