wtorek, 25 stycznia 2022
Miło Cię widzieć!

Jak często robić badania profilaktyczne?

Ze stale prowadzonych statystyk lekarskich jasno wynika, że Polacy nie przepadają za wizytami u lekarza. Traktujemy je jako przykry obowiązek i ostateczność w walce z chorobami, których nie da się już wyleczyć malinową herbatą oraz gorącym mlekiem z miodem i masłem. Większość z nas stara się unikać wszelkich kontaktów z lekarzem. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, bowiem rezygnując np. z regularnego wykonywania badań diagnostycznych, jesteśmy bardziej narażeni na różne schorzenia.

 

Po co się badać?

Regularne przeprowadzanie badań diagnostycznych to jeden z podstawowych elementów zapobiegania groźnym chorobom, takim jak na przykład schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Warto zdać sobie sprawę, że regularne badania to norma, a nie ekstrawagancja. Można tu zastosować pewną analogię do przeglądu technicznego auta, którego przecież należy dokonywać regularnie. Warto więc zadać sobie pytanie: czy  przypadkiem nie dbamy bardziej o samochód, aniżeli o własne zdrowie i życie? Badania profilaktyczne umożliwiają  wykrycie wszelkich nieprawidłowości w działaniu naszego organizmu, co pozwoli na szybką reakcję, polegającą na wprowadzeniu skutecznego leczenia.

Jak często się badać?

W przypadku badań profilaktycznych ważne jest, aby wykonywać je regularnie w pewnych odstępach czasu – tylko wtedy jesteśmy ‘na bieżąco’ ze stanem własnego zdrowia. Niestety, jednorazowy przypływ dobrej woli i wizyta lekarska w celu wykonania np. morfologii krwi, nie wystarczy. Kontrolę trzeba cyklicznie powtarzać, co kilkanaście miesięcy – czas jest jednak uzależniony od rodzaju badania, płci pacjenta, jego stanu zdrowia oraz wielu innych czynników. Dlatego warto tę kwestię przedyskutować z lekarzem rodzinnym, który z pewnością udzieli fachowej porady.

Gdzie najlepiej się badać?

Jeśli poważnie podchodzimy do tematu naszego zdrowia, powinniśmy skorzystać z prywatnej opieki lekarskiej, która zapewnia nam komfort i nieograniczony dostęp do wiedzy specjalistów w różnych dziedzinach. Program 24h dla zdrowia, oferowany przez Centrum Medyczne ENEL-MED, to doskonałe rozwiązanie dla zabieganych, dynamicznych osób, które nie mają czasu nawet pomyśleć o wizycie u lekarza. W ciągu jednej doby w komfortowych warunkach i bez kolejek można wykonać szereg badań profilaktycznych, których wyniki dadzą jednoznaczny obraz stanu naszego zdrowia.

 

Źródło:

Oceń ten artykuł
(0 głosów)