czwartek, 28 października 2021
Miło Cię widzieć!

Jak chronić się przed groźnym nowotworem skóry?

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, błon śluzowych oraz gałki ocznej. Wywodzi się z komórek barwnikowych skóry – melanocytów. Stanowi on 5-7% nowotworów skóry. Największą zachorowalność notuje się wśród ludzi o jasnej karnacji (małej ilości barwnika w  skórze). Ostatnio drastycznie wzrasta liczba osób zagrożonych tym nowotworem z powodu coraz większej ekspozycji na promieniowanie UV.


Nasz strach przed nowotworami wynika w dużej mierze z tego, że są one zbyt późno diagnozowane, gdy szanse na całkowite wyleczenie są bardzo małe. Musimy sobie uświadomić, że to czy będziemy zdrowi w dużej mierze zależy od nas samych. Powinniśmy obserwować swoje ciało i gdy tylko zauważymy jakieś niepokojące zmiany, natychmiast zgłaszać się z nimi do lekarza.


Jednym z czynników sprzyjających czerniakowi jest promieniowanie słoneczne. Zanim rozpocznie się gorący okres urlopowy powinniśmy przyjrzeć się wszystkim naszym znamionom i obserwować ewentualne zmiany.


Co powinno nas zaniepokoić?


Każdy z nas powinien wiedzieć jak wyglądają i gdzie znajdują się na jego skórze znamiona. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gwałtowny wzrost ilości znamion powinien być już da nas pierwszym czynnikiem alarmującym.


Kolejnymi sygnałami, że może dziać się coś niedobrego są:


  • - Asymetria

Jeśli jedno z naszych znamion przestało być symetryczne, jedna ze stron zaczęła się rozrastać,


  • - Brzegi

Gdy są nierówne, postrzępione,


  • - Kolor

Kiedy znamię zmienia kolor punktowo lub na całej objętości, kiedy występuje nierównomierne rozłożenie barwnika na powierzchni znamienia,


  • - Duży rozmiar

Gdy rozmiar zmiany na naszej skórze jest większy niż 5-6 mm,


  • - Wzrost

Kiedy następuje jakikolwiek wzrost lub zmiana kształtu znamienia,


  • - Świąd

Gdy znamię zaczyna swędzieć, lub wydobywa się z niego jakikolwiek płyn.


Jeśli nasze znamię jest większe niż 5mm, ma niejednolity kolor, nieregularne brzegi, jest niesymetryczne, wydobywa się z niego jakiś płyn lub zaczynamy odczuwać świąd, to powinniśmy się udać do lekarza dermatologa i poprosić o opinię, bo możemy mieć do czynienia z czerniakiem.


Wiosna i lato przed nami, dlatego powinniśmy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Pamiętajmy, że słońce potrafi być groźne nawet w mniej pogodne dni. Stosowanie kremów z wysokim filtrem pozwoli na zabezpieczenie się przed poważnymi problemami zdrowotnymi, ale też ograniczenie starzenia skóry spowodowanego światłem słonecznym.

 

Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(4 głosów)