niedziela, 23 czerwca 2024
Miło Cię widzieć!

Jak prawidłowo stosować suplementy? Poradnik

Odpowiednia dieta, powinna dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Wiesz jednak, że Twoje posiłki nie zawsze wyglądają tak, jak powinny? Brakuje Ci witamin i potrzebujesz suplementów? Jak je przyjmować, aby nie zaszkodziły?

Artykuł sponsorowany

pkik24Suplementy – czy faktycznie są potrzebne?

Nie tylko w aptekach, ale również w różnych sklepach możesz znaleźć półki wypełnione suplementami. Są takie dla dzieci, dorosłych, dla kobiet w ciąży, seniorów, a to może powodować niemały zawrót głowy. Zastanawiasz się, czy rzeczywiście są one potrzebne, zwłaszcza jeśli starasz się jeść zróżnicowane potrawy, z dużą ilością warzyw i owoców?

Nie zawsze składniki odżywcze, które znajdują się w Twoim pożywieniu, są dostatecznie przyswajane przez organizm. Powody takiej sytuacji mogą być różne – chociażby mutacje genetyczne, które nie pozwalają na przekształcenie składników odżywczych do takiej formy, z jakiej może skorzystać organizm, przez co są one wydalane. Przeszkadzać mogą również niektóre leki, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów, jak również sezonowość niektórych produktów.

Kiedy powinnaś pomyśleć o przyjmowaniu suplementów?

Czujesz, że jesteś bardziej zmęczona, Twoja odporność jest słabsza, a włosy i skóra wyglądają gorzej niż do tej pory? Może to być znak, że brakuje Ci jakichś witamin i powinnaś zadbać o uzupełnienie ich niedoboru. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, zrób badanie krwi i moczu, a następnie skonsultuj ich wyniki z lekarzem. On sprawdzi, czego Ci brakuje i podpowie jaką dietę powinnaś zacząć stosować, jak również, które suplementy powinnaś wybrać.

W sezonie zimowym możesz potrzebować suplementów, w których będzie znajdowała się witamina d. W naturalnych warunkach organizm przyswaja ją podczas przebywania na słońcu, dlatego w słoneczne i bezchmurne dni, warto jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu. Jednak zimą, gdy słońca jest mniej, organizm nie ma możliwości przyjmowania jej w takiej ilości, w jakiej potrzebuje. Wówczas powinnaś sięgnąć po odpowiednią suplementację. Proponowana jest zazwyczaj w formie kapsułek wypełnionych płynem albo kropelek – w przypadku dzieci.

Co jeszcze musisz wiedzieć o suplementach diety?

Jeśli po konsultacji z lekarzem, dowiesz się, że masz w organizmie niedobór jakichś witamin, warto, abyś wybierała suplementy diety, które będą zawierały ich odpowiednie stężenie. Istotne jednak będzie nie tylko ich właściwe przyjmowanie, ale również przechowywanie, aby przez cały czas zachowały swoje właściwości.

O ile produkty w płynie powinnaś po otwarciu przechowywać w lodówce, o tyle te w tabletkach mogą być w szafce. Dopilnuj jednak, aby nie były wystawione na działanie promieni słonecznych i żeby nie doszło do ich zawilgocenia. Masz małe dzieci? Upewnij się, że nie będą w stanie ich sięgnąć i otworzyć.

Suplementy diety mogą pomóc w uzupełnieniu zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne. Jednak nie powinny one zastępować prawidłowo zbilansowanej diety i zróżnicowanych posiłków. Jeśli po nie sięgasz, upewnij się, że zawierają dokładnie te składniki, których potrzebuje Twój organizm, a następnie dopilnuj, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach.

Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł
(1 głos)