czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Dobrodziejstwo polskich śliwek, dlaczego warto je jeść

Właściwości lecznicze śliwek znane są od lat. Różne ich odmiany owocują od czerwca do końca października. Więc mamy sporo czasu na cieszenie się tym owocem. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięczają bogactwu witamin ( A, C, E, B6, K, PP) i składników mineralnych (magnez, potas, żelazo, fosfor, bar ), ale przede wszystkim przeciwutleniaczy.

Polifenole obecne w śliwkach mają działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, antymutagenne, przeciwcukrzycowe. Ich spożywanie poprawia funkcje poznawcze, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego ( obniżenie częstości skurczów serca i ciśnienia tętniczego) . Substancje obecne w śliwkach wpływają korzystnie na gojenie ran, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób skóry. Wskazane dla osób zmagających się z astmą. Chronią przed toksycznością leków i promieniowaniem UV .

Śliwki powinny się znaleźć także w diecie osób nadmiernie eksploatująych wzrok. Są źródłem luteiny - naturalnego żółtego barwnika obecnego w roślinach. Najwięcej luteiny występuje u ludzi w plamce żółtej oka - jej niedobór wywołuje min. problemy z ostrością wzroku.
Najwięcej substancji aktywnych znajuje się w skórce owocu. Główną grupę związków biologicznie czynnych śliwy stanowią kwasy fenolowe Jej ciemny kolor to zasługa obecności antycyjanów. W tych owocacch znajdują się również flawanole.
Istnieją dowody sugerujące, że fenole (zwłaszcza katechiny i antocyjany) mogą hamować kancerogenezę. W badaniach in vitro wykazano, że związki te hamują wzrost i indukują apoptozę w ludzkich komórkach raka prostaty, raka piersi, a także wstrzymują proliferację komórek śródbłonka raka okrężnicy.

Do innych właściwości prozdrowotnych śliwek należą: działanie antyproliferacyjne, poprawa metabolizmu glukozy i regulacja częstości wypróżnień ponieważ są bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, zwłaszcza pektyn, które korzystnie wpływają na regulację profilu lipidowego.

Zaobserwowano, że codzienna podaż 100 g suszonych śliwek przez 8 tygodni, skutkowała istotnym obniżeniem cholesterolu LDL w surowicy krwi oraz zmniejszonym wydalaniem kwasów żółciowych, a także zwiększaniem masy stolca. Śliwki, bogate w błonnik pokarmowy, mogą oddziaływać jak probiotyk, sprzyjając rozwojowi zdrowych mikroorganizmów jelitowych.

Śliwki zawierają wiele związków, które mają wpływ na zdrowie kości (prawdopodobnie działają synergistycznie). Wśród nich wyróżnia się:miedź, bor oraz witamina K1. Regularne spożywanie śliwek pomogłoby w zaspokojeniu wymagań żywieniowych na powyższe składniki. Witamina K wspomaga mineralizację kości, ponieważ jest kofaktorem w γ-karboksylacji osteokalcyny, która reguluje wzrost kryształów hydroksyapatytu w kościach. Bor zmniejsza wydalanie wapnia i magnezu z moczem oraz podwyższa poziom estradiolu u kobiet po menopauzie. Obecny w nich potas również pomaga w utrzymaniu gęstości mineralnej kości i ciśnienia tętniczego krwi.

Mówi się nawet o tym że powolne i dokładne przeżuwanie śliwek suszonych pomaga w utrzymaniu zdrowego uzębienia. Prowadzono również badania pod kątem ich właściwości ochronnych dla żołądka. Wykazano, że że polisacharydy śliwek działają osłonowo i niwelują podrażniający wpływ alkoholu na błonę śluzową żołądka.

Natomiast olej z pestek śliwki znany jest ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących. Mimo, że świetnie nawilża, nie pozostawia na skórze lepkiego filmu. Olej stosowany jest w pielęgnacji twarzy i ciała, a także jako dodatek do gotowych kosmetyków i domowych maseczek. Pięknie pachnie, pielęgnuje skórę i korzystnie wpływa na wszystkie typy cery.

Śliwki są zalecane osobom, które mają problem z pekającymi naczynkami, trądzikiem czy przebarwieniami. Dzięki zawartości witaminy K i C wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Działają bakteriobójczo, maja właściwości wybielające (zmniejsza się przemieszczanie melaniny do komórek keranocytowych znajdujących się w naskórku, dzięki czemu ograniczona się w znacznym stopniu produkcja nowych przebarwień), odżywiają skórę i opóźniają procesy starzenia.

Maseczka ze śliwek działa wygładzająco na niewielkie zmarszczki, a także oczyszcza i zwęża pory. Możemy ją wykonać, rozgniatając dojrzałe śliwki bez pestek i mieszając z ubitą pianą z białek. Maseczkę nakładamy na twarz na około 15-20 minut.

Odżywczo-oczyszczającą maskę do włosów też można zrobić w domu. Z soku wyciśniętego z kilku śliwek i pomieszanego z dwoma łyżkami naturalnego miodu. Maskę spłukujemy po 15 minutach i myjemy głowę szamponem.

Suszone śliwki mają więcej kalorii, dlatego będąc na diecie lepiej jeść świeże owoce. Ale suszone zawierają o wiele więcej witaminy A niż świeże. Śliwki maja bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. W sezonie jedzmy świeże owoce w zimie suszone.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)