poniedziałek, 23 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

Kawa i herbata nie tylko w filiżance

akawaherb

W ostatnim czasie coraz więcej się mówi o ekologicznych surowcach w produktach kosmetycznych. Coraz częściej wykorzystujemy w kosmetyce również ogólnodostępne składniki spożywcze. Niewątpliwie kawa i herbata idealnie wpisują się w oba te nurty.


40_-_Fot._OrganiqueKawa i herbata towarzyszą nam niemal od zawsze. Są z nami w pracy, w domu, na wakacjach oraz podczas weekendowych wypadów. O ich walorach napisano już wiele. Często zdarza się, że jedna popada w niełaskę na rzecz drugiej. W rezultacie jednak można śmiało powiedzieć, że są lubiane i potrzebne. Ich walory kulinarne są nie do przecenienia, warto zatem bliżej przyjrzeć się ich walorom kosmetycznym.

 

Kawa w kosmetyce


Jest cennym źródłem teofiliny i teobrominy, które zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników, poprawiając koncentrację, ułatwiając procesy myślowe, wprowadzając w dobry nastrój i usuwając zmęczenie. Zawarte w kawie związki polifenolowe neutralizują wolne rodniki, hamując proces fotostarzenia skóry.

 

Niezwykłe właściwości kawy wykorzystywane są od wieków, zarówno w celach kulinarnych, medycznych i kosmetycznych. Jej zbawiennym działaniem od zawsze zachwycali się artyści, królowie jak i zwykli śmiertelnicy. Zaś o jej walorach terapeutycznych pisali francuscy lekarze już pod koniec XVII wieku. Od tego czasu kawa robi zawrotną karierę. Ma ustabilizowaną pozycję w farmakologii, medycynie i kosmetologii.

 

Kawa znalazła szerokie zastosowanie w kosmetykach, dzięki wysokiej zawartości kofeiny oraz przyjemnemu aromatowi. Wyciągi z kawy najchętniej, stosowane są w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji ciała, dzięki ich szerokiemu spektrum działania. Zawarta w nich kofeina usuwa z organizmu zalegające toksyny, przyspiesza odpływ limfy z tkanki tłuszczowej, poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, aktywizuje i przyspiesza lipolizę, uwalnia nadmiar tłuszczu z adipocytów zmniejszając ich rozmiar. Efektem stosowania takich kosmetyków jest poprawa obrazu skóry. Ogromna popularność kawy w kosmetyce nie wynika tylko z obecności w niej kofeiny. Jest ona również cennym źródłem teofiliny i teobrominy, które zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników (serotonina, adrenalina, norepinefryna), poprawiając koncentrację, ułatwiając procesy myślowe, wprowadzając w dobry nastrój i usuwając zmęczenie. Zawarte w kawie związki polifenolowe neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu w znacznym stopniu spowalniają proces fotostarzenia skóry. Dlatego ekstrakty kawowe są chętnie wykorzystywane w preparatach do ciała.

Kawa i rytuał SPA

 

Przyjemny aromat i dobroczynne działanie wyciągów z kawy sprawiły, że preparaty z ich zawartością stały się świetnym uzupełnieniem bardzo obecnie popularnych zabiegów SPA oraz tzw. kosmetyki sensorycznej.

 

Najnowsze trendy w kosmetologii promują podejście holistyczne do klienta, stawiają na dbałość zarówno o jego ciało, jak i samopoczucie. W ten nurt doskonale wpasowują się „kosmetyki kawowe”. Ich stosowanie zapewnia młody i zdrowy wygląd skóry, wprowadzając jednocześnie w dobry nastrój i energetyzując.

 

Stylowo urządzone wnętrze, delikatny masaż i wszechobecny zapach kawy, to doskonałe warunki do przeprowadzenia zabiegu w nurcie SPA. Zabiegi z zastosowaniem „kosmetyków kawowych” są doskonałym upominkiem zarówno dla duszy, jak i dla ciała. Warto zatem czasem pomyśleć sięgając po kolejną filiżankę „niebiańskiego napoju”, czy nie byłoby warto zastąpić jej aromatycznym zabiegiem.

vbialaheBiała herbata

 

Biała herbata powstaje z młodych, wiosennych pączków rośliny, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. To najmniej przetworzony rodzaj herbaty, tworzony z najmłodszych listków. Jest uprawiana w Chinach i na Sri Lance, a jej produkcja jest limitowana i odbywa się według tradycyjnych i bardzo rygorystycznych zasad. Dlatego biała herbata stanowi najdroższy, najrzadziej spotykany i cieszący się największym uznaniem gatunek. Jej dobroczynne właściwości wykorzystywane są zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Ze względu na swe właściwości przeciwstarzeniowe, nazywana bywa „eliksirem młodości”. Obecność antyutleniaczy m.in. witaminy C sprawia bowiem, że wyciąg z białej herbaty wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Chroni komórki skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi fotostarzeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Działa wzmacniająco i przeciwzapalnie. Hamuje aktywność enzymów niszczących kolagen i elastynę.

 

Herbata dla urody

 

Herbata jako napar jest znana niemalże od zawsze. Stosunkowo niedawno zaczęła być również wykorzystywana jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej białą i zieloną herbatę, gdyż zawierają one najwięcej wartościowych substancji. Najcenniejszą, ale zarazem najmniej znaną jest herbata biała, warto jednak wspomnieć o obu.

 

Kluczowym składnikiem herbat wpływającym na ich dobroczynne właściwości, niewątpliwie są polifenole. To związki chemiczne o działaniu przeciwutleniającym, które działają zdecydowanie silniej niż witaminy C i E. Kosmetyki z ich zawartością wzmacniają tkankę łączną skóry oraz naczynia krwionośne. Ekstrakt herbaciany hamuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu produkty z jego zawartością są również polecane do skór trądzikowych i problematycznych. Zbawienne działanie herbaty to jej niewątpliwy atut, ale nie można zapomnieć o jej wyjątkowym aromacie. Aromat herbaty (w szczególności zielonej) jest często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Kosmetyki o zapachu herbaty można śmiało wpisać w nurt kosmetyki sensorycznej, która angażuje wszystkie zmysły.

 

zielonaheZielona herbata

 

Zielona herbata to silny antyoksydant, posiada właściwości antykancerogenne i przeciwstarzeniowe. Bogate źródło polifenoli, katechin, garbników, a także kofeiny. Dzięki dużej zawartości składników aktywnych biologicznie, zielona herbata wywiera ogromny wpływ na organizm człowieka. Chroni komórki skóry oraz ich DNA przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami, związkami metali ciężkich. Działa rewitalizująco, ujędrniająco i antycellulitowo. Wykazuje także działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, wspomaga leczenie zmian trądzikowych.

 

 

Małgorzata Zdziebko-Zięba

Kosmetyczka, doświadczony pedagog.
PR Manager Organique.

http://www.solarium.net.pl/

Oceń ten artykuł
(18 głosów)