piątek, 10 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

Hiperwitaminoza, czyli co za dużo to niezdrowo

pills2.jpgDowiedz się, jakie mogą być negatywne skutki nadmiernego zażywania witamin.

 

 

Wszyscy wiemy, że witaminy są nam niezbędne w codziennym życiu. Wspomagają wiele ważnych dla organizmu funkcji, a także pozwalają nam zachować witalność i piękny wygląd. Czasem jednak, dbając o zdrowie, możemy zwyczajnie przesadzić. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zatroskani o swój stan, staramy się dobrze odżywiać i jednocześnie pomagać sobie jeszcze bogatymi w witaminy suplementami diety. W ten sposób, w naszym organizmie może pojawić się hiperwitaminoza, czyli pewne chorobowe objawy spowodowane nadmierną ilością witamin. Jakie są symptomy hiperwitaminozy w zależności od konkretnej witaminy?

 

Witamina A

 

Jej nadmiar może doprowadzić m.in. do zaburzeń serca, nerek, układu nerwowego i wątroby. Przyjmowanie zbyt dużej dawki tej witaminy może też powodować negatywne skutki dermatologiczne – np. wzmożone wypadanie włosów, powstawanie wyprysków i wrzodów. Przedawkowanie witaminy A u kobiety ciężarnej może skutkować poważną chorobą dziecka, dlatego, będąc w ciąży, należy przede wszystkim dbać o zdrową dietę, a ewentualne suplementy przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza!

 

Witamina C

 

W oficjalnych badaniach nad tą witaminą nigdy nie stwierdzono, aby jej nadmierne dawki wprost powodowały negatywne dla organizmu skutki. Niektórzy lekarze ostrzegają jednak, że przesadzanie z ilością witaminy C może powodować problemy natury gastrycznej oraz sprzyjać rozwijaniu się kamieni w nerkach.

 

Witamina E

 

Przyjmowanie jej w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do zaburzeń gastrycznych, bólu mięśni i głowy oraz zaburzeń widzenia. Podobnie jak z witaminą A, na jej spożywanie powinny też uważać kobiety ciężarne. Choć jej negatywne działanie na płód potwierdzono jedynie na badaniach zwierząt, nie należy przesadzać z jej dawkowaniem, gdyż może się to okazać szkodliwe dla rozwijającego się w łonie matki dziecka.

 

Witamina K

 

Skutki nadmiaru tej witaminy mogą być bardzo poważne dla organizmu. Na liście objawów hiperwitaminozy spowodowanej tą witaminą wymienia się m.in. : wydłużenie czasu krzepnięcia krwi, rozpad czerwonych krwinek, czy nadmierną potliwość.

 

Witamina B1 i B2

 

Przyjmowanie zbyt dużej ilości tych witamin może pozbawić nas energii, spowodować nudności i zawroty głowy. Charakterystycznym objawem hiperwitaminozy spowodowanej nadmiarem witaminy B1 jest także obrzęk krtani.

 

Witamina B3 (tzw. kwas nikotynowy, niacyna, witamina PP)

 

Przedawkowanie tego składnika może powodować m.in. świąd skóry, niewydolność wątroby  i szum w uszach.

 

Witamina B6

 

Jej nadmiar powoduje zaburzenia ruchowe – np. brak czucia w kończynach, ich drętwienie, czy też problemy z chodzeniem.

 

Witamina B9 (kwas foliowy)

 

Przedawkowanie kwasu foliowego może powodować problemy żołądkowe, rozdrażnienie, depresję i reakcje skórne (np. swędzącą wysypkę). Rzadkim, ale charakterystycznym objawem hiperwitaminozy ze względu na nadmiar witaminy B9 jest także skurcz oskrzeli.

 

Artykuł udostępniony przez:

logvitalo
Oceń ten artykuł
(1 głos)